Nowa stara ulica

To będzie jedna z największych inwestycji drogowych w Koszalinie. Kosztem ponad 30 milionów złotych zostanie gruntownie przebudowana ulica Władysława IV.
Inwestycja ma związek z budowaną drogą ekspresową S6. Nowa Władysława IV będzie ulicą dojazdową do węzła ekspresówki, który budowany jest pomiędzy osiedlami Unii Europejskiej a Jamno. Modernizacja Władysława IV ma objąć odcinek od ronda im. gen. Maczka aż do wspomnianego węzła. Na tę realizację koszaliński samorząd otrzymał od zarządu województwa dofinansowanie - 32,5 miliona złotych. Cała wartość modernizacji drogi to 40 milionów złotych.
Po przetargu okazało się, że może być nieco taniej. Firma Strabag zaproponowała wykonanie zlecenia za 32,7 miliona złotych. Obecnie wyniki przetargu są sprawdzane pod względem formalnym.
Nowa Władysława IV będzie miała po dwa pasy w każdą stronę, biegnącą wzdłuż drogę rowerową z chodnikiem, a także nowe oświetlenie i infrastrukturę podziemną (wodociąg, gazociąg). Nowa droga będzie biec wzdłuż obecnej. Ta z kolei stanie się dojazdówką i parkingiem do ogrodów działkowych. Po wybudowaniu węzła na S6, ulica Władysława IV stanie się bardzo ruchliwą arterią. Jadący od strony Gdańska do Koszalina będą właśnie zjeżdżać w tym miejscu. Wydaje się, że na dodatkowy węzeł w Gorzebądzu, który znajduje się między Sianowem a Koszalinem, nie ma szans. Mimo to lokalni samorządowcy nadal apelują do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad o realizację tego zjazdu. (mp)