Mieszkańcy czekają na parking, ale nie na piętrowy

Brak miejsc postojowych to problem wszystkich koszalińskich osiedli. Przybywa budynków mieszkalnych, a więc mieszkańców i samochodów. Tymczasem terenów, które można by przeznaczyć na parkingi, wciąż jest za mało. Stąd pomysł budowy obiektów wielopoziomowych. Jednak to też nie jest idealne rozwiązanie według mieszkańców.
W zeszłym tygodniu minął termin zgłaszania uwag do propozycji zmian w planie zagospodarowania rejonu ul. Władysława IV, Akademickiej, Staszica, Jana Pawła II w Koszalinie. To teren obok galerii Emka. W lutym na sesji Rady Miejskiej radni będą głosować nad projektem uchwały w tej sprawie.
Na styczniowym spotkaniu w ratuszu mieszkańcy wymienionych ulic protestowali wobec pomysłu urzędników budowy przy ul. Akademickiej parkingu na prawie trzysta miejsc.
Czesław Wachowski, przewodniczący Rady i Zarządu Osiedla im. T. Kotarbińskiego, zaznacza, że parking przy ul. Akademickiej jest potrzebny, ale nie taki wysoki. - Jako Rada Osiedla przekazaliśmy swoje zastrzeżenia urzędnikom – przypomina. - Nie chcemy mieć przed swoimi oknami kolejnej betonowej budowli, a według koncepcji parking może mieć wysokość nawet siedem metrów.
Wolelibyśmy, aby powstał parking dwupoziomowy, z częścią podziemną. Na takie parking wstępnie wyrażamy zgodę.
Plany budowy wielopoziomowego parkingu nie są jeszcze ostateczne, ale miejsca postojowe na pewno powstaną w wyznaczonym miejscu. Ma to związek z planami właściciela centrum handlowego, które sąsiaduje z tym terenem.
- Termin zgłaszania uwag minął, ale jeszcze do końca tygodnia czekamy na listy, które mogą dotrzeć do ratusza – podkreśla Wojciech Kasprzyk, zastępca prezydenta Koszalina. - Za wcześnie jeszcze na ich omówienia. Najwięcej emocji budzi kwestia parkingu, ale jego budowa to tylko koncepcja, a nie pewnik. W obecnie obowiązującym planie zagospodarowania przestrzennego przy ulicy Akademickiej jest przewidziany parking wielopoziomowy do wysokości siedmiu metrów. Taką koncepcję zgłosił projektant.
Nie jest jednak powiedziane, że ten parking musi taką wysokość osiągnąć. Może być też tak, że powstanie tam parking jednopoziomowy. Jednak trzeba go zaplanować, bo od tego zależy też rozbudowa galerii Emka, a chyba wszystkim mieszkańcom zależy na tym, aby wielki dół obok już istniejącego obiektu przestał istnieć.
Władze Koszalińskiej Spółdzielni Mieszkaniowej „Przylesie” wskazują urzędnikom kolejne miejsca, które mogłyby zostać przeznaczone na parkingi. To m.in. teren między Centrum Kształcenia Ustawicznego a Centrum Rozrywki Na Pięterku.
- Jesteśmy otwarci na takie wnioski do planu zagospodarowania przestrzennego– dodaje Wojciech Kasprzyk. - Na pewno będziemy o nich rozmawiać. Budowę parkingu na terenie miasta można też zgłosić do budżetu obywatelskiego.

(ejm)