Miasto - Tygodnik Koszaliński

Debata o członkostwie we Wspólnocie

 Prof. Adam Gierek   :: Fot:  Mariusz Czajkowski

Prof. Adam Gierek, poseł do Parlamentu Europejskiego z ramienia Unii Pracy, gościł w Koszalinie.
Przyjechał na zaproszenie Klubu PRO-KONTRA, który zorganizował Debatę Obywatelską  ph.„Dlaczego Polska powinna być w Unii Europejskiej?” Według polityka nie ma dla naszego kraju alternatywy.
(ejm)

Hala pełna humoru

Latem ruszy dawno oczekiwany remont amfiteatru. Inwestycja jest częścią polsko-niemieckiego projektu sprzed dwóch lat. Z powodu prac budowlanych największa i najpopularniejsza impreza plenerowa, czyli Festiwal Kabaretu, zmieni lokalizację.
Impreza, zaplanowana na 28 lipca, odbędzie się w Hali Widowiskowo-Sportowej przy ul.Śniadeckich 4. Wystąpią m. in. Kabaret Koń Polski, Kabaret Młodych Panów, Smile, Chyba, Jurki, Kabaret RAK.

Wygrana Energa AZS z mistrzyniami

 W AKCJI   :: Fot:  Mariusz Czajkowski

Kibice szczypiornistek Energa AZS dawno nie widzieli w Koszalinie tak dobrego meczu i emocjonującego widowiska jak spotkanie 31. kolejki z Perłą Lublin, zespołem, który już zapewnił sobie tytuł mistrzowski w tym sezonie. Koszalinianki wygrały 26:21.
Pierwsze dwadzieścia minut należało do naszej drużyny, ale w końcówce pierwszej połowy przeciwniczki z nawiązką odrobiły straty, ustalając do przerwy wynik na 11:7 na swoją korzyść. Po zmianie stron boiska prowadzenie zmieniało się jak w kalejdoskopie, ale od 50. minuty spotkania (19:18) nasze szczypiornistki już go nie oddały. Jeszcze zdążyły powiększyć przewagę, dzięki czemu pokonały mistrzynie z Lublina.

Gwardia pokazała, że potrafi wygrywać

Piłkarze Gwardii Koszalin po długiej serii niepowodzeń wreszcie dali powody do radości swoim kibicom. W meczu 30. kolejki drugoligowych spotkań pokonali u siebie MKS Kluczbork 4:3 (4:1).
Mecz obfitował w wiele sytuacji podbramkowych i kibice zobaczyli siedem goli. Trzymał również w napięciu do samego końca, chociaż koszalinianie w 29 minucie wygrywali już 4:1.

Fotografia, miłość i wspólny statyw

 Monika i Ziemowit Kalkowscy   :: Fot:  Mariusz Czajkowski

Monika i Ziemowit Kalkowscy poznali się w laboratorium fotograficznym, gdzie przez dwa lata oboje pracowali. I choć to był jedyny przypadek, kiedy pracowali razem – już się nie rozstali.

Dziś wykonują różne zawody, ale wciąż łączy ich to, co kiedyś – fotografia i miłość. No, i w niemal magiczny sposób – Pałac Młodzieży.

– Znalazłam się w tym laboratorium trochę przez przypadek – mówi Monika. – Byłam po maturze, nie miałam specjalnych pomysłów na to, co dalej.Jako dziecko chciałam pracować w policji, koniecznie w wydziale kryminalnym. Ktoś mnie spytał, czy szukam pracy. Pomyślałam, że spróbuję.

Uczcili koniec wojny

 Uczcili koniec wojny   :: Fot:  Mariusz Czajkowski

W ramach obchodów zakończenia II wojny światowej w Europie na terenie Politechniki Koszalińskiej miało miejsce spotkanie z historią ph.„Płomienie Zwycięstwa 2018” .
Każdy mógł zobaczyć broń, pojazdy i umundurowanie z czasów wojny, a także spróbować swoich sił w strzelaniu. Zainteresowaniem cieszyły się też pierwsze powojenne polskie dokumenty z Koszalina. Na zakończenie akcji zapłonę ptaki Hasiora.

Dla miłośników książek

Trwa tegoroczna edycja Tygodnia Bibliotek ph. „(Do)wolność czytania”. Jak co roku do obchodów przyłączyła się Koszalińska Biblioteka Publiczna.

Z jej czytelnikami spotkali się znani pisarze: dziecięcy Grzegorz Kasdepke, i autor książek dla dorosłych: Tomasz Sekielski, znany dziennikarz. Książki obu autorów cieszą się wielkim powodzeniem.Tydzień Bibliotek zakończy się w poniedziałek, 14 maja, uroczystością z okazji Dnia Bibliotekarza.
(ejm)

Zastrzyk uchroni przed nowotworem

W Koszalinie rodzice i opiekunowie nastolatek mogą je za darmo zaszczepić przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV). Wywołuje on nowotwory szyjkio macicy, odbytu i męskich genitaliów. Zapobiec zagrożeniu można m.in.przez przyjęcie szczepionki.
Szczepienia są wykonywane w przychodniach przy ul. Lelewela 7, Spokojnej 48, Kolejowej 71 i przy al.Monte Cassino 13. Pierwszą dawkę należy podać do końca maja. Więcej informacji o tym programie profilaktycznym znajduje się na stronie internetowej:www.koszalin.pl w zakładce:zdrowie i pomoc społeczna.Pierwsza dawkę trzeba przyjąć do końca maja.
(ejm)

Dokąd zmierza Europa?

O miejscu Polski w Unii Europejskiej, skutków ewentualnego wprowadzeniu waluty euro w naszym kraju ze studentami Politechniki Koszalińskiej rozmawiał prof. Bogusław Liberadzki, poseł do Parlamentu Europejskiego.
Studenci politechniki mają okazję do spotkań z politykami rożnych opcji i środowisk. Duża frekwencja na wykładzie profesora Liberadzkiego świadczy o tym, że młodzi ludzie interesują się bieżącymi sprawami Polski. Parlamentarzysta omówił podstawowe wyzwania Unii Europejskiej i obecną pozycję Polski w jej strukturach.
(ejm)

Strona 5 z 1315

Oglądasz teraz: Start