Miasto - Tygodnik Koszaliński

Cztery żółwie i ziemia

Wyznawcy tej teorii, a w zasadzie niepodważalnej pewności, są wszędzie. Miałam okazję wdać się niebacznie w dyskusję z jednym z nich, mieszkającym i pracującym w Koszalinie.

Dyskusja była jałowa, bo każda ze stron została przy swoim. Kim był ten około trzydziestoletni mężczyzna z zaciętą miną i chmurnym spojrzeniem? Otóż należy do grona osób uważających, że... Ziemia jest płaska. Na pytanie, czy widział horyzont z samolotu, a nawet z wysokiej wieży lub latarni – odparł, że nie leciał, nie wchodził i nie zamierza.

Bo po co? On wie swoje. Zdjęcia z kosmosu, relacje astronautów to filmy, fałszywki, mistyfikacje, a gwiazdy nad głowami to złudzenie. Ciekawa byłam zatem, skoro tyle wie – jaki kształt ma nasza Ziemia (bo może być okręgiem, kwadratem, wszystkim), jak i gdzie się kończy, gdzie można obejrzeć właściwe mapy i co jest za krawędzią, bo każdy płaski kształt gdzieś się kończy. Nie dowiedziałam się. Teraz wyznawcy tej teorii szukają środków, by zakupić drona, który wyniesie kamerę na wysokość 25 km i udowodni nam, niedowiarkom, jak to jest naprawdę. A przecież wystarczyłoby zapytać Feliksa Baumgartnera albo Alana Eustace'a, którzy wznieśli się balonem na wysokość 40 kilometrów i swoje widzieli. O ile to też nie jest hollywoodzki film... Taka zabawa mogłaby być nawet przydatna, wszak to zawsze jest poszerzanie jakiejś wiedzy lub rozwijanie pasji. Mieliśmy już np. prześmiewczą partię pod hasłem „miłości” do pienistego napoju, a wśród stowarzyszeń czy związków znajdziemy niejedną ciekawostkę. Moje spotkanie z koszalińskim wyznawcą płaskiej Ziemi unaoczniło mi jednak, że nie dla wszystkich jest to rozrywka. Mam nadzieję, że ewentualni ofiarodawcy przeznaczą wolne środki na inny, może pożyteczny, a może bardziej zabawny cel. Bo tu zabawnie nie jest. Dyskusję w pewnej chwili przerwałam, bowiem w moim rozmówcy wyraźnie n Zapisz arastała agresja. A, że prowadził auto pełne ludzi, wolałam zmilczeć i zostać uznaną za przekonaną do teorii dysku na czterech żółwiach.
Dana Jurszewicz


Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież

Oglądasz teraz: Cztery żółwie i ziemia