Miasto - Tygodnik Koszaliński

Królowa charytatywna

21 grudnia o godz. 18 w Bałtyckim Teatrze Dramatycznym odbędzie się spektakl w wykonaniu aktorów z Teatru na Bosaka z Zespołu Szkół nr 2. „Królowa Śniegu” jest spektaklem pokazującym zwycięstwo dobra nad złem. Przedstawia siłę miłości i przyjaźni, ale przede wszystkim uwydatnia prawdę, że miłość zwycięża wszystko. Spektakl w reżyserii Marzeny Ercolani przeznaczony jest dla widza w każdym wieku, pełen przesłań i prawd, dotyczących Bożego Narodzenia. Cegiełki w cenie 10 i 20 zł do kupienia w Zespole Szkół nr 2 im. S. Lema w Koszalinie.

37 lat po stanie wojennym

Był jedną z dziewięciu ofiar masakry w kopalni Wujek w Katowicach. Pochodzący z Koszalina Janek Stawisiński to najmłodsza ofiara pacyfikacji strajku górników po wprowadzeniu stanu wojennego.
Stan wojenny został wprowadzony 13 grudnia 1981 r., zawieszony 31 grudnia 1982 r., a zniesiony 22 lipca 1983 r. Zamordowano wówczas 130 osób, a tysiące aresztowano i internowano. Jan Stawisiński zmarł w wyniku odniesionych ran 25 stycznia 1982 r., mając 22 lata. Od tamtego czasu w każdą rocznicę wprowadzenia stanu wojennego i w rocznicę śmierci młodego górnika na jego grobie spotykają się członkowie „Solidarności” i koledzy z kopalni, po to, by uczcić pamięć wszystkich ofiar stanu wojennego.
Od 2006 roku Janek Stawisiński ma w naszym mieście swoją ulicę, a od września 2017 r. nowy obelisk przy ul. Andersa.
(ejm)

Sens słowa

Znajomość języków obcych stała się w XXI wieku koniecznością. Kto chce korzystać z internetu, coraz liczniejszych urządzeń elektronicznych - od telefonu zaczynając, a na pralce i lodówce kończąc - oraz czytać ze zrozumieniem książki, instrukcje albo np. banery – powinien znać chociaż podstawy co najmniej jednego języka obcego, najlepiej angielskiego.

„Królowa śniegu” dla Przemka

Zespół Szkół nr 2 im. Stanisława Lema w Koszalinie i Fundacja „Zdążyć z miłością” organizują spektakl charytatywny. Przedstawienie pt. „Królowa Śniegu” w Bałtyckim Teatrze Dramatycznym wystawi Teatr „Na Bosaka” z ZS2.
Przedstawienie na motywach baśni H. Ch. Andersena wyreżyserowała Marzena Ercolani, nauczycielka języka polskiego w ZS2 i założycielka teatru Na Bosaka w 2004. Chórzystów przygotowuje Marta Strzelecka. Spektakl odbędzie się w piątek, 21 grudnia, o godz. 18.
To kolejna charytatywna inicjatywa uczniów i nauczycieli placówki przy ul. Jedności 9. Dochód będzie przeznaczony na leczenie i rehabilitację 4-letniego niepełnosprawnego Przemka. Chłopiec jest podopiecznym Fundacji „Zdążyć z miłością”. Cegiełki na spektakl w cenie 10 zł i 20 zł są do nabycia w siedzibie ZS 2.
(ejm)

Podaruj pluszaka

Czas okołoświąteczny to nie tylko gonitwa za prezentami, zakupami czy sprzątanie. Warto się na chwilę zatrzymać i rozejrzeć się wokół siebie, bo korzystając ze świątecznego nastroju możemy pomóc, choćby darując... misia.
Stres związany z przebywaniem dzieci w szpitalu czy w karetce, jest bardzo duży, dlatego tak ważne jest, by jak najbardziej go minimalizować. Pomaga w tym akcja zbiórki przytulanek. – Przyjmujemy wszystkie pluszowe maskotki, nie tylko misie, którymi dzieci się już nie bawią. Takie, które zalegają w domu, jak i również nowe. Zabawki zyskują tym samym drugie życie, a i mogą pomóc – mówi Anna Prokop, współorganizatorka akcji „Misie dzieciom”. Mniejsze pluszaki przekazywane są do karetek, jaki również do radiowozów policyjnych czy wozów strażackich, a następnie wręczane dzieciom.

Jalee i Płynny Polar

To koncert promujący studyjny album koszalińskiego zespołu Jalee, zatytułowanego „Wizje”. Ten krążek oddaje ich muzycznie zwariowany świat. Każdy ze słuchaczy znajdzie na nim coś dla siebie.
Jalee w obecnym składzie to: Patryk Dżaman, Miłosz Litwiak, Wiktor Jary, Bartek Kałus oraz od niedawna Franciszek Parczewski. Mimo że są młodym zespołem, to składającym się z artystów o wieloletnim stażu w grze solowej, orkiestrowej czy w zespołach klasycznych, na scenach Polski i zagranicą.

 

„PRO-KONTRA” zaprasza

Obywatelskie Forum Dyskusyjne " PRO – KONTRA " im. Aleksandra Małachowskiego zaprasza mieszkańców Koszalina na spotkanie dyskusyjne 19 grudnia (środa) o godz. 16 w siedzibie Unii Pracy przy ul. Piłsudskiego 11-15. Temat spotkania : " Czy Robert Biedroń będzie mesjaszem polskiej lewicy ?".

Dawny Koszalin

Narodowe Archiwum Cyfrowe we współpracy z Archiwum Państwowym w Koszalinie przygotowało niepowtarzalną wystawę prezentującą archiwalne fotografie naszego miasta i okolic z okresu dwudziestolecia międzywojennego, oraz wyjątkowe kadry z życia II RP. Wystawę podzielono na 4 tematy (Rodzinnych wspomnień czar, Koszalin na starej pocztówce, Ciekawostki II Rzeczypospolitej, Pozdrowienia z kurortu), a fotografie będą prezentowane w technice stereoskopowej, która daje wrażenie trójwymiarowości oraz w 2D. Zdjęcia można oglądać bezpłatnie w fotoplastykonie na terenie Archiwum Państwowego w Koszalinie (ul. Marii Skłodowskiej-Curie 2) od 15 grudnia 2018 r. do 31 stycznia 2019 r.

Marta Frej o kobietach

Znana w całej Polsce malarka, aktywistka, feministka i kronikarka współczesności zagości w Koszalinie. Opowiadać będzie o współczesnych kobietach w jej pracach. Ilustrować ją będą memy jej autorstwa oraz ilustrowana przez nią książka pt. Brakująca połowa dziejów. Krótka historia kobiet na ziemiach polskich autorstwa Anny Kowalczyk. Spotkanie odbędzie się 14 grudnia o godz. 18, w Jazz Burger Cafe. Następnego dnia, podczas targów świątecznych "Nie lada sztuka" można będzie nabyć prace Marty Frej.

Strona 5 z 1369

Oglądasz teraz: Start