Logo

Hej kolęda, kolęda…

Magiczną atmosferę minionych świąt Bożego Narodzenia przywołał wyjątkowy koncert, który w niedzielne popołudnie odbył się w koszalińskiej katedrze. Najpiękniejsze polskie kolędy przypomniały wówczas trzy znakomite zespoły chóralne występujące wraz z Koszalińską Orkiestrą Akordeonową. To niezwykłe muzyczne spotkanie miało również cel charytatywny – po zakończeniu koncertu odbyła się zbiórka funduszy na rzecz Hospicjum im. św. Maksymiliana Kolbego w Koszalinie.

Trudno wyobrazić sobie święta Bożego Narodzenia bez kolęd rozbrzmiewających w każdym polskim domu. Słuchamy tych pięknych, głęboko zakorzenionych w polskiej tradycji pieśni z prawdziwym wzruszeniem. Potęgują magię świąt, zbliżają do siebie rodziny i przyjaciół, pozwalają także cieszyć się tą jedyną, wyjątkową, tak charakterystyczną dla tego okresu atmosferę złożoną z miłości, bliskości, serdeczności i refleksji. Z pewnością w każdym wykonaniu kolędy są piękne, ale podczas niedzielnego koncertu bardzo liczna publiczność miała okazję przekonać się, że te pieśni zaaranżowane na zespoły chóralne brzmią absolutnie wyjątkowo.

Muzyczna uczta: chóralistyka i akordeony
Inicjatorem tego niezwykłego, pełnego wzruszeń koncertu był Radosław Wilkiewicz, prof. nadzwyczajny Akademii Sztuki w Szczecinie, którego życiowym powołaniem stała się chóralistyka i dyrygentura.
– Bardzo się cieszę, że dziś mamy przyjemność występowania w katedrze, miejscu przepięknym, wyjątkowym i bardzo bliskim sercu wielu koszalinian – powiedział pan Radosław, inaugurując muzyczne spotkanie. – Wystąpią przed państwem trzy chóry – dwa dziecięce: Miejski Chór Dziecięcy „Finezja” z Połczyna-Zdroju i Chór „Pomerania Cantat” Dziecięcej Akademii Chóralnej w Koszalinie oraz Chór Politechniki Koszalińskiej „Canzona”. Te zespoły zaśpiewają najpiękniejsze polskie kolędy. Chóry złożone są z młodych śpiewaków, których łączy muzyczna pasja, wokalny talent i miłość do kolęd. Chórzystom towarzyszyć będzie Koszalińska Orkiestra Akordeonowa pracująca pod kierunkiem Artura Zajkowskiego. To niezwykły, łączący różne pokolenia akordeonistów zespół o długiej i pełnej sukcesów historii, znany nie tylko w Polsce, ale także w wielu europejskich krajach. Przez wiele lat orkiestra działała w Miejskim Ośrodku Kultury, następnie w Centrum Kultury 105, obecnie pracuje pod patronatem Koszalińskiego Towarzystwa Miłośników Akordeonu.

Mali śpiewacy z Połczyna-Zdroju
Muzyczną ucztę rozpoczęli goście z Połczyna-Zdroju, czyli działający od 2019 roku Miejski Chór Dziecięcy „Finezja”, zrzeszający uczniów z różnych połczyńskich szkół podstawowych i pracujący pod dyrekcją Filipa Świątkowskiego. W wykonaniu młodziutkich chórzystów usłyszeliśmy wiązankę polskich kolęd, m.in. „Z narodzenia Pana dzień dziś wesoły”, „Pójdźmy wszyscy do stajenki” i „Gdy się Chrystus rodzi”. Ten kolędowy minirecital w pełni ukazał możliwości wokalne połczyńskich śpiewaków, którzy – mimo młodego wieku – zapisali już na swoim koncie wiele artystycznych sukcesów. Do najważniejszych z nich należy z pewnością Srebrny Dyplom oraz Puchar Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego wyśpiewany podczas Przeglądu Chórów Regionu Zachodniopomorskiego „Śpiewająca Polska”.


