W nowy rok z podwyżkami

Ciepło, śmieci, żywność, paliwa – nowy rok to, niestety, czas podwyżek. Nie unikną ich również koszalinianie. Więcej już od połowy stycznia zapłacimy za ogrzanie mieszkania bądź domu. – Trzeba będzie planować miesięczny budżet z ołówkiem w ręku – kwitują mieszkańcy.
Czego jak czego, ale podwyżek nie lubi nikt. Z nowym rokiem każdy ogląda dokładnie swój portfel, liczy wydatki i zastanawia się, czy z domowego budżetu sporo ubędzie. W tym roku też pogimnastykujemy się nieco nad wydatkami.
Wprawdzie Polacy nie zapłacą więcej za prąd, bo w połowie grudnia resort energii ogłosił, że wycofuje się z planowanych podwyżek, ale koszalinianie wzrost cen za produkty i usługi odczują. 
Droższy węgiel, droższe ciepło

Taryfy opłat zmienia Miejska Energetyka Cieplna. – Podwyżki wyniosą około 13 procent, a wprowadzamy je zgodnie z dokumentem zatwierdzonym pod koniec grudnia przez Urząd Regulacji Energetyki – informuje Robert Mania, szef MEC-u. Prezes spółki wyjaśnia, że głównym powodem podwyżek jest dynamiczny wzrost cen węgla i uprawnień do emisji CO2.
– Do tej pory koszt zakupu opału kształtował się na poziomie 15 milionów złotych, a teraz wzrósł do 24 milionów – przytacza dane Robert Mania. – Natomiast ceny uprawnień wzrosły z 3 milionów złotych do 10 milionów.
Podwyżki obejmą wszystkich korzystających z usług MEC-u, czyli około 60 procent mieszkańców Koszalina. Czy w tym roku czekają nas kolejne zmiany w taryfie opłat? Włodarze spółki nie potrafią odpowiedzieć na to pytanie. – Trudno przewidzieć, bo wszystko zależeć będzie od sytuacji na rynku oraz od poczynań rządu – wskazuje szef Miejskiej Energetyki Cieplnej.
Kto zapłaci za śmieci?
Od nowego roku zaostrzyły się też wymagania dotyczące segregacji śmieci. Do pojemników na odpady zmieszane, papier, szkło i plastik, dołączył też kontener na resztki naturalne, czyli bio. – Chodzi o odpady pochodzenia roślinnego, czyli między innymi obierki i zepsute przetwory owocowe lub warzywne – wyjaśnia Andrzej Kierzek, zastępca prezydenta miasta. Czy zmiany w przepisach oznaczają wzrost cen za wywóz nieczystości? – Wprowadzenie pojemników na bioodpady nie przełoży się na podwyżki dla mieszkańców – zaznacza włodarz Koszalina i dodaje: – Problemem są inne podwyżki, na przykład za zagospodarowanie części odpadów zmieszanych. Średnia cena za tę usługę wynosiła 150 złotych za tonę, ale pod koniec ubiegłego roku wzrosła do 300 złotych i obawiam się, że te koszty mogą przełożyć się na zmianę taryf opłat za śmieci.
Urzędnicy wyjaśniają jednak, że jeszcze nie wiadomo, czy i kto zapłaci więcej. – Liczymy, jaki to będzie miało wpływ na budżet – tłumaczy Andrzej Kierzek i dodaje: – Kalkulujemy, czy przychody od mieszkańców pokryją wszystkie koszty i w którym miesiącu zabraknie nam pieniędzy na prawidłową gospodarkę odpadami. Jeśli bilans będzie niekorzystny to będziemy musieli wprowadzić podwyższone opłaty, ale w tej chwili analizujemy sytuację. Droższe KTBS-y
W górę pójdą też czynsze w zasobach Koszalińskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego. W grudniu zgromadzenie wspólników podjęło uchwałę w tej sprawie. Decyzję zarząd spółki miejskiej argumentuje wzrostem kosztów utrzymania budynków. – Od kwietnia zapłacę 18 groszy więcej za metr kwadratowy – mówi jeden z mieszkańców osiedla Unii Europejskiej i kontynuuje: – Do tej pory stawka czynszu za metr kwadratowy w moim mieszkaniu wynosiła 9,86 złotego, a teraz będę płacić 10,04 złotego, i choć może wydawać się, że to nie jest zawrotna kwota, to po zsumowaniu wszystkich składowych, można odczuć tę zmianę w portfelu.
Coraz drożej w sklepach
Wzrost cen można też zauważyć, robiąc cotygodniowe zakupy. Ekonomiści pod koniec ubiegłego roku prognozowali, że zdrożeją m.in. warzywa i owoce, a także masło. Powodem takiej sytuacji jest ubiegłoroczna susza, która przełożyła się na małe zbiory. Niesprzyjająca aura sprawiła, że rolnicy zebrali także mniej zbóż, a to z kolei bezpośrednio wpłynie na rosnące ceny pieczywa oraz drobiu. Więcej zapłacimy nawet za papier toaletowy, ponieważ zdrożał surowiec do jego produkcji czyli miazga drzewna.
(amb)

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież

Oglądasz teraz: Start