Pieniądze dla aktywnych

Po raz kolejny mieszkańcy całego kraju zrzeszeni w organizacjach pozarządowych i obywatelskich mogą ubiegać się o finansowe wsparcie dla ich działalności. Zainteresowani są również aktywni mieszkańcy Koszalina i okolic.
Kilkudziesięciu z nich wzięło udział we wtorkowym spotkaniu w Koszalińskiej Agencji Rozwoju Regionalnego. Zostało ono zorganizowane przez Narodowy Instytut Wolności – agencję wykonawczą odpowiedzialną za wspieranie społeczeństwa obywatelskiego, działalności pożytku publicznego i wolontariatu.

Instytut ma pomagać organizacjom pozarządowym głównie poprzez programy wsparcia merytorycznego i finansowego. Podczas forum zebrani mogli poznać zasady uczestnictwa w programach "Fundusz Inicjatyw Obywatelskich"m w którym dotację można otrzymać na projekt społeczny i "Program Rozwoju Organizacji Obywatelskich", który zakłada wsparcie na instytucjonalny rozwój organizacji. Budżet obu programów na obecny rok to 100 milionów złotych.
-To są bardzo ciekawe granty i duże środki, od stu pięćdziesięciu do trzystu tysięcy złotych na projekt roczny lub dwuletni. Chodzi nam o to, by oddolnie angażować obywateli, aby się zrzeszali, byli aktywni i podejmowali inicjatywy, które ich lokalnie dotyczą i interesują. Oprócz tego mamy nowy, ciekawy program grantów na rozwój instytucjonalny organizacji - mówiła Aleksandra Wołocznik z Narodowego Instytutu Wolności, Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego.
Podczas spotkania zainteresowanych wsparciem nie brakowało, a cele, na jakie chcą oni pozyskać środki, są bardzo różne.
- Zajmujemy się programem przeciwdziałającym wykluczeniu społecznemu. Przyszedłem na to spotkanie by poznać ludzi, którzy mają do zrealizowania podobne cele i móc na przykład wejść w projekt partnerski. Takie spotkania i inicjatywy są potrzebne i oby ich było jak najwięcej – mówi Szymon Grzegorczyk, z fundacji "ZaSTOPuj". - Również cieszę się z takich możliwości, bo mogę dzięki temu pomóc środowiskom senioralnym – wtóruje mu Piotr Iwat.
Nabór wniosków do obu programów trwa. Termin ich składania programów upływa 19 stycznia. Szczegóły są dla zainteresowanych dostępne na stronie niw.gov.pl.

(rb)