Witajcie w naszej bajce

Pierwszy dzień wiosny w Koszalinie od siedmiu lat oznacza także start „Filmoniady”. O przygotowaniach i atrakcjach tegorocznego Festiwalu Sztuki Dziecięcej rozmawiamy z Moniką Modłą, zastępcą dyrektora CK105 w Koszalinie, mamą festiwalu.

Jak tylko zaczynamy rozmawiać o „Filmoniadzie”, pani uśmiecha się.
– Tak (śmiech)! Ten festiwal tak na mnie działa oraz na cały nasz zespół. To takie nasze „dziecko”, które w tym roku kończy już siedem lat, osiąga wiek szkolny. To dla nas ogromna odpowiedzialność. Jesteśmy zawsze bardzo pozytywnie nastawieni do organizacji tego wydarzenia i sprawia nam to ogromną radość oraz przyjemność, chociaż mały widz jest niełatwym odbiorcą. Dzieci mają swoje ulubione postaci, bajki, filmy, są bardzo świadomymi odbiorcami mimo swojego wieku. Zawsze traktujemy ich opinie, pomysły i uwagi bardzo poważnie. Dzieci są bezpośrednie w swoich reakcjach i to jest piękne. Zawsze dostarczają nam wielu wzruszeń, w ubiegłym roku jedna z dziewczynek przytuliła się do mnie i podziękowała za festiwal i za wszystkie atrakcje – to zawsze wzrusza.

W tym roku tych wzruszeń i radości dostarczycie także rodzicom, a to za sprawą tegorocznego hasła „Filmoniady”. Będzie powrót do przeszłości?
– Zgadza się. Tegoroczne hasło festiwalu to „Powrót do przeszłości”. Chcieliśmy w tym roku okazać dzieciom bajki oraz filmy, na których sami się wychowaliśmy. Stworzyliśmy w tym roku dwie strefy podczas festiwalu. W głównej sali kina Kryterium będą wyświetlane filmu długometrażowe. Będą to propozycje, których nie można było zobaczyć w multipleksach. Natomiast obok, w Klubie 105 przygotowaliśmy strefę serialową i tam będą wyświetlane dobrze nam znane tytuły, jak „Reksio”, „Bolek i Lolek”, „Porwanie Baltazara Gąbki”, „Pomysłowy Dobromir”. Te krótkie formy pokażą młodym kinomaniakom, jak wyglądał świat bajek ich rodziców. Mamy też nadzieję, że dorośli przeniosą się do swojego dzieciństwa, i z sentymentem obejrzą je ze swoimi pociechami.

Oprócz filmów i bajek festiwal to także dodatkowe atrakcje. Co szykujecie w tym roku dla najmłodszych?
– Postanowiliśmy w tym roku dołożyć do programu inne formy, czyli teatr oraz muzykę, a także grę miejską. Dodatkowo niektóre wydarzenia zaplanowaliśmy jeszcze przed festiwalem jako jego zapowiedzi. Taką będzie pokaz animacji „Pamiętniki tatusia Muminka”, który zostanie wyświetlony tydzień przed rozpoczęciem, 18 marca br. o godzinie 12. Dzieci zostaną przywitanie w kinie przez Muminki. Ponadto zapraszamy na spektakle z cyklu „Teatroteka młodego człowieka”. Będziemy wyświetlać w kinie cztery sztuki teatralne dedykowane dla dzieci przed i w czasie festiwalu. Teatr będzie także obecny podczas otwarcia naszego wydarzenia. Tradycyjnie spotykamy się z dziećmi w pierwszy dzień wiosny na placu przed ratuszem i stamtąd kolorowym korowodem idziemy do Centrum Kultury 105. W tym roku przed ratuszem wystąpi Teatr Sztuki Ciała. Jest to grupa, którą mogliśmy oglądać w ostatniej edycji programu „Mam talent”. Fantastyczna sprawa, będzie to prawdziwe barwne widowisko z elementami klaunady i pantomimy.

Festiwal to również spotkania z aktorami, lektorami dziecięcych bajek. Czy w tym roku takie znajdą się w programie?
– W tym roku odeszliśmy od tego pomysłu, chcemy spróbować trochę innej formy. Postanowiliśmy zorganizować koncert i uważamy, że będzie to dla dzieci i dla rodziców bardzo dobra wiadomość. Podczas festiwalu wystąpi Cezik ze swoim projektem „Nutkosefera”. Rodzice młodszych maluchów na pewno kojarzą piosenki o Układzie Słonecznym. Obecnie są to jedne z najchętniej wyświetlanych utworów na YouTubie. Koncert, jak i cały festiwal jest darmowy. Dlatego bardzo prosimy o wcześniejszą rejestrację. Wszelkie informacje będziemy podawać na naszej stronie internetowej oraz na profilu społecznościowym „Filmoniady”.

Przed festiwalem zapraszacie do wzięcia udziału w grze miejskiej. Na czym będzie polegała?
– To zupełnie nowe przedsięwzięcie. Postanowiliśmy zorganizować grę miejska „Śladami starych kin”, to będzie taka sentymentalna podróż dla rodziców do miejsc, w których może po raz pierwszy mieli okazję obejrzeć seans filmowy, a dla najmłodszych atrakcja i inna forma spędzenia czasu z rodzicami. Gra startuje 11 marca br. spod kina Kryterium. Zapraszamy drużyny do zapisów mailowych do 8 marca. Drużyny mogą liczyć maksymalnie sześć osób. Wszystkie niezbędne informacje są dostępne na naszej stronie internetowej. To także będzie taki powrót do przeszłości. Nowością, którą także w tym roku szykujemy dla naszych najmłodszych gości to interaktywna wystawa organizowana przez miłośników starych gier komputerowych oraz konsol „Koszalin Retro Games Show”. Będzie można zobaczyć już nieprodukowane teraz stare konsole, a nawet na nich zagrać. Pomagają nam w tym członkowie tej grupy także z Politechniki Koszalińskiej, którzy będą na miejscu opowiadać o historii tego sprzętu.

Rozmawiała Marcelina Marciniak