Niewymiarowe klientki

Środek lata, więc w sklepach szał wyprzedaży. Sandały, koszulki na ramiączkach, zwiewne sukienki kuszą na sklepowych wystawach. Wchodzę do pierwszego lokalu z interesującymi mnie ubraniami, przesuwam wieszaki, przesuwam, przesuwam…

Ech, znowu nie ma mojego rozmiaru. W głowie pojawia się myśl, że albo producenci stawiają na klientki zbliżone wyglądem do modelek, albo wszystkie egzemplarze znalazły już swoje nowe właścicielki. To drugie spostrzeżenie jest znacznie pozytywniejsze od pierwszego. Skoro ubrania w moim rozmiarze zostały sprzedane, to znaczy, że jednak wiele kobiet jest podobnych do mnie w tej kwestii.

Mamy normalną budowę ciała. Oczywiście, niewiele z nas wyraża zadowolenie ze swojej sylwetki, ale to już problem niewłaściwej samooceny. Tymczasem szkoda, że w sklepach, moim zdaniem, brakuje ubrań w najczęściej występujących rozmiarach. Czy produkowane są w zbyt małych ilościach? Jeśli tak - radzę to zmienić, bo to właśnie obecność na wieszakach ubrań głównie w rozmiarach S i XS (małe i bardzo małe) wpędza niejedną z nas w niezasłużone kompleksy. Drugi problem, który pojawia się podczas zakupów, to nieprzystawanie ubrań do całej sylwetki, którą przecież każda z nas ma inną. Niestety, spodnie o krótszych nogawkach są też węższe w pasie. Czyli albo jesteś niewysoka i masz szerokie biodra, albo masz wzrost modeli i chude nogi z wąskimi biodrami. Z bluzkami i spódnicami podobnie. Producenci ubrań, które możemy znaleźć w sieciowych sklepach, nie zadają sobie trudu, aby zróżnicować swoje towary. Dlatego krawcowe mają sporo pracy, co jest chyba jedynym plusem takiego stanu rzeczy. Tylko jaki jest sens skracania, poszerzania czy zwężania niemal każdej sztuki odzieży? Zwłaszcza że jej cena zwykle jest spora. Czytając metki, na której widnieje informacja o kraju powstania danej bluzki czy sukienki, zastanawiam się, ile zarobili ci, którzy najwięcej się przy tym napracowali. Pamiętajmy o nich w szale sezonowych zniżek.
Ewa Marczak