Non possumus

Każdy zawód ma plusy i minusy. To prawda oczywista. Podobnie jak to, że wielu z nas wykonuje swoją profesję z przypadku, bo w młodości w ogóle jej nie planował.

Ale życie jest nieprzewidywalne i często zarabiamy na nie, robiąc coś dlatego, że tak po prostu wypadło. Załapaliśmy się w jakiejś firmie czy instytucji na krótko, na zastępstwo, z powodu braku lepszych ofert, no i zostaliśmy na kilka miesięcy lub lat. Po pewnym czasie na zmianę zawodu czy miejsca pracy nie mamy chęci, sił, czy funduszy.

Warto jednak swoje obowiązki wykonywać najlepiej, jak potrafimy, bez względu na to, co by to nie było. Każda praca ma sens i komuś przynosi pożytek. Dlatego każdy pracownik zasługuje na szacunek i godne traktowanie. Tymczasem w Polsce niektórzy o tym zapominają. Wcale nie tak rzadkie są ataki – słowne i fizyczne – na ratowników medycznych czy policjantów. I fakt, że agresorzy są pod wpływem środka odurzającego – najczęściej alkoholu – nie usprawiedliwia takiego karygodnego zachowania. Tym bardziej nie rozumiem podobnych ataków na przedstawicielki i przedstawicieli mojego zawodu. Kiedyś była to profesja wybitnie zmaskulinizowana, czyli męska, jako wymagająca wyjątkowego zdrowia fizycznego i psychicznego z powodu pracy w pośpiechu, w silnym stresie i pod presją czasu. Obecnie także w tym zawodzie nie brakuje kobiet. Niestety, ani szacunek wobec pań, ani wobec naszej pracy nie chroni przed agresją. Doświadczyła tego reporterka jednej z telewizji i jej kolega operator podczas robienia 8 grudnia materiału z manifestacji Obywateli Rzeczpospolitej przed sejmem. Szef firmy ochroniarskiej zwyzywał ich wulgarnymi słowami, odsądzając od czci i wiary, w dodatku zwracając się do nich per „ty”. Podziwiam spokój kobiety, która wykonywała swoją pracę i chciała po prostu zrelacjonować przebieg wydarzenia. Poszła tam, bo dostała takie polecenie służbowe, a może sama się zgłosiła, żeby zrobić tego newsa. To nie koniec. Zajście znajdzie swój finał w prokuraturze.
Ewa Marczak