Nowe ulice już niebawem

Nowe ulice już niebawem      ::  Fot:  Marcin Torbiński

Przebudowa największych koszalińskich dróg potrwa do końca bieżącego miesiąca. Uliczne korki, powstające nie tylko w centrum miasta, to efekt skumulowania się w jednym czasie kilku ważnych dla miasta inwestycji.
Mimo niesprzyjającej aury trwa przebudowa al. Armii Krajowej, przy dworcu PKP. Można się tam poruszać tylko jednym pasem. Dojazd do dworców PKP i PKS, prywatnej lecznicy chirurgicznej i poczty jest możliwy tylko dla mieszkańców, pracowników oraz pacjentów.

Na całym obszarze przebudowy obowiązuje ograniczenie prędkości do 30 km/h. Inwestycja będzie kosztować ponad 10 mln zł. Droga ma zostać oddana do użytku z końcem grudnia.

– Mamy małe opóźnienie, bo napotkaliśmy podczas tej przebudowy na pewne utrudnienia techniczne – przyznaje Robert Grabowski, rzecznik ratusza. – Na odcinku czterystu metrów trzeba było odkopać przejście dla pieszych, zrobić nową izolację, a także usunąć kolizję sieci wodociągowej i kanalizacji deszczowej.
Trwa przebudowa ul. Gnieźnieńskiej, będącej elementem drogi krajowej nr 11 w kierunku Warszawy i Poznania. Wyłączona z ruchu jest jedna jezdnia jadąc od strony Koszalina. Inwestycja będzie kosztować ponad 11 mln zł i zakończy się w tym miesiącu.
Przebudowie podlega także ul. Krakusa i Wandy wraz z rondem na ul. Lechickiej i odcinek ul. Lechickiej do ul. Obotrytów. W związku z tą inwestycją zamknięty dla ruchu został odcinek ul. Drzymały od skrzyżowania Drzymały, Barlickiego, Kaszubskiej do ul. Krakusa i Wandy. Dojazd możliwy jest tylko od ul. Połtawskiej i ul. Komisji Edukacji Narodowej.
Na całym odcinku ul. Krakusa i Wandy obowiązuje ograniczenie prędkości do 30 km/h. Zamknięty jest też zjazd w ul. Konstytucji 3 Maja. Modernizacja tej drogi kosztuje ponad 10 mln zł. Część pieniędzy przekazała Unia Europejska. Inwestycja zakończy się w tym miesiącu.
– Modernizacja tych ulic pochłonie łącznie 30 milionów złotych, z czego 24 miliony złotych dostaliśmy z Unii Europejskiej – informuje Robert Grabowski. – Obejmuje ona wymianą całej infrastruktury podziemnej, powstanie nowych przyłączy elektrycznych do budynków, a także budowę chodników, ścieżek rowerowych, oświetlenia, zatoczek autobusowych i przystanków. Powstanie też skrzyżowanie świetlne na ulicy Diamentowej i Gnieźnieńskiej. W przyszłym roku zajmiemy się kwestią wewnętrznego remontu przejścia podziemnego przed dworcem. Pojawi się w nim winda. Cieszy nas kolejna deklaracja ze strony Ministerstwa Budownictwa i Transportu co do przekazania pieniędzy na remonty dworców, także naszego.
W grudniu natomiast zakończy się pierwszy etap remontu ul. Piastowskiej. Zamknięty dla ruchu jest odcinek od ul. Młyńskiej do ul. Jedności. Pozostała część drogi (od ul. Zwycięstwa do ul. Jedności) jest przejezdna. W zakresie prac jest m.in. budowa ścieżki rowerowej, parkingów, oświetlenia, chodników. Inwestycja kosztuje ok. 3 mln zł.
Dopiero w maju 2018 r. zakończy się remont i przebudowa ul. Połczyńskiej. Ruch samochodowy jest zamknięty na odcinku od ul. Sarzyńskiej do ul. Żytniej. Przebudowa tej drogi będzie kosztować 9,7 mln zł.
(ejm)