Miasto - Tygodnik Koszaliński

Wolność wyboru

Sytuacja bardzo trudna i delikatna. Z jednej strony rodzice, którzy z radością, ale pewnie i niepokojem czekają na narodziny potomka. Chcą, aby stało się to w jak najwłaściwszych warunkach, w przyjaznej atmosferze, zgodnie z medycznymi zaleceniami.

Chcą, aby lekarze i pielęgniarki uszanowali ich wolę w pewnych kwestiach dotyczących ich – rodziców – dziecka. Mają prawo sprzeciwić się zabiegom, które mają być na nim wykonane, czy nie mają takiego prawa? Z drugiej strony personel szpitala, który uważa, że zaniechanie pewnych czynności może być niebezpieczne dla noworodka.
Kto decyduje o życiu i zdrowiu dziecka? Niektórzy chcą, aby przed jego narodzinami była to tylko i wyłącznie matka, ewentualnie ojciec, jeśli matka się zgodzi. Kiedy mały człowiek się już urodzi, przechodzi pod władzę lekarzy i pielęgniarek. Nie należy do rodziców, ale do... państwa, bo otrzymuje numer PESEL. Staje się obywatelem danego państwa. A co z władzą rodzicielską? Takie pojęcie nie istnieje w krajach skandynawskich, ale żyjemy w Polsce. Wiadomo, że nie każdy rodzic ma wykształcenie medyczne, ale każda mama ma instynkt i często zauważa to, czego nie widzi najlepszy nawet specjalista. Często się zdarza, że to dzięki instynktowi i wnikliwej obserwacji mamy lekarze wreszcie wykrywają jakieś schorzenie u dziecka. Czy w sytuacji, gdy rodzicielskie obawy się potwierdzą, doktor albo profesor nauk medycznych potrafi się zdobyć na przeprosiny rodziców? Albo odwrotnie: gdy lekarska diagnoza okaże się błędna?
Rodzice mają obecnie dostęp do fachowych informacji o badaniach i zabiegach medycznych. Wymieniają doświadczenia w opiece nad dziećmi z innymi matkami i ojcami. Chcą być traktowani przez lekarzy i pielęgniarki podmiotowo, nie przedmiotowo. Dlaczego więc w szpitalu w Białogardzie pogwałcono prawo rodziców do wyboru zabiegów, którymi ma być poddane ich dziecko? Po co wymaganie pisemnego sprzeciwu wobec zastosowania pewnych czynności, skoro został on zlekceważony?
Ewa Marczak

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież

Oglądasz teraz: Wolność wyboru