Nowa droga obok starej

ul. Władysława IV w kierunku Jamna :: Fot: Magda Pater

Rusza długo wyczekiwana przez mieszkańców rozbudowa ul. Władysława IV na odcinku od ronda gen. Maczka do węzła z drogą ekspresową S6. Wykonawcą jest firma Strabag, która ma zakończyć prace najpóźniej do końca października 2022 roku. Całkowity koszt robót to ponad 32,6 mln złotych, z czego dofinansowanie z Unii Europejskiej może wynieść do 85 procent.
Piotr Jedliński, prezydent Koszalina, podkreśla, że obok już istniejącej powstanie zupełnie nowa droga. – Zyskamy drogę dwupasmową, z chodnikami i ścieżkami rowerowymi, z pętlą autobusową przy ulicy Duńskiej, zatokami autobusowymi z przystankami, a także miejscem, jakiego u nas jeszcze nie było, czyli zatoką do ważenia pojazdów – wylicza włodarz miasta.

– To powinno zapobiegać jeżdżeniu po mieście przeciążonym TIR- -om. Przy okazji przebudowy tego odcinka ulicy Władysława IV, powstanie niemal dwieście miejsc parkingowych przy działkach, co na pewno ucieszy działkowców. Nowa trasa przebiegnie blisko domków na osiedlu Unii Europejskiej, dlatego aby zabezpieczyć jego mieszkańców przed hałasem samochodów, powstaną trzymetrowe ekrany akustyczne.
Przebudowie ulegną sieci instalacji podziemnych, w tym wodociągowej, co ma kosztować 1,5 mln zł. Tę kwotę przekaże spółka Miejskie Wodociągi i Kanalizacja.
Miasto podpisało umowę z firmą Strabag na całą inwestycję 1 lutego. Jej przedstawiciele zapowiadają, że w trakcie trwania robót ruch na tym odcinku nie zostanie wstrzymany, ale będzie wahadłowy.
– Jeszcze w lutym rozpoczniemy wycinkę drzew i krzewów, które kolidują z budową, ale wszystkie nasadzenia uzupełnimy – informuje Rafał Stenka, kierownik Grupy Finansowej Koszalin firmy Strabag. – W marcu zaczną się roboty dotyczące kanalizacji deszczowej i wodociągowej, a w następnym miesiącu planujemy prace elektryczne, a potem już zaczniemy roboty drogowe. To będzie pierwszy etap. Przebieg ruchu pojazdów w następnych etapach uzgodnimy z inwestorem.
W drugiej połowie lutego miasto rozstrzygnie kolejny przetarg na przebudowę wcześniejszego odcinka ul. Władysława IV, przy skrzyżowaniu z ul. Wąwozową. Zgodnie z planami, ma tam powstać m.in. centrum przesiadkowe, podobne do tego przy dworcu PKP. Przypomnijmy, że Miejski Zakład Komunikacji musiał zwrócić otrzymaną na ten cel dotację, wynosząca prawie 3 mln zł, bo potencjalni wykonawcy podali za wysokie stawki. Dlatego MZK zmieniło projekt inwestycji, tak aby dostosować jej koszty do swoich możliwości finansowych.

Ewa Marczak