Podpisano umowę na remont ul. Szczecińskiej

34,7 milionów złotych pochłonie odnowienie ul. Szczecińskiej. 5 stycznia podpisano umowę z firmą Strabag. Przewidywany termin zakończenia inwestycji to 21 miesięcy od momentu podpisania umowy.

Remont ulicy Szczecińskiej rozpocznie się od ronda przy ul. Wołyńskiej, przy obszarze nowej strefy, a skończy się na starej granicy Koszalina. Odnowa ulicy Szczecińskiej przewiduje budowę dwóch pasów ruchu dla każdego kierunku ruchu, a także powstanie trzech rond, wybudowanie pętli autobusowej, stworzenie miejsc postojowych i wybudowanie chodnika. – Jedno z rond pośrodku ul. Szczecińskiej to również początek kolejnej inwestycji, czyli połączenia ul. Szczecińskiej bezpośrednio z ul. BoWiD, tak by zdjąć ruch z ulicy Syrenki i Wołyńskiej, bo tam w godzinach szczytu tworzą się olbrzymie korki – zwłaszcza ciężarówek, które mniej więcej między drugą a czwartą wyjeżdżają. Mam nadzieję, że za 20 miesięcy będziemy jeździć zupełnie inną Szczecińską – mówił Piotr Jedliński, prezydent Koszalina.

W ramach remontu zostanie zlikwidowany przejazd kolejowy na ul. Szczecińskiej. – Kiedy wybudowaliśmy ulicę Wołyńską i został wykonany przejazd kolejowy, blisko przejazdu na ul. Szczecińskiej, zostało podpisane porozumienie z PKP, że w określonym czasie musimy zlikwidować któryś z tych przejazdów. Skoro wybudowaliśmy ul. Wołyńską, to było wiadome, że będziemy likwidować przejazd na ul. Szczecińskiej. PKP robi studio przedprojektowe przebudowy tej linii do Szczecina i Kołobrzegu na linię wyższych prędkości. Jeśli dojdzie to do realizacji, to powstanie estakada, czyli kolej pójdzie do góry. Kiedy to będzie, to trudno powiedzieć. Nie ma żadnego terminu wstępnego ustalonego – tłumaczył Andrzej Kierzek, zastępca prezydenta miasta ds. polityki gospodarczej.

Kilka miesięcy temu miasto Koszalin otrzymało środki na rozwój przemysłowych terenów inwestycyjnych Koszalina o łącznej powierzchni ok. 315 ha. – Jesteśmy w trakcie przygotowań do największego inwestycyjnego programu, jeśli chodzi o Koszalin. Będzie to uzbrojenie brakujących działek o pow. ok. 44 ha oraz poprawę obsługi komunikacyjnej całego obszaru. Koszalin na ten cel otrzymał blisko 100 milionów złotych dofinansowania z rządowego Programu Inwestycji Strategicznych – mówił Piotr Jedliński, prezydent Koszalina.
30 milionów złotych dofinansowania udało się uzyskać z Programu Inwestycji Strategicznych. – Rządowy Program Inwestycji Strategicznych to niewątpliwie strzał w dziesiątkę. To program długofalowy, proinwestycyjny i kompleksowy. Zainteresowanie ze strony samorządów jest ogromne. Wpływa na to niewątpliwie wysoki poziom dofinansowania bezzwrotnego, który zachęca samorządy do realizacji inwestycji, nawet tych, które już od dawna są oczekiwane – mówiła Anna Pawlak, dyrektor regionalny ds. inwestycji w Banku Gospodarstwa Krajowego. – Koszalin w ostatnim roku w ramach rządowego Programu Inwestycji Strategicznych otrzymał 167 milionów złotych na inwestycje, których łącznie było pięć. Jest to niewątpliwie seria zastrzyków inwestycyjnych, która pozwala zrealizować inwestycje o ogromnym znaczeniu, bo z tych pieniędzy będą remontowane drogi, most, czy też uzbrojenie terenów inwestycyjnych – dodała.

(mk)