Bez tych języków nie ma przyszłości

Na Wydziale Elektroniki i Informatyki Politechniki Koszalińskiej odbyła się III edycja konkursu „Zaprogramuj swoją przyszłość w Koszalinie”. Wzięli w niej udział zainteresowani programowaniem uczniowie szkół średnich i studenci. Organizatorem konkursu byli: Biuro Karier Politechniki Koszalińskiej, firma GlobalLogic i Urząd Miejski w Koszalinie. Tym razem zadania rozwiązywało 50 osób. Wszyscy walczyli nie tylko o nagrody rzeczowe, ale także o płatny staż w firmie GlobalLogic.

Niemal wszyscy pracownicy koszalińskiego oddziału tej amerykańskiej firmy to absolwenci Politechniki Koszalińskiej. – Na podstawie treści zadania, znajdującego się na platformie e-learningowej, uczestnicy konkursu muszą napisać kod – wyjaśnia zasady Robert Bąk z firmy GlobalLogic. – Mogą od razu sprawdzić, czy ten kod działa. Jeśli tak, to otrzymają określoną liczbę punktów. Oceniamy uczestników w dwóch kategoriach wiekowych. Zadania są w języku angielskim. Bez znajomości tego języka nie ma co myśleć o pracy w zawodzie informatyka czy programisty. Konkurs ma zachęcić młodzież szkół średnich do studiowania na politechnice, zwłaszcza na kierunkach inżynierskich. Na lokalnym rynku wciąż brakuje informatyków, dlatego przedstawiciele firmy GlobalLogic chcą szukać przyszłych pracowników właśnie wśród uczestników tego typu zmagań. – Cieszymy się, że pierwszy raz do organizacji konkursu dołączył Urząd Miejski – przyznaje Robert Bąk. – Władze miasta ufundowały nagrody i promują nasz konkurs. My, jako firma, współpracujemy z uczelnią, a uczelnia ze szkołami średnimi, podlegającymi miastu. Zadania nie należały do łatwych, zwłaszcza dla uczniów szkół średnich: – Ogólne wrażenie mam pozytywne, ale uważam, że jeśli dostanę jakiekolwiek punkty, to będzie dobrze – nie kryje Jacek Sobczak z Zespołu Szkół nr 9 w Koszalinie. – Nie jestem pewny, co chcę robić po maturze. Zawód programisty jest jednym z kilku, które wezmę pod uwagę. Laureaci zostaną osobiście powiadomieni o terminie wręczenia nagród. ( ejm)