Innowacyjne metody na recycling śmieci

Sposób na odpady :: Fot. Marek Łagocki

Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Koszalinie od wielu lat inwestuje w rozwój gospodarki odpadami Koszalina i całego regionu.

W sianowskim zakładzie odzysku stanęło urządzenie do przetwarzania śmieci na wysokokaloryczne paliwo. To trafiać będzie do cementowni.

W ostatnim czasie PGK zrealizowało szereg inwestycji, których koszt sięgnął ponad 6 mln złotych, z czego 2,5 mln pochodziło z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Cały zakład to ponad 25 mln złotych inwestycji i starań o ich dofinansowanie z różnych funduszy, także zagranicznych. W ramach tych prac m.in. zmieniono na nowocześniejszą dotychczasową instalację odgazowywania, która kieruje powstający na składowisku biogaz do agregatu prądotwórczego. Odpady biodegradowalne w całości przetwarzane są na kompost. Powstający prąd i ciepło wykorzystywane są na potrzeby zakładu.

Więcej przeczytasz w piątkowym wydaniu Tygodnika "Miasto"