Prezentowy szał... dla ciał

O tym, że świat się jednak zmienia, świadczą przedświąteczne zakupy. Nie chodzi tylko o pośpiech i wielkość paczek, z jakimi wychodzimy ze sklepów. Kiedyś było jednak trudniej zrobić podarunek, który sprawiał autentyczną radość i był oryginalny.

Częściej stawialiśmy na prezenty wykonane samemu, z materiałów zdobytych z trudem. Paczka z pomarańczami i czekoladą wywoływała euforię pewnie nie tylko u dzieci. Obecnie nic już chyba takich emocji nie powoduje.

Owszem, mamy wysyp zabawek, słodyczy, ubrań, kosmetyków, elektronicznych urządzeń do wszystkiego, dronów, quadów i innych cudów techniki. Wydaje nam się, że prezent tym lepszy, im droższy. Nieważne, że plastikowy albo nafaszerowany sztucznymi substancjami, zbyt najeżony elektroniką, a przez to trudny do naprawy. I w ogóle taki sam, jak tysiące innych w sklepach na całym świecie.
Jeden z kabaretów przygotował bardzo udany skecz o tym, jak ważna jest umiejętność wybierania prezentów dla najbliższych. Nie tylko z okazji świąt Bożego Narodzenia. Oto żona wyciąga z torebki kolejne opakowania kosmetyków, podarowanych przez małżonka. I czyta: ten na zmniejszenie zmarszczek, ten na ujędrnienie skóry z cellulitem, ten na likwidację worków pod oczami. Wszystkie kosmetyki pięknie opakowane, wyprodukowane pewnie przez znane na świecie firmy, a więc i drogie. Kobieta nie jest zadowolona. Jest wręcz oburzona, że mąż mógł jej dać takie prezenty. Mężczyzna oczywiście nie rozumie reakcji swojej połowicy. W końcu w zakupach doradzała mu... jego mama, czyli kobieta, a ona najlepiej wie, czego druga kobieta potrzebuje.
Prezent powinien podkreślać wyjątkowość obdarowywanej osoby, rozwijać ją intelektualnie, duchowo, a jeśli to ubranie czy kosmetyk – wydobywać z niej to, co najpiękniejsze. Kiedyś podarowanie komuś mydła czy szamponu sugerowało, że ta osoba nie dba o higienę osobistą. Krem przeciwzmarszczkowy dla żony albo mamy może sprawić, że poczuje się ona stara i brzydka. Tego chyba nie chcemy?
Ewa Marczak