Władysław Husejko nie żyje!

Władysław Husejko  :: Fot.Mariusz Czajkowski

Do naszej redakcji dotarła przykra wiadomość. Kręgi samorządowe opuścił Władysław Husejko.

Były marszałek województwa zachodniopomorskiego walczył z ciężką chorobą nowotworową. W 2010 roku Husejko został przewodniczącym koszalińskiej rady miasta. Pogrążonej w bólu rodzinie składamy najszczersze wyrazy współczucia.

Władysław Husejko urodził się  24 października 1952 roku w Lubiatowie. Absolwent Politechniki Koszalińskiej (Wydział Mechaniczny – 1978, Wydział Ekonomii i Zarządzania – 2007). Pracował w Politechnice Koszalińskiej  jako kierownik Ośrodka Elektronicznej Techniki Obliczeniowej (do 1990) oraz jako zastępca dyrektora Parku Naukowo-Technologicznego (2002-2006). W latach 1990–1998 piastował funkcję wiceprezydenta Koszalina.

Pod koniec I kadencji koszalińskiego samorządu została opublikowana pierwsza strategia rozwoju Koszalina, przygotowana przez zespół pod Jego kierownictwem. W rządzie premiera Jerzego Buzka objął stanowisko wicewojewody koszalińskiego. Był radnym Rady Miejskiej w Koszalinie  w latach 1994–1998 oraz 2002–2006. W 1998 wybrany na radnego wojewódzkiego, złożył mandat w związku z objęciem stanowiska wicewojewody zachodniopomorskiego

Od 2005 związany z Platformą Obywatelską, wcześniej w Unii Wolności. W wyborach 2006 roku został radnym wojewódzkim (sejmik zachodniopomorski), w grudniu 2006 powołany na stanowisko wicemarszałka województwa, a od kwietnia 2008 marszałka województwa. W wyborach lokalnych w 2010 roku  został radnym Koszalina, wybranym następnie na przewodniczącego Rady Miejskiej. Był również dyrektorem koszalińskiego Biura Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie..

Współpracownicy wspominają Władysława Husejkę jako człowieka pogodnego, życzliwego, z poczuciem humoru i dystansem do świata, który daje wiedza i doświadczenie. – Odszedł bardzo pracowity człowiek, który poświęcił miastu i regionowi znaczną część swojego życia zawodowego i osobistego. Odszedł urodzony, zaangażowany w sprawy miasta i mieszkańców samorządowiec  – wspomina prezydent Piotr Jedliński.

Władysław Husejko był  odznaczony: Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski - 2010, Srebrnym Krzyżem Zasługi - 2003, Nagrodą im. Grzegorza Palki w dziedzinie samorządowej – 2008, Złotym Medalem za Zasługi dla Policji – 2010, Medalem Za zasługi dla Koszalina – 1990.

Na znak żałoby na koszalińskim  ratuszu opuszczono flagę miasta do połowy masztu.