Jeszcze większa dostępność dla uczniów

Szkoła Podstawowa nr 13 i Szkoła Podstawowa nr 19 przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dostaną pieniądze na poprawę dostępności dla uczniów z niepełnosprawnościami. Pochodzą one z programu grantowego „Dostępna szkoła”, z którego Koszalin dostał 1,3 mln zł. Ze swojego budżetu samorząd dołoży 600 tys. zł.

Przedsięwzięcie musi się zakończyć do 30 sierpnia 2023 roku. Szkoły dostaną fundusze na mocy podpisania umowy o dofinansowanie między gminą miasto Koszalin a Fundacją „Fundusz współpracy”.

Obie szkoły przyjmują uczniów z niepełnosprawnościami fizycznymi, stąd potrzeba dostosowania infrastruktury do ich potrzeb. Każda z nich opracowała Indywidualny Plan Poprawy Dostępności, zawierający wszystkie zmiany, jakie będą wprowadzone w szkołach w trakcie inwestycji i po jej zakończeniu. Placówki muszą eliminować nie tylko bariery architektoniczne, ale także techniczne, edukacyjne i społeczne, związane z organizacją, procedurami i zatrudnieniem oraz kompetencjami kadry. Na to właśnie przeznaczą fundusze, które otrzymają z programu „Dostępna szkoła”. Dzięki funduszom SP 13, w której są klasy integracyjne, osiągnie 100 proc. wymaganych standardów na poziomie podstawowym, a SP 19 – 60 proc.

W zabytkowym budynku SOSW przy ul. Rzecznej 5 pojawi się winda. – Starania o to dofinansowanie trwały kilka lat – przyznaje Małgorzata Wołowska, p.o. dyrektora SOSW. Placówka dla dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym, znacznym i głębokim w tym roku świętuje 45-lecie. – Nasza placówka przeszła audyt. Poza budową windy czeka nas usprawnianie systemu kształcenia, aby nastawić go na jak najbardziej indywidualne podejście do naszych podopiecznych. Chcemy też zorganizować miejsce wyciszenia dla nich, kupić stoły, ławki, ale to już nie będą tak duże inwestycje jak winda. Bardzo się cieszymy, że zostaliśmy zakwalifikowani do programu, chociaż wiąże się to z ogromem pracy i dużą odpowiedzialnością. Wszystkie inwestycje muszą być wykonane dokładnie, w określonych terminach. Kiedy opracowywaliśmy plan zmian niezbędnych w naszej szkole, nie było pandemii, wojny w Ukrainie, inflacji. Te wszystkie czynniki mogą nam utrudnić planowane inwestycje, ale staramy się myśleć pozytywnie.
Obie placówki dostaną także odpowiednie meble, pomoce dydaktyczne, sprzęt specjalistyczny. Nauczyciele przejdą dodatkowe szkolenia, a rodzice otrzymają dodatkowe wsparcie.

(ejm)