Pieniądze dla aktywnych

Po raz kolejny mieszkańcy całego kraju zrzeszeni w organizacjach pozarządowych i obywatelskich mogą ubiegać się o finansowe wsparcie dla ich działalności. Zainteresowani są również aktywni mieszkańcy Koszalina i okolic.
Kilkudziesięciu z nich wzięło udział we wtorkowym spotkaniu w Koszalińskiej Agencji Rozwoju Regionalnego. Zostało ono zorganizowane przez Narodowy Instytut Wolności – agencję wykonawczą odpowiedzialną za wspieranie społeczeństwa obywatelskiego, działalności pożytku publicznego i wolontariatu.

Instytut ma pomagać organizacjom pozarządowym głównie poprzez programy wsparcia merytorycznego i finansowego. Podczas forum zebrani mogli poznać zasady uczestnictwa w programach "Fundusz Inicjatyw Obywatelskich"m w którym dotację można otrzymać na projekt społeczny i "Program Rozwoju Organizacji Obywatelskich", który zakłada wsparcie na instytucjonalny rozwój organizacji. Budżet obu programów na obecny rok to 100 milionów złotych.
-To są bardzo ciekawe granty i duże środki, od stu pięćdziesięciu do trzystu tysięcy złotych na projekt roczny lub dwuletni. Chodzi nam o to, by oddolnie angażować obywateli, aby się zrzeszali, byli aktywni i podejmowali inicjatywy, które ich lokalnie dotyczą i interesują. Oprócz tego mamy nowy, ciekawy program grantów na rozwój instytucjonalny organizacji - mówiła Aleksandra Wołocznik z Narodowego Instytutu Wolności, Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego.
Podczas spotkania zainteresowanych wsparciem nie brakowało, a cele, na jakie chcą oni pozyskać środki, są bardzo różne.
- Zajmujemy się programem przeciwdziałającym wykluczeniu społecznemu. Przyszedłem na to spotkanie by poznać ludzi, którzy mają do zrealizowania podobne cele i móc na przykład wejść w projekt partnerski. Takie spotkania i inicjatywy są potrzebne i oby ich było jak najwięcej – mówi Szymon Grzegorczyk, z fundacji "ZaSTOPuj". - Również cieszę się z takich możliwości, bo mogę dzięki temu pomóc środowiskom senioralnym – wtóruje mu Piotr Iwat.
Nabór wniosków do obu programów trwa. Termin ich składania programów upływa 19 stycznia. Szczegóły są dla zainteresowanych dostępne na stronie niw.gov.pl.

(rb)

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież

Oglądasz teraz: Start