Znikną bankomaty?

Według najnowszych badań NBP – w II kwartale tego roku spadła nam... liczba bankomatów.

I to dość niespodziewanie, bo dotychczas ich liczba tylko rosła i rosła,  a klienci wybierając bank na założenie konta brali pod uwagę właśnie ilość tych urządzeń, co się wiązało z dostępnością do  gotówki. Okazało się jednak, że od trzech lat coraz rzadziej dokonujemy wypłat „ze ściany”. I teraz różne banki zlikwidowały łącznie 223 maszyny na 23.528 istniejących. A gotówka?

Nie jest już tak potrzebna, od kiedy coraz więcej sklepów, lokali, ba, nawet instytucji (np. Urząd Miasta i Gminy oraz przedszkole w Sianowie) ma terminale i możemy tam płacić kartą lub smartfonem. Również za granicą to coraz mniej nas kosztuje, mimo automatycznego przewalutowania złotówek. Tzw. opłaty też wykonujemy bezgotówkowo – w banku wprost z konta albo sami za pomocą Internetu. Zaś bankomat coraz częściej jest jedynie wpłatomatem, powiedzmy – dla wrzucenia tam utargu. Dość powiedzieć, że w pierwszym półroczu tego roku „ze ściany” wypłaciliśmy 156 mld zł, a płatności bezgotówkowe za towary i usługi wyniosły 122 mld. Analitycy liczą i obserwują. Wychodzi im, że za niewiele lat proporcje nie tylko się wyrównają, ale i przechylą na stronę obrotu bezgotówkowego. I jak wtedy powiemy – nie mam grosza w kieszeni? Kto będzie pamiętał, co to jest i jak wygląda ów grosz? Jak babcia zechce wspomóc wnuczka – będzie musiała przelać mu kasę na konto lub subkonto, a nie wciśnie już różowego czy niebieskiego banknotu w dłoń, żeby mama nie widziała. Już nie wiem, co radzić w sprawie piątki na lizaka... I choć ktoś zauważył, że żaden domek z kart nie jest tak kruchy, jak ten z kart płatniczych i kredytowych – wyjścia nie ma. Już teraz w portmonetkach nosimy głównie karty bankowe i lojalnościowe do sklepów. Nasze piękne monety, wysmakowane graficznie banknoty z milionem zabezpieczeń przed fałszerzami stają się powoli reliktami dla kolekcjonerów, jak nie przymierzając – znaczki pocztowe. Aż przyjdzie czas, gdy ktoś znów je wymyśli.
Dana Jurszewicz