Nowy wizerunek Emki

Nowy wizerunek Emki     ::  Fot:  MARIUSZ CZAJKOWSKI

Galeria Emka została otwarta w 2002 roku. Pozostanie pierwszym i najdłużej działającym koszalińskim centrum handlowym. Od wiosny ub.r. przechodzi zdecydowany lifting, który zakończy się 20 maja.

Jak będzie wówczas wyglądać – częściowo pokazują sklepy i hole, które już są po remoncie oraz modernizacji.Obecnie właścicielem i zarządcą galerii jest London and Cambridge Properties Sp. z o.o., czyli polski oddział London&Cambridge Properties Ltd (LCP). To jedna z największych brytyjskich firm na rynku nieruchomości i prywatnych inwestorów w Europie, która specjalizuje się w nieruchomościach komercyjnych.

Prace na finiszu

W tej chwili trwa ostatni, drugi etap modernizacji. Na parterze kolejne salony zamykają się na kilka lub kilkanaście dni i otwierają odświeżone, z nowymi meblami, przebudowanymi witrynami, podniesionymi sufitami. Powoli znikają widoczne srebrne zwoje rur ciepłowniczych i wentylacyjnych. Praca wre na pierwszym piętrze, co zapewne słyszą klienci, bowiem Emka cały czas jest czynna. Tam wszystko się zmieni – układ lokali i przeznaczenie poszczególnych części kondygnacji. Już wybito cztery świetliki, by dodać światła na korytarzach, oddawane są pierwsze lokale do urządzenia przez najemców. Przede wszystkim zaś powstanie tam strefa restauracyjna na dużym holu. – Nazwaliśmy ją „Food on the Beach” – zdradza Anna Szmidt z firmy Toolbox Marketing Sp. o.o. – Aranżacja przestrzeni będzie utrzymana w estetyce marynistycznej. Zdominuje ją jasne drewno, prawdziwe liny żeglarskie i drewniane pniaki, przywołujące na myśl falochrony. To w połączeniu z morską kolorystyką obić meblowych oraz tematycznymi detalami, jak retro fotografie czy industrialne lampy, stworzy wyjątkową atmosferę. Chcemy, by ta strefa była też miejscem spotkań, więc będą tu zarówno duże stoły dla grupy przyjaciół, jak i kameralne kąciki dla osób szukających odrobiny prywatności. A o zróżnicowaną ofertę gastronomiczną zadbają nowi najemcy: Berlin Döner Kebap, Bistro Express i Kuchnia Shanghai.

Mniej sklepów, nowe marki
Zniknie lodowa wyspa na środku holu na parterze, choć są zapewnienia, że pozostanie miejsce do organizacji pokazów i minikoncertów, co miało miejsce wielokrotnie. Zostaną też prawdopodobnie smaczne i wypróbowane lody, choć w innej lokalizacji. Zmieni się także komunikacja. Środkowe, dwustronne schody ruchome będą teraz biegły na wprost siebie, zaś pojedynczy ciąg przy głównym wejściu zmieni się w podwójny i równoległy. Nowością są też dwa duże wyjścia awaryjne z pierwszego piętra. To dlatego na tyłach budynku (od strony ul. Akademickiej) dobudowano dwa ciągi schodów zewnętrznych.
Jak mówił podczas konferencji prasowej dyrektor Galerii Emka Jacek Sikorski, wynajęto już 92% salonów. Łącznie będzie nieco mniej punktów, ze 120 zostanie ok. 70, ale będą większe. Do Emki wchodzą bowiem tzw. sieciówki. Jedna już jest czynna – to wielki, dwupoziomowy sklep H&M. Wkrótce dołączą m.in. Carry, obuwnicze CCC i Deichmann, Pepco, Martes Sport, Smyk i Cafe Mondo. Pozostaną, choć niekiedy w innych miejscach, Zoolandia, Grey Wolf, Genetic, RTV Euro AGD. Ale zniknie kilka butików i np. sklep oświetleniowy. A co z Sano? – Trwają rozmowy, by ten sklep dopasował się do ogólnego wyglądu po remoncie – zdradza Jacek Sikorski i dodaje, że najemcy dostają lokale w stanie deweloperskim, sami je urządzają, ale projekty muszą być zatwierdzone przez kierownictwo galerii. Chodzi o utrzymanie spójnego wyglądu całego wnętrza.
Koszt tego ogromnego remontu to ponad 20 mln zł. Dlatego czynsze nieco wzrosły. – Sieciówkom to nie robi różnicy – wyjaśnia dyrektor. – A my musimy dbać o rentowność.

Dziura pozostaje
Nie można nie zapytać – a co z największą dziurą, wciąż widoczną nawet na internetowych mapach satelitarnych? Tu nie ma dobrych wiadomości. Nowi właściciele wystąpili właśnie o zmianę zagospodarowania przestrzennego tego terenu, bowiem mają nieco inne plany i jest to konieczne. Plany to parking, przedłużenie obecnej funkcji Emki, czyli jeszcze więcej punków handlowych i usługowych oraz jeden powrót do dawnych pomysłów – czyli kina dzielnicowego. Co z tego wyjdzie – zobaczymy, a na razie przez najbliższy rok dziura zostanie.
Oficjalne otwarcie Galerii Emka w nowej odsłonie nastąpi 20 maja. Kierownictwo centrum handlowego zapowiada, że będzie się działo i nie tylko Północ, ale i całe miasto będzie się bawić.