Kwit z autografem

Coraz częściej i chętniej jadamy poza domem. W czasie wakacji czy wyjazdów różnego rodzaju jadamy tak jeszcze chętniej. A po zjedzeniu smacznego posiłku prosimy, co naturalne, o rachunek.

Jeśli płacimy kartą – dostaniemy pokwitowanie z maszynki, czyli terminala płatniczego. Ale jeśli gotówką, co przecież nadal się zdarza – możemy zamiast wydruku ze stacjonarnej kasy otrzymać ręcznie wypisany kwit z autografem kelnera oraz kwotą do zapłacenia. Bez żadnych wyliczeń podatków, nierzadko i bez daty.

To tzw. rachunek kelnerski i czasem nazywa się „pokwitowaniem wpłaty”. Nikt już raczej się nie odważy przynieść do stolika reszty bez choćby takiego poświadczenia. Bo wręczenie rachunku jest obowiązkiem sprzedawcy usługi. Jednak rachunek kelnerski to nie paragon fiskalny. Oznacza tylko jedno – lokal omija kasę fiskalną szerokim łukiem. Wpłata owszem nastąpiła, ale do kieszeni obsługi lub właściciela restauracji czy baru. Bo z tym też bywa różnie. Może to być inicjatywa własna kelnera, a może ukrywanie prawdziwych obrotów przedsiębiorcy. A to z kolei może oznaczać, że pracownicy też pracują „na szaro” lub nie są legalnie wynagradzani, zaś właściciel nastrojowej, klimatycznej knajpki to po prostu oszust podatkowy. Oszukuje swojego pracownika, np. nie płacąc mu składki ZUS, ale i nas, bo budowa S11 lub remont szkoły osiedlowej się oddali.
Co więc robić, gdy kelner oświadczy, że terminal się akurat zepsuł, kasa też nie chce otworzyć szuflady, by przyjąć nasze pieniądze? Podejdźmy do owej kasy i sprawdźmy, czy jest na niej informacja o awarii. Bo ta, oczywiście, zdarzyć się może. I nigdy, przenigdy nie wychodźmy z restauracji bez jakiegokolwiek pokwitowania potwierdzającego, że zapłaciliśmy za zamówienie. Po drugie, zachowajmy ten rachunek z autografem i przy następnej wizycie w lokalu – miejmy oczy szeroko otwarte. Jak kelner znów zażąda gotówki, a kasa będzie zatrzaśnięta, najpierw poprośmy właściciela. Głowę daję, że nim dotrze do naszego stolika, terminal i kasa ruszą.
Dana Jurszewicz