Miasto - Tygodnik Koszaliński

Być amazonką, być kobietą

 Aby wesprzeć amazonki, wystarczy wpisać w zeznaniu podatkowym numer KRS: 0000031902 :: Fot: Magda Pater

W siedzibie Stowarzyszenia Koszaliński Klub „Amazonka” czuć wiosnę. Panie pozują w kolorowych, zwiewnych sukienkach, bluzkach w kwiaty, jasnych spodniach. Obowiązkowo w butach na obcasie. Pokazują, że kobieta może być atrakcyjna mimo poważnej choroby i jej skutków.

Rak piersi dotyka przede wszystkim kobiety, nawet te bardzo młode, dwudziestokilkuletnie. Amazonki działające w koszalińskim stowarzyszeniu wspierają się psychicznie, uczą się niezbędnych ćwiczeń, poprawiających krążenie limfy w ręce po operowanej stronie. Operacja oznacza odjęcie piersi, jednej lub dwóch. A przecież to piersi są, oprócz włosów, ważnym atrybutem kobiecości. Dojrzewające dziewczynki nie mogą się doczekać, kiedy będą mogły założyć pierwszy biustonosz, kiedy ich kształty staną się kobiece.

Seminarium w sprawie powietrza

Od lewej Jacek Szymczak, Piotr Jedliński, Bożena Bogacka, Kazimierz Okińczyc, Robert Mania :: Fot: Magda Pater

Statystyki są bezlitosne. Z danych WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) wynika jasno - na 50 miast europejskich o najgorszym oraz najbardziej zanieczyszczonym powietrzu ponad 30 to... miasta polskie. W czołówce jest Bułgaria, ale już polskie Opoczno ma trzecią lokatę w tym ponurym rankingu.

1 marca odbyło się doroczne spotkanie Miejskiej Energetyki Cieplnej i największych odbiorców ciepła systemowego w Koszalinie. Udział wziął także Piotr Jedliński, prezydent miasta. W tym roku spotkaniu towarzyszyło seminarium „Certyfikacja antysmogowa budynków i nowoczesne ciepłownictwo”, a wzięli w nim udział Jacek Szymczak, prezes Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie oraz Adolf Mirowski, prezes Instytutu Certyfikacji Emisji Budynków w Krakowie.

Droga i internet w Starych Bielicach

 Podpisanie umowy :: Fot: Magda Pater

Utwardzona droga i szerokoopasmowy internet z Telewizji Kablowej Koszalin - takie będą skutki umowy podpisanej między wójtem gminy Biesiekierz a wicemarszałkiem województwa.

Jeszcze w tym miesiącu władze gminy ogłoszą przetarg na budowę 856 m wewnętrznej drogi w Starych Bielicach. Prace obejmą ul. Podgórną, część ul. Wspólnej, ul. Przyjaciół, i część ul. Sąsiedzkiej. Inwestycja, która ma zakończyć się we wrześniu br., będzie kosztować 2, 5 mln zł. Z tej kwoty ponad 1,5 mln zł to dofinansowanie z funduszy Unii Europejskiej w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Orkiestrowy rekord

 Rekordowy wynik finału :: Fot: Magda Pater

Prezydent Koszalina podziękował w ratuszu wszystkim, którzy wzięli udział w styczniowej kweście dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W tym roku wolontariusze koszalińskiego sztabu zebrali 376,880,67 zł. To kolejny rekord. Rok temu była to kwota 361.146,54 zł.

Podczas 27. finału, który odbył się 13 stycznia, wolontariusze WOŚP zbierali pieniądze na zakup nowoczesnego sprzętu medycznego dla specjalistycznych szpitali dziecięcych. Są to placówki z oddziałami II oraz III stopnia referencyjności, czyli takie, które mogą dokonać specjalistycznej diagnozy oraz udzielić pomocy medycznej najciężej chorym dzieciom. W Polsce funkcjonuje dziś blisko 50 takich szpitali. Deklarowana kwota wpłat z całej Polski to 92.143.798 zł.

Nagroda za naukę

 Rozdanie nagród :: Fot: Magda Pater

68 osób z powiatów podlegających Delegaturze Zachodniopomorskiego Kuratorium Oświaty w Koszalinie otrzymało stypendium Prezesa Rady Ministrów. To nagroda za ich wyniki w nauce w minionym roku szkolnym.

