„Musimy poznać warunki przetargowe”

Jakub Pyżanowski, prezes Zarządu Obiektów Sportowych :: Fot. Mariusz Czajkowski

Z Jakubem Pyżanowskim, prezesem Zarządu Obiektów Sportowych, rozmawia Marek Łagocki

W jaki sposób ZOS zamierza zmniejszyć wartość swojej oferty?

- Musimy poznać warunki przetargowe. Dopóki przetarg nie zostanie ogłoszony, trudno mówić, jakie one będą. Jak przetarg zostanie ogłoszony, to zapoznamy się z warunkami i przedstawimy naszą ofertę, która będzie jak najniższa jak to się da.

Czy uczestniczył pan w ustalaniu warunków przetargu na zarządce hali. Czy jest to etyczne i zgodne z prawem zamówień publicznych?

- Nie byłem na spotkaniu, w którym były ustalane warunki przetargowe. Byłem na spotkaniach, w których brali udział przedstawiciele politechniki koszalińskiej i miasta. To spotkanie było poświęcone kwestii sposobu zarządzania halą. To zdanie, które wygłosiłem, myślę, że było ważne dla zebranych.

Jeden z posłów na łamach mediów stwierdził, że przetarg miał wygrać ZOS. Co pan na to?

- Trudno mi się odnosić do słów do słów pana posła. Na pewno było naturalne, że podmiotem, który profesjonalnie zajmuje się obiektami sportowymi jest ZOS. Myślę że w przekonaniu wielu osób było naturalne, że to właśnie ZOS będzie zarządca hali.

Mamy informację, że w ubiegłym roku Gwardia wygenerowała pół miliona strat. Czy na tym polega sprawne zarządzanie? Jak to się ma do chęci zarządzania halą przy ulicy Śniadeckich, skoro tak mały obiekt przynosi wielkie straty?

- Obiekty, na przykład Gwardia, które opierają się na klubach sportowych i stowarzyszeniach finansowanych przez miasto, tak naprawdę nie potrafią na siebie zarobić, a to dlatego, że te klubu mają określona kwotę dotacji.

Struktura udziałów ZOS

{AF}W 2005 roku kapitał zakładowy Spółki został podwyższony z kwoty 25.000,00 zł o kwotę 12.303.000,00 zł poprzez wniesienie przez Gminę Miasto Koszalin wkładu niepieniężnego (aportu) w postaci prawa własności nieruchomości zabudowanych oraz wkładu pieniężnego w wysokości 270.000,00zł, w 2008 roku Zgromadzenie Wspólników (Prezydent Koszalina) podwyższa kapitał o kwotę 2.540.000,00 zł poprzez wkład pieniężny. Kolejny rok 2009 i kolejne podwyższenie kapitału o kwotę 4.500.000,00 zł poprzez wkład pieniężny. 2010 rok znowu podwyższenie kapitału, wkład pieniężny w wysokości 2.300.000,00 zł, niepieniężny 26.132.000,00 zł (działka przy ul. Rolnej pod inwestycję budowy akwaparku).(źródło KRS) {/AF}