„Pomerania Cantat” – wokalna pasja i liczne sukcesy
Kolejnym dziecięcym chórem, który zaprezentował się podczas niedzielnego koncertu był zespół „Pomerania Cantat” Dziecięcej Akademii Chóralnej w Koszalinie pracujący pod batutą Radosława Wilkiewicza i Kamili Figielskiej. Podczas niedzielnego spotkania młodzi wokaliści z chóralną pasją zachwycili publiczność swoją interpretacją kolędy „Do szopy, hej pasterze” i „Przybieżeli do Betlejem pasterze”.
Międzyszkolny Chór „Pomerania Cantat”, złożony z uczniów koszalińskich szkół podstawowych, powstał we wrześniu 2017 roku i już w grudniu zadebiutował koncertem kolęd i pastorałek w ramach Familijnego Parku Sztuki. Od początku zespół aktywnie uczestniczy w życiu kulturalnym Koszalina. Wystąpił także w Koncercie Inauguracyjnym IV Bałtyckiego Konkursu Chórów „Pomerania Cantat” w Słupsku. Na swoim koncie ma także stałą współpracę z Koszalińską Filharmonią, uczestnicząc w kolejnych edycjach Międzynarodowego Festiwalu Organowego i prezentując ambitny, niezwykle trudny technicznie repertuar, m.in. „Laudate Dominum” oraz „Missa Brevis” Krzesimira Dębskiego. Zdobywał również wiele nagród, a do najbardziej prestiżowych należy z pewnością Grand Prix w I Ogólnopolskim Konkursie Chórów Dziecięcych „Filii Melodiis” w Połczynie-Zdroju.

Ta wspaniała „Canzona”!
Po prezentacjach dziecięcych zespołów chóralnych swój wokalny kunszt zaprezentował Chór Politechniki Koszalińskiej „Canzona”, pracujący pod batutą Radosława Wilkiewicza. W minkoncercie „Canzony”, zakończonym uroczą piosenką „White Christmas”, znalazły się bardzo lubiane i chętnie śpiewane kolędy: „Dzisiaj w Betlejem”, „Lulajże Jezuniu”, „Z narodzenia Pana dzień dziś wesoły”, „Hej kolęda, kolęda!”, „Mizerna, cicha”, „Gdy się Chrystus rodzi”.
Chór Politechniki Koszalińskiej „Canzona” powstał w styczniu 2017 r., kontynuując działania artystyczne i tradycje chóralne dwóch zespołów: Chóru Politechniki Koszalińskiej, założonego w 1993 przez Marka Bohuszewicza, oraz Chóru „Canzona” Centrum Kultury 105 w Koszalinie, założonego w 1999 roku przez Mikołaja Borka. Członkami chóru są studenci i absolwenci Politechniki Koszalińskiej, oraz innych uczelni krajowych, reprezentujący różne środowiska i profesje. Śpiewacy z „Canzony” kochają nie tylko kolędy. Repertuar chóru jest bardzo bogaty i różnorodny, obejmujący utwory z różnych epok – od muzyki dawnej po współczesne kompozycje. Z równym mistrzostwem „Canzona” prezentuje pieśni religijne, ludowe, jak i opracowania negro spiritual, gospel, capoeira, standardów jazzowych i przebojów muzyki rozrywkowej. Zespół od kilku lat współpracuje z Filharmonią Koszalińską, występując podczas Międzynarodowego Festiwalu Organowego i zachwycając melomanów swoją interpretacją wielkich dzieł wokalno-instrumentalnych skomponowanych m.in. przez Ludwika van Beethovena, Józefa Haydna i Antonia Vivaldiego.
Lista nagród zdobytych przez „Canzonę” na festiwalach i konkursach chóralnych jest imponująco długa, a do najbardziej prestiżowych sukcesów należą laury wyśpiewane na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Chóralnej im. Feliksa Nowowiejskiego w Barczewie, Międzynarodowym Szczecińskim Festiwalu Muzyki Pasyjnej, Konkursie Chórów w I Festiwalu Muzyki Sakralnej „Musica Vera” w Toruniu czy Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym w Międzyzdrojach.

Porywający finał
Wyjątkowy koncert w koszalińskiej katedrze został zwieńczony występem połączonych chórów nagradzanych przez publiczność gorącymi brawami. Zespoły chóralne „Finezja”, „Pomerania Cantat” i „Canzona” zachwyciły słuchaczy brawurowym, pełnym emocji wykonaniem trzech kolęd: „Wśród nocnej ciszy”, „Gdy się Chrystus rodzi” i jednej z najpiękniejszych świątecznych pieśni, którą kocha i śpiewa cały świat – to oczywiście liryczna „Cicha noc”, wykonana po raz pierwszy w 1818 roku i przetłumaczona na 300 różnych języków. Już od ponad 200 lat „Cicha noc” zachwyca kolejne pokolenia łagodną melodią i wzruszającym tekstem. Jej urok doceniła również publiczność zgromadzona w katedrze, więc oczywiście nie obyło się bez bisu. Ale czy można się dziwić? Przecież tej kolędy można słuchać bez końca…

Izabela Nowak

Fot. Magda Pater

 

Template Design © Joomla Templates | GavickPro. All rights reserved.