Stypendium Prezesa Rady Ministrów może uzyskać uczeń, który zdał z wyróżnieniem do następnej klasy, uzyskując przy tym najwyższą w danej szkole średnią ocen. Może to być także uczeń, który ma szczególne uzdolnienia w co najmniej jednej dziedzinie wiedzy, uzyskuje w niej najwyższe wyniki, a w pozostałych dziedzinach wiedzy ma wyniki minimum dobre. Stypendium przyznaje się jednemu uczniowi danej placówki od września do czerwca w danym roku szkolnym. Wynosi ono 258 zł miesięcznie.

Psi dawca na wagę złota

 Podczas transfuzji :: Fot: Archiwum prywatne

Niewinna zabawa przerodziła się w walkę o życie. Suczka Anny Stefanowskiej podczas wieczornego spaceru poważnie się zraniła. Dwuletnia golden retrieverka chwyciła patyk, który wbij się jej w podniebienie. Okazało się, że czworonóg wymaga transfuzji, i tak zrodził się pomysł, aby w Koszalinie powstał niestacjonarny bank krwi dla psów. Zainteresowanych właścicieli czworonogów nie brakuje.

Koniec stycznia. Wieczór. Anna Stefanowska i jej mąż zabrali suczkę na ostatni tego dnia spacer. – Wszystko wydarzyło się w ułamku sekundy – wspomina wypadek właścicielka golden retrieverki. – Arya chwyciła patyk i zaczęła podskakiwać, a on wypadł jej z pyska, wbił się w ziemię, a ona nadziała się na niego.

Nie daj się pokonać przemocy

 Podczas warsztatów :: Fot: Magda Pater

Koszalińskie Centrum Praw Kobiet działa od miesiąca i nie narzeka na brak pracy. Już kilkanaście osób zgłosiło się do placówki, prowadzonej przez Stowarzyszenie „Era Kobiet”, aby otrzymać pomoc. W siedzibie organizacji można było wziąć udział w warsztatach pt. „Skuteczna pomoc osobom uwikłanym w przemoc”. Poprowadził je Grzegorz Hamera z Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie.

Przemoc ma różne formy i może dotknąć każdego, bez względu na wiek i płeć. Podobnie sprawcą przemocy może być zarówno kobieta, mężczyzna, jak i dziecko. Co robić, gdy spotkamy się z nią osobiście lub dotknie ona kogoś w naszym otoczeniu? Należy reagować, jak najszybciej, zgłaszać niepożądane zachowania najbliższym, policji, prokuraturze, pracownikowi socjalnemu. Dzieci mogą się zwrócić do nauczyciela, szkolnego pedagoga czy psychologa, pielęgniarki.

Puste muzeum

 Muzeum przy ul. Piłsudskiego :: Fot: Magda Pater

W niektórych opisach mówi się o tym obiekcie „willa”, ale ten budynek prawdopodobnie nigdy nie był „jednorodzinnym budynkiem mieszkalnym”, choć zgodnie z definicją jest okolony niewielkim ogrodem.

Na zdjęciach sprzed 1945 roku budynek ma widoczny nad wejściem napis „Heimatmuseum”, co oznaczało, że mieściło się tu muzeum regionalne. Zbudowano go na przełomie XIX i XX w., w stylu neoklasycystycznym, z cegły. Najpierw był lub miał być siedzibą banku rolnego, po I wojnie światowej zmienił na krótko przeznaczenie, by ostatecznie stać się siedzibą muzeum. Pierwsza wystawa odbyła się tu w 1912 roku, ale formalna historia muzealnictwa w Koszalinie liczy się od roku 1929.

Opowieść o trzech nałogach

 Jacek Kawalec :: Fot: Magda Pater


21 lutego na scenie Teatru Propozycji „Dialog” wystąpił popularny aktor Jacek Kawalec w reżyserowanym przez Dariusza Szadę-Borzyszkowskiego monodramie „Ta cisza to ja…” autorstwa Jana Jakuba Należytego. Aktor, którego znamy z ekranów telewizyjnych i kojarzymy przede wszystkim z rozrywką.

Przypomnijmy więc, że jako pierwszy prowadził program „Randka w ciemno", występował również w telewizyjnych widowiskach rozrywkowych „Taniec z gwiazdami” i „Twoja twarz brzmi znajomo”. Tym razem jednak ukazał zupełnie inne sceniczne oblicze. I to od pierwszej poruszającej sceny, kiedy światło reflektora wydobywa z mroku twarz brudnego, zmęczonego mężczyzny, który właśnie próbuje odebrać sobie życie…

Strona 5 z 1381

Oglądasz teraz: Start