Miasto - Tygodnik Koszaliński

MAJĄC PRAWIE 4 PROMILE SPOWODOWAŁ KOLIZJĘ I CHCIAŁ UCIEC Z MIEJSCA ZDARZENIA

Policjanci z koszalińskiej drogówki zostali wezwani do kolizji drogowej, która  miała miejsce na rondzie w okolicach ulicy Władysława IV.

Z relacji świadków wynikało, że kierujący oplem nie ustąpił na skrzyżowaniu o ruchu okrężnym pierwszeństwa przejazdu i doprowadził do kolizji z prawidłowo jadącym volkswagenem. Sprawca zaraz po doprowadzeniu do zderzenia obu pojazdów zaczął uciekać w kierunku centrum miasta. W pewnym momencie 36-latek stracił panowanie nad pojazdem i podczas zmiany pasa ruchu ponownie uderzył w inny pojazd, tym razem w peugeota.

Wspomnijmy Andrzeja Słowika

Prezydent Miasta , Związku Polskich Artystów Plastyków Okręg Koszalin-Słupsk ZPAP oraz Jadwiga Kabacińska-Słowik zapraszają 19 maja, o godz.17.00 do galerii Ratusz  na wernisaż wystawy malarstwa przypominającej twórczość Andrzeja Słowika.

Najlepsza wizytówka Polski w Koszalinie

  LECH WAŁĘSA  :: Fot: MARIUSZ CZAJKOWSKI

Były prezydent naszej kraju, laureat Pokojowej Nagrody Nobla, gościł w Koszalinie na zaproszenie platformy Obywatelskiej i Klubu Obywatelskiego.
O Lechu Wałęsie słyszeli ludzie na całym świecie. Dla wielu jego nazwisko jest pierwszym skojarzeniem z naszym krajem. To jego najlepsza wizytówka.Lech Wałęsa spotkał się z mieszkańcami w kinie kryterium. Przyznał, że jego pokolenie zburzyło podziały i granice w Europie i na świecie, ale następne generacje muszą ją zbudować na nowo.

ZATRZYMANI NIETRZEŹWI KIERUJĄCY

W trakcie każdego weekendu policjanci z drogówki mobilizują siły.

Dbając o bezpieczeństwo na drogach prowadzą intensywne kontrole kierowców, wyłączając z ruchu tych, którzy za nic mają obowiązujące przepisy, a tym samym  zdrowie, a czasami życie swoje i innych osób. Policjanci patrolujący główne trasy naszego miasta i powiatu zatrzymali aż dziesięciu nieodpowiedzialnych kierowców.

Remodeling języka?

Stwierdzenie, że język się nieustannie zmienia, to oczywisty truizm. Zawsze się zmieniał. Mamy już spowodowane historią i obyczajowością nabytki z łaciny, języków francuskiego, niemieckiego, rosyjskiego, ostatnio bardzo liczne z angielskiego.

Jakoś tak jednak było, że nasz ojczysty język miał nurt języka „literackiego”, tego zgodnego z normami i słownikami, a obok tego – potoczny, zawierający słowa i słówka z języka codziennego, barwnego i czasem dosadnego. To o nie chodzi, gdy mówca niekiedy przeprasza za kolokwializm.

Egzamin dojrzałości?

Wspomnienia z młodości najczęściej są miłe. Nawet czas majowej matury nie wydaje się z perspektywy czasu tak traumatyczny jak kiedyś.

Chociaż też wtedy mieliśmy obowiązkową matematykę i widmo niezdania przed sobą, to jednak było jakoś inaczej. Żeby tylko przypomnieć kanapki, teraz już można się przyznać, ze ściągowymi wkładkami. Zresztą pomysłowość w tej materii nie miała granic. Klasy matematyczne dawały sobie radę bez tego, ale reszta humanistycznej gawiedzi raczej liczyła na pomoc innych.

Pomagają nie tylko podczas pożaru

  W AKCJI  :: Fot: MARIUSZ CZAJKOWSKI

Swoje święto w maju obchodzą też strażacy. Ci z powiatu koszalińskiego spotkali się na uroczystości w Centrum Kultury 105. Odebrali podziękowania i gratulacje za pracę od swoich przełożonych i władz Koszalina oraz ościennych gmin.
W zeszłym roku strażacy z powiatu koszalińskiego interweniowali 2017 razy. Większość zdarzeń, w których ratowali życie ludzi i zwierząt nie była związana z pożarem.

Hazard pod szczególnym nadzorem

Kiedy mówimy hazard, hazardzista – na myśl przychodzą na ogół rozemocjonowani gracze w  jaskiniach gier, czyli kasynach pełnych dymu papierosowego, nieuczciwych krupierów i utracjuszy przegrywających każdy grosz w ruletkę.

Najbardziej znane miejsca do tego, by stracić majątek to pełne kasyn Las Vegas (USA), Monte Carlo i Monako (Europa) oraz Makau (Azja).Tymczasem termin ten oznacza każdą grę pieniężną, w której o wygranej decyduje przypadek. Sam termin pochodzi z języka arabskiego. „Az-zahr” to kostka lub gra w kości. Hazard w języku angielskim oznacza ryzyko, zagrożenie, ale też przypadek, zrządzenie losu. Czyli – wszystko się zgadza.

Osiedle Norweskie już otwarte

  Osiedle Norweskie już otwarte  :: Fot: MARIUSZ CZAJKOWSKI

W najmłodszej koszalińskiej dzielnicy powstaje pierwsze zamknięte osiedle. Inwestorem jest Firmus Group. To norweska spółka, od lat znana w gminie Mielno, gdzie wybudowała już kilka apartamentowców na wynajem.
Na razie przy ul. Bryzy w Jamnie-Łabuszu stoi sześć z 48 zaplanowanych domów Osiedla Norweskiego. Budynki są już w stanie deweloperskim, gotowe do wykończenia. Mają też pozwolenie na użytkowanie.

Strona 5 z 1199

Oglądasz teraz: Start