Miasto - Tygodnik Koszaliński

Kros po Górze Chełmskiej

 Imprez biegowa  :: Fot.Mariusz Czajkowski

Góra Chełmska to doskonałe miejsce do amatorskiego biegania. W sobotę, 18 sierpnia, zostanie tu zorganizowana profesjonalna impreza biegowa: „Kros po Górze Chełmskiej” Organizatorzy - Stowarzyszenie SFX serdecznie zapraszają do wspólnej zabawy i  rywalizacji.

Bieg odbywać się będzie na dwóch dystansach: 4,7 i 9,4 km. O wyborze długości dystansu będzie można zdecydować w trakcie zmagań. Start oraz meta biegu usytuowane będą w okolicach szczytu Góry Chełmskiej, tam też znajdzie swoje miejsce biuro zawodów. Rozpocznie ono pracę o godzinie 9 rano. Start biegu zaplanowano na godz. 11.

Piąty Jarmark Sianowski

 Plakat  :: Fot.Archiwum

Jarmark Sianowski w swojej pięcioletniej historii po raz pierwszy zostanie zorganizowany w parku miejskim i będzie okazją do uroczystego oddania do użytku gruntownie odrestaurowanego terenu. Piąta edycja jarmarku w sobotę, 18 sierpnia, rozpocznie się o godz. 16.00.

W programie uroczystości m.in. są: występy miejscowych zespołów, kiermasze i warsztaty rękodzieła, wiele atrakcji dla dzieci i młodzieży oraz pokaz ogni sztucznych. Do drugiej w nocy zaplanowana jest zabawa przy muzyce.

Detektyw w Amfiteatrze

Sherlock Holmes zawsze uchodził na najinteligentniejszego mężczyznę w okolicy, ale  pojawił się nowy geniusz zbrodni, Profesor Moriarty. Kiedy znaleziono ciało księcia koronnego Austrii, dowody przedstawione przez Inspektora Lastrade'a wskazywały na samobójstwo

Jednak Sherlock Holmes dochodzi do wniosku, że książę padł ofiarą morderstwa, które jest jedynie elementem złowieszczej zagadki wymyślonej przez Profesora Moriarty'ego...Tak w skrócie przedstawia się fabuła „Sherlocka Holmesa – Gry cieni". Reżyserem jest Guy Ritchie, a w obsadzie znaleźli się: Robert Downey Jr, Jude Law. Na seans do Amfiteatru w piątek, 17 sierpnia, zaprasza CK 105. Wstęp jest wolny.

W duchu patriotycznym! Pierwsze takie prezentacje

Jagody :: Fot.Mariusz Czajkowski

 

Kilkadziesiąt zespołów i solistów uczestniczyło w I Prezentacjach Piosenki Patriotycznej i Wojskowej w amfiteatrze

Obok przeglądu śpiewaczego była też wystawa rękodzieła i sztuki ludowej w miasteczku na placu przy obiekcie, w sumie stanęło 40 stoisk handlowych.

Festiwal i imprezy towarzyszące rozpoczęły się przed południem. Potrwają do godz. 20.00.

Święto wojska z odznaczeniami i defiladą

DEFILADA  :: Fot.Mariusz Czajkowski

Na placu Zwycięstwa przy pomniku Marszałka Józefa Piłsudskiego przebiegły uroczyste obchody 92. rocznicy Zwycięskiej  Bitwy Warszawskiej i Święta Wojska Polskiego.

Podczas manifestacji patriotycznej nie zabrakło aktu wręczenia wyróżnień i odznaczeń, a także koncertu Orkiestry Wojskowej Sił Powietrznych, a także tradycyjnej defilady wojskowej.

Pielgrzymka rodzin do sanktuarium

Pielgrzymka  :: Fot.Mariusz Czajkowski

Tradycyjnie w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, 15 sierpnia, nastąpiła  pielgrzymka rodzin do Sanktuarium Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej na Górze Chełmskiej.

Po czuwaniu modlitewnym i koncercie ewangelizacyjnym, w samo południe odbyła się msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem bp. Stanisława Stefanka, biskupa seniora diecezji łomżyńskiej. Potem trwał festyn rodzinny.

Do wężyka generalskiego przez Koszalin

 gen.bryg.Krzysztof Żabicki  :: Fot.Arciwum

Nowy generał to były komendant Centrum Szkolenia Sił Powietrznych w Koszalinie. W środę, 15 sierpnia, przed południem na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego płk Krzysztof Żabicki odebrał z rąk Prezydenta RP, Zwierzchnika Sił Zbrojnych nominację na stopień generała brygady. Był jednym z pięciu oficerów, którzy w dniu Święta Wojska Polskiego dostąpili takiego zaszczytu.

-  Kilka dni temu znajomy zapytał, skąd jestem? – powiedział obecny generał Krzysztof Żabicki. - Odpowiedziałem  z Koszalina. Dopiero sekundę później przyszła refleksja: przecież całą młodość spędziłem w Starachowicach, ponad dwadzieścia lat pracowałem na Śląsku, a w Koszalinie byłem zaledwie cztery lata. Dlaczego powiedziałem – z Koszalina? To nie przypadek. Temu miastu zawdzięczam naprawdę bardzo wiele. I cieszę się, że tak powiedziałem. Jestem generałem z Koszalina.

Dziś pełni służbę w stolicy, na stanowisku zastępcy szefa Sztabu Sił Powietrznych.

Poradnik wakacyjny. ABC bezpiecznych okularów

 Poradnik wakacyjny  :: Fot.sxc.hu.

Kuszą ceną, mają modne kolory i kształty, dostępne są niemal wszędzie. Mowa o okularach przeciwsłonecznych. O to, czym tak naprawdę różnią się między sobą pytamy Monikę Krygier, eksperta z firmy JZO, producenta soczewek okularowych.

Naklejka UV 400 – co to znaczy?

Promieniowanie, które dociera do ziemi dzieli się na UVA i UVB. Fale te mają różną długość, np. UVB osiągają do 315 nanometrów, a UVA 380. Liczba, która znajduje się przy symbolu UV mówi o tym, do jakiej długości fali następuje całkowite pochłanianie (absorpcja) UV przez nasze okulary. Jeżeli posiadają oznaczenie UV 400, powinny odcinać całość promieniowania, a to jest najbardziej bezpieczne dla naszych oczu. Pamiętajmy jednak, że kupując okulary w niesprawdzonym źródle jesteśmy narażeni na podróbki.

Utrudnienia w ruchu

XVI Diecezjalna Pielgrzymka Rodzin na Górę Chełmską odbędzie się w środę,15 sierpnia. Tegoroczne motto  brzmi "Kościół naszym domem”.

Podczas Eucharystii o godz. 12.00tradycyjnie już małżonkowie będą mogli odnowić przyrzeczenia małżeńskie. Po Mszy św. odbędzie się Festyn Rodzinny.Troska o rodzinę jest jednym z podstawowych zadań Kościoła i społeczeństwa.

.Ze względu na pielgrzymkę na ul. Słupskiej od skrzyżowania z ul. Rolną do parkingu w Kłosie w godzinach 9.00-14.30 nastąpi ograniczenie ruchu.

Strona 1313 z 1380

Oglądasz teraz: Start