Gwiezdna Zorza i creepy-Mikołaj

Pusta Choinka zakończyła się pustą choinką. Cel został osiągnięty.

Zakończyła się 7. edycja wspólnej akcji Polskiego Radia Koszalin i diecezjalnej Caritas. Z drzewka znajdującego w CH Atrium zniknęło 180 ręcznie zrobionych ozdób będących jednocześnie listami do Świętego Mikołaja. Przez kilka godzin w trakcie przedświątecznych zakupów można było zrealizować małe dziecięce „marzenia”. Zimowe buty, swetry, czapki i rękawiczki oraz lampki na biurko. Zastanawiam się komu bardziej potrzebna jest ta akcja, obdarowywanym dzieciom czy obdarowującym.
Kameralne Kino Zorza w Sianowie przeszło gruntowną modernizację i cyfryzację. Gdy w ubiegłym roku znalazłem się w jego kabinie projekcyjnej, czułem się jak bohater filmu „Cinema Paradiso”. Brakowało tylko Alfredo wycinającego ze starych taśm sceny pocałunków. Sama cyfryzacja „Zorzy” kosztowała 200 tysięcy złotych. Część środków pochodziła z dofinansowania Państwowego Instytutu Sztuki Filmowej. Kino wznowiło działalność premierą kolejnej części „Gwiezdnych wojen”. Nowy projektor jest wyposażony w laserowe oświetlenie. Podobno na premierze można było spotkać burmistrza z mieczem świetlnym. Niektórzy twierdzą, że to przygotowania do lotu międzygalaktycznego. Ósma część gwiezdnej sagi, osiem kilometrów. Przypadek?

Były wątpliwości i brak konkretnych odpowiedzi. W koszalińskiej siedzibie Civitas Christiana zorganizowana została dyskusja o uchodźcach adresowana do młodych ludzi. Wzięli w niej udział m.in. bp Krzysztof Zadarko oraz trzej księża z niemieckiej diecezji Paderborn przebywający w Koszalinie. Duszpasterze podzielili się swoją wiedzą dotyczącą uchodźców i migrantów oraz opowiedzieli o własnych doświadczeniach. Młodzież była zgodna, że temat jest trudny i nie ma prostych rozwiązań. Niektórzy stale żyją w rzeczywistości zero-jedynkowej. Raper Łona kiedyś zachęcał, aby być uprzejmym mieć wątpliwość. Mnie przekonał.

Na Rynku Staromiejskim czeka na nas grzaniec oraz oscypki z żurawiną. Zobaczymy też wielki napis, wyrażający miłość do Koszalina. Instalacja, która jest solą w oku wszystkich internetowych hejterów. Nie wiedzą, jak podejść do tematu, aby skrytykować prezydenta. Pięknie to wygląda, czerwone czapki z białymi pomponami z głów. Ja bym tylko dla przeciwwagi serduszka ustawił po prawej stronie naszego creepy-Mikołaja. Podobno ratusz sprowadził go jako wsparcie dla Komisarza Wojtka. Po krótkim spotkaniu z przybyszem z Laponii niegrzeczne dzieci od razu wracają na dobrą drogę.

Arkadiusz Wilman