180 milionów złotych dla regionu

Dofinansowanie ze środków unijnych w wysokości ponad 400 milionów złotych wesprze działania 19 samorządów zrzeszonych przy realizacji Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych dla Koszalińsko-Kołobrzesko-Białogardzkiego Obszaru Funkcjonalnego. Pieniądze pochodzić będą z krajowego Programu ,,Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko” oraz z programu regionalnego ,,Fundusze Europejskie dla Województwa Zachodniopomorskiego” na lata 2021-2027.

Zintegrowane Inwestycje Terytorialne są formą współpracy samorządów współfinansowaną ze środków funduszy europejskich. Przy ich pomocy miasta i obszary powiązane z nimi mogą realizować wspólne cele i przedsięwzięcia. – Powoli zaczynamy wprowadzać zasady, bo ta przyszła perspektywa różni się od tej tym, że będziemy musieli opierać się o ponadlokalną strategię rozwoju ZIT, czyli naszego obszaru. Tę strategię organizujemy bardzo szybko, bo jesteśmy już na etapie konsultacji społecznych, można powiedzieć ostatnim etapie przed zatwierdzeniem tej strategii przez poszczególne rady gmin i też rady powiatów – tłumaczył Piotr Jedliński, prezydent Koszalina.

180 milionów złotych, które trafi do naszego regionu z krajowego programu „Funduszy Europejskich na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko na lata 2021-2027” będzie mogło zostać przeznaczone m.in. na inwestycje w infrastrukturę publicznego transportu zbiorowego, węzły przesiadkowe, a także w usprawnieniu ruchu pieszo-rowerowego. – W tej perspektywie, oprócz formalnego zawiązania partnerstwa szukamy projektów partnerskich, takich, które będą rozwiązywały problemy tego obszaru, a nie tylko jednej gminy. Na pewno będzie kontynuowane sieciowanie dróg rowerowych, dlatego że tych potrzeb gminy mają jeszcze dużo, a jest co sieciować, zarówno w sferze turystycznej, jak i w sferze gospodarczej, czyli dojazdów do pracy, ale też do atrakcji turystycznych – mówiła Urszula Miller-Grzybowska, dyrektor Wydziału Rozwoju i Współpracy Terytorialnej w Koszalinie.
Około 225 milionów złotych samorządy otrzymają z programu regionalnego „Fundusze Europejskie dla Województwa Zachodniopomorskiego 2021-2027”. – Z tego do podziału na twarde inwestycje, związane z zieloną gospodarką, transportem niskoemisyjnym, gospodarką niskoemisyjną, będziemy mieli niemal 40 milionów euro. Pozostałe pieniądze to fundusze, z których szeroko korzystamy, zwłaszcza w szkolnictwie, w opiece przedszkolnej czy też żłobkowej – mówił prezydent Koszalina.
Konkretne inwestycje zostaną wypracowane podczas wspólnych prac członków ZIT KKB Obszaru Funkcjonowania i zapisane w forme startegii ZIT.

(mk)