Weź budżet w swoje ręce!

Trwa głosowanie w piątej edycji budżetu obywatelskiego. W ciągu czterech pierwszych poprzez Internet swoje projekty wybrało 1330 osób, z czego większość to kobiety.

Internetowi wyborcy to osoby w wieku głównie 26-35 lat. Do 24 listopada można głosować na projekty miejskie i z osiedla Lechitów. Kilkanaście z pomysłów przedstawili ich autorzy na spotkaniach w City Boksie.

Stowarzyszenie Historyczno-Eksploracyjne „Odkrywcy” w Koszalinie zgłosiło pomysł wydawania „Gazety Odkrywczej”. Ten miesięcznik jest zarejestrowany od 2011 r. i jest gazetą internetową. Jego twórcy chcą go wydawać drukiem w nakładzie 500 egz. na zakupionej kolorowej drukarce laserowej A3. Pieniądze, które mogą zdobyć w ramach budżetu obywatelskiego, przeznaczą na zakup sprzętu, papieru oraz prace redakcyjne i graficzne na okres minimum roku. „Gazeta Odkrywcza” będzie dostępna w recepcji hotelu Gromada, Archiwum Państwowym w Koszalinie, a także na giełdach kolekcjonerskich na wyjazdowych imprezach historycznych. Koszt to 54.304 zł.
Stowarzyszenie przygotowało jeszcze jeden pomysł. To adaptacja kolejnych pomieszczeń schronu przeciwatomowego pod hotelem Gromada na Salon Historyczny. Od pewnego czasu działa w nim darmowe amatorskie Muzeum Ziemi Koszalińskiej. Znajduje się w nim wiele eksponatów, które obejrzało kilka tysięcy osób. Miłośnicy historii chcą otrzymane dodatkowe pomieszczenia wyremontować i wyposażyć m.in. w sprzęt do przechowywania i osuszania dokumentów, gabloty, szafki, manekiny, projektor z laptopem.

Miejsce samorealizacji
Valerian Gersamia to Gruzin, od 10 lat mieszkający w Koszalinie i prowadzący gry intelektualne „Co? Gdzie? Kiedy?”. Ze względu na rosnącą liczbę graczy i ograniczone warunki lokalowe chce utworzyć miejsce, w którym koszalinianie i turyści mogliby brać udział w turniejach i rozgrywkach intelektualnych. Gry będą prowadzone przez cały rok, raz w tygodniu, w centrum miasta oraz równolegle przy współpracy z zespołami pedagogicznymi w szkołach i na uczelniach. Koszt powstania takiego miejsca pomysłodawca szacuje na 53.015 zł.
– To będzie miejsce umożliwiające samorealizację, w którym po prostu chce się być – zapewnia Valerian Gersamia.

Błoto zamiast malin
Stanisław Wójciak z osiedla Lubiatowo omówił pomysł utwardzenia nawierzchni drogi gruntowej ul. Malinowej na odcinku od ul. Borówkowej do ul. Truskawkowej. Zagospodarowania wymagają także inne ulice tego osiedla, np. Liliowa. Pomysł budowy drogi zgłosił razem z Zofią Nowak i Joanną Kubrat. Koszt tej ogólnomiejskiej inwestycji to 100 tys. zł.
– Dlaczego ten projekt jest ogólnomiejski, skoro dotyczy tylko jednego osiedla, czyli stosunkowo niewielkiej grupy mieszkańców? – zastanawiał się Jacek Wezgraj ze Stowarzyszenia Lepszy Koszalin.
– O utwardzenie naszej drogi staramy się 18 lat, czyli odkąd należymy do Gminy Miasta Koszalin – przyznaje Stanisław Wójciak. – Wcześniej administracyjnie byliśmy częścią gminy Sianów, która dbała o nas bardziej. Z budżetu rady osiedla nie damy rady wybudować tej drogi.
Z kolei budowy parkingów chcą mieszkańcy dwóch osiedli na Przylesiu. Mieczysław Grzegorczuk proponuje za 220 tys. zł wykonać 11 dodatkowych miejsc postojowych przy ul. Wańkowicza 9-9b. Z kolei Barbara Gil-Zalewska, Czesław Wachowski i Bogusław Siwiela złożyli projekt, opiewający na 600 tys. zł, związany z wykonaniem zatoczek parkingowych przy ul. Doroszewskiego.

Wstyd się nie badać
Wojciech Smukała ze Stowarzyszenia Lepszy Koszalin zachęcał do oddania głosu na badania profilaktyczne dla mężczyzn powyżej 40. roku życia. Badania mają obejmować grupę ok. 1000 mężczyzn i kosztować 150 tys. zł. Chętni panowie przejdą USG pęcherza, jąder, badanie gruczołu krokowego, czyli prostaty, i badanie markera PSA.
– Wiem, że mężczyźni się wstydzą i boją takich badań, ale jest potrzeba ich przeprowadzenia, o czym świadczą kolejki do przychodni onkologicznej przy ulicy Orlej podczas takich akcji profilaktycznych – zapewnia pomysłodawca akcji. – Nie mam wiedzy co do liczby zachorowań na raka gruczołu krokowego, ale na pewno badania profilaktyczne powinien wykonać każdy mężczyzna po 40. roku życia.

Nawiązanie do murali sprzed lat
Natalia Sulima i Maciej Mazurkiewicz są pomysłodawcami namalowania trzech awangardowych murali na ścianach budynków przy ul. Dworcowej. Chcą w ten sposób nawiązać do podobnych malowideł, które powstały w 1975 r. z okazji centralnych dożynek. Wykonanie wielkoformatowych obrazów to koszt 76.800 zł.
– Pierwszy z nich powstanie na ścianie budynku naprzeciwko dworca PKP – wyjaśnia Natalia Sulima. – Obecnie znajduje się na niej reklama, a trochę szkoda, bo ta ściana jest dużą przestrzenią i można na niej wyczarować coś, co stanie się wizytówką naszego miasta i może nawiązywać do historii Koszalina. Dwa kolejne murale powstaną na galeriowcu wzdłuż ulicy Dworcowej. Obecnie balkony tego budynku nie wyglądają fajnie, ale są ciekawe ze względu na formę. Naszym zdaniem w przestrzeni Koszalina brakuje kolorów, życia i czegoś, z czego koszalinianie mogą się cieszyć.
Opis wszystkich projektów, na które można głosować w tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego, jest na stronie internetowej www.koszalin.budzet-obywatelski.org oraz w formie papierowej w punktach głosowania (m.in. Urząd Miejski, Koszalińska Biblioteka Publiczna, Centrum Kultury 105, kampusy Politechniki Koszalińskiej, sklepy Sano). Głosować można na maksymalnie trzy projekty miejskie i jeden z osiedla Lechitów.

Ewa Marczak