Pocztówka ze środkowopomorskiego

Pocztówka ze środkowopomorskiego     ::  Fot:  Mariusz Czajkowski

Przedsiębiorcy, kupcy i rzemieślnicy z regionu środkowopomorskiego wracają do tematu utworzenia 17. województwa.

Z okazji drugiej rocznicy powołania rządu Beaty Szydło apelują do mieszkańców o wysyłanie do pani premier kartek, przypominających o jej przedwyborczych obietnicach.Przedstawiciele organizacji gospodarczych z terenu Pomorza Środkowego od wielu miesięcy działają na rzecz utworzenia województwa.

Te starania tłumaczą tym, że rejon Koszalina i Słupska jest spójny geograficznie, gospodarczo i kulturowo, dlatego powinien być wyodrębniony i doceniony przez władze centralne. Do tej pory dwukrotnie wysyłali do pani premier list z pytaniem, kiedy zamierza dotrzymać słowa, danego wyborcom Prawa i Sprawiedliwości z tego terenu. Przypominają, że podczas wizyty Koszalinie latem 2015 r. Beata Szydło brak województwa środkowopomorskiego uznała za błąd reformy administracyjnej, przeprowadzonej w 1998 r.
– Pierwszy list z pytaniem o losy tego województwa wysłaliśmy do pani premier w czerwcu, a w lipcu otrzymaliśmy odpowiedź bardzo ogólną, która nas nie usatysfakcjonowała, bo nie zawierała żadnych konkretnych informacji – przypomina Romuald Sobieralski, przewodniczący Rady Koszalińskiej Izby Przemysłowo-Handlowej. – Dlatego pod koniec września wysłaliśmy kolejne pismo, w którym stanowczo domagamy się merytorycznych odpowiedzi, podania harmonogramu działań mających powołać województwo środkowopomorskie. Czekamy na konkretną odpowiedź.

Podpisz petycję, wyślij pocztówkę
Przedsiębiorcy, kupcy i rzemieślnicy nie poprzestają na tym. Na stronie internetowej www.zmienmy.to utworzyli petycję do pani premier, którą może podpisać każda zainteresowana osoba. Poza tym wydrukowali 20 tysięcy pocztówek, na których widnieje pytanie, kiedy powstanie województwo środkowopomorskiego. Na odwrocie kartki jest już zawarty adres Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Wystarczy podpisać się pod treścią pocztówki, na którą składają się cytaty Beaty Szydło i Jarosława Kaczyńskiego, prezesa PiS, o potrzebie utworzenia nowego województwa, nakleić znaczek pocztowy i wysłać.
– Bardzo prosimy o podpisywanie się imieniem i nazwiskiem, aby pani premier wiedziała, że to mieszkańcy tego regionu domagają się własnego województwa – zaznacza Romuald Sobieralski. – Sama zwracała uwagę, że rząd powoła nowe województwo, jeśli taka będzie wola społeczeństwa. Dlatego zachęcam wszystkich mieszkańców Koszalina i Słupska do wysyłania tych kartek.
Pocztówki będą dostępne w siedzibach Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej, Miejskiej Energetyki Cieplnej, Zarządu Obiektów Sportowych, Miejskich Wodociągów i Kanalizacji, a także w placówkach kultury: Bałtyckim Teatrze Dramatycznym, Centrum Kultury 105, Koszalińskiej Bibliotece Publicznej, Filharmonii Koszalińskiej, Muzeum. Można je będzie także otrzymać w siedzibach słupskich organizacji gospodarczych. Prenumeratorzy Telewizji Kablowej Koszalin otrzymają kartkę wraz z „Miastem”.

Projekt obywatelski utknął w komisjach
Eugeniusz Żuber, pełnomocnik Obywatelskiego Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej w latach 2003-2008 przypomina, że mieszkańcy regionu zebrali 140 tys. podpisów pod obywatelskim projektem utworzenia województwa środkowopomorskiego. Trafił on do marszałka sejmu w grudniu 2003 r.
– To był wyraz woli społeczeństwa i jeśli ktoś zapomniał o tym i każe nam ponownie zbierać podpisy pod takim samym projektem, traktujemy to jako żart – zapewnia Eugeniusz Żuber. – W 2004 roku po pierwszym czytaniu tamten projekt trafił do komisji, gdzie przeleżał do końca kadencji. Ponownie został odczytany w sejmie w 2006 roku, czyli w nowej kadencji. Wtedy ponownie skierowany został do prac w komisjach, bo ani żaden klub, ani poseł z ówczesnej koalicji nie zagłosował za jego odrzuceniem w pierwszym czytaniu. Po skróceniu kadencji sejmu w 2007 r. trafił pod obrady trzeci raz. Do tej pory żadne z rządzących ugrupowań nie zdecydowało się na to, aby w drugim czytaniu odrzucić tren projekt lub go poprzeć. Od tamtego czasu mamy tylko obiecanki różnych partii. Dlatego podejmujemy kolejne akcje obywatelskie.