Wolność wyboru

Sytuacja bardzo trudna i delikatna. Z jednej strony rodzice, którzy z radością, ale pewnie i niepokojem czekają na narodziny potomka. Chcą, aby stało się to w jak najwłaściwszych warunkach, w przyjaznej atmosferze, zgodnie z medycznymi zaleceniami.

Chcą, aby lekarze i pielęgniarki uszanowali ich wolę w pewnych kwestiach dotyczących ich – rodziców – dziecka. Mają prawo sprzeciwić się zabiegom, które mają być na nim wykonane, czy nie mają takiego prawa? Z drugiej strony personel szpitala, który uważa, że zaniechanie pewnych czynności może być niebezpieczne dla noworodka.
Kto decyduje o życiu i zdrowiu dziecka? Niektórzy chcą, aby przed jego narodzinami była to tylko i wyłącznie matka, ewentualnie ojciec, jeśli matka się zgodzi. Kiedy mały człowiek się już urodzi, przechodzi pod władzę lekarzy i pielęgniarek. Nie należy do rodziców, ale do... państwa, bo otrzymuje numer PESEL. Staje się obywatelem danego państwa. A co z władzą rodzicielską? Takie pojęcie nie istnieje w krajach skandynawskich, ale żyjemy w Polsce. Wiadomo, że nie każdy rodzic ma wykształcenie medyczne, ale każda mama ma instynkt i często zauważa to, czego nie widzi najlepszy nawet specjalista. Często się zdarza, że to dzięki instynktowi i wnikliwej obserwacji mamy lekarze wreszcie wykrywają jakieś schorzenie u dziecka. Czy w sytuacji, gdy rodzicielskie obawy się potwierdzą, doktor albo profesor nauk medycznych potrafi się zdobyć na przeprosiny rodziców? Albo odwrotnie: gdy lekarska diagnoza okaże się błędna?
Rodzice mają obecnie dostęp do fachowych informacji o badaniach i zabiegach medycznych. Wymieniają doświadczenia w opiece nad dziećmi z innymi matkami i ojcami. Chcą być traktowani przez lekarzy i pielęgniarki podmiotowo, nie przedmiotowo. Dlaczego więc w szpitalu w Białogardzie pogwałcono prawo rodziców do wyboru zabiegów, którymi ma być poddane ich dziecko? Po co wymaganie pisemnego sprzeciwu wobec zastosowania pewnych czynności, skoro został on zlekceważony?
Ewa Marczak