Logo

Poparcie dla reformy psychiatrii

Uczestnicy III Kongresu Zdrowia Psychicznego przygotowali po jego zakończeniu tzw. III Deklarację Warszawską. Koszalinianie złożyli ją w Delegaturze Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia, bo ta instytucja podlega Ministerstwu Zdrowia, które jest adresatem petycji. Wśród osób, które ją popierają, są nie tylko lekarze psychiatrzy, ale także osoby chorujące psychicznie, ich rodziny i przyjaciele.

Sygnatariusze deklaracji podkreślają, że zdrowie psychiczne jest fundamentalnym dobrem osobistym każdego człowieka, a przemyślana troska o nie tworzy kapitał osób, rodzin i społeczeństwa. Uważają, że trzeba zmienić nie tylko nastawienie osób zdrowych wobec osób chorujących psychicznie, ale także system opieki nad nimi. Zwracają także uwagę na problem coraz częściej występujących zaburzeń psychicznych u dzieci i młodzieży. Ta grupa społeczna jest objęta niewystarczającą opieką psychologów i psychiatrów. W Koszalinie nie ma ośrodka dla nich. Działające od 2018 r. Środkowopomorskie Centrum Zdrowia Psychicznego pomaga dorosłym. Powstanie tej i 32 tego typu placówek w kraju, w ramach pilotażowego programu Ministerstwa Zdrowia, to jeden z postulatów poprzednich kongresów zdrowia psychicznego.

– Potrzebujemy 300 takich centr – podkreśla dr Izabela Ciuńczyk, specjalista psychiatra i psychoterapeuta, dyrektor Centrum Zdrowia Psychicznego w Koszalinie. – Konieczna jest także reforma psychiatrii zarówno dorosłych, jak i dzieci i młodzieży. Zdrowie psychiczne nie ma narodowości, wiary, barw politycznych. Dotyczy każdego z nas. W dobie pandemii już nie co czwarty, ale co trzeci Polak potrzebuje pomocy specjalisty z powodu kryzysu psychicznego, z którym nie może sobie sam poradzić.

Poza lekarzami i psychologami w powrocie do zdrowia ważną rolę pełnią asystenci zdrowienia. To osoby, które same przeszły kryzys i wiedzą, co czują ci, którzy go doświadczają.
– Od 15 lat zmagam się z zaburzeniami – przyznaje Wioletta Glowa. – Mam doświadczenie hospitalizacji, psychoterapii i leczenia farmakologicznego. Teraz sama pomagam innym chorującym psychicznie, ich rodzinom zarówno w placówce, jak i w domach pacjentów. My, asystenci zdrowienia, pokazujemy swoim przykładem, że można wyjść z zaburzeń.

Innym z postulatów Deklaracji Warszawskiej jest odejście od stygmatyzacji społecznej osób w kryzysie psychicznym. Chodzi o to, aby osoby chorujące psychicznie nie bały się szukać pomocy u specjalisty i przyznawać się najbliższym do swoich problemów. Nadal pracownik boi się pokazać pracodawcy zwolnienie od lekarzy psychiatry. Ponadto, sygnatariusze deklaracji domagają się dostępu do diagnostyki i leczenia chorób somatycznych u osób chorujących psychicznie, zwłaszcza w czasie zaostrzenia objawów choroby. Chodzi o przenoszenie do szpitali specjalistycznych psychiatrycznych oddziałów przyjmujących stany ostre.

(ejm)

Centrum Koordynacyjne Środowiskowego Centrum Zdrowia Psychicznego MEDiSON mieści się na ul. Sarzyńskiej 9. Przez cały tydzień działa całodobowa infolinia pod numerem tel. 94-712-55-55, gdzie można uzyskać informacje o rodzajach udzielanego wsparcia. Punkty Zgłoszeniowo-Koordynacyjne ŚCZP: Zwycięstwa 119, tel. 94-348-90-06 oraz 666-028-185, czynny od poniedziałku do piątku w godz. 8-18; ul. Sarzyńska 9, tel. 94-347-07-54/55, czynny od poniedziałku do piątku w godz. 8-20.

Template Design © Joomla Templates | GavickPro. All rights reserved.