Młodzi stawiają na biznes dla aktywnych

Funkcjonalna odzież i bar dla sportowców. Te pomysły na biznes najbardziej spodobały się kapitule III edycji konkursu „Firma na start”. Po raz pierwszy wygrali go panowie.
Konkurs podzielony był na dwie kategorie wiekowe: I – dla osób fizycznych w wieku 18-35 lat, II – dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Do pierwszego etapu zgłosiły się łącznie 34 osoby. Do kolejnej części przeszło 30 uczestników, a do finału 20, po 10 w każdej kategorii. Kapituła konkursu nie miała łatwego zadania, oceniając pomysły i biznesplany kandydatów na przedsiębiorców. Koncepcje na własną firmę były bardzo zróżnicowane, od produkcji biżuterii z koralików po miejsce dla miłośników sportów elektronicznych.
Pierwsze miejsce w kategorii dla dorosłych zdobył Michał Krasnostawski, student rozwoju przedsiębiorczości Uniwersytetu Gdańskiego. Nad koncepcją założenia firmy John Kos pracuje od półtora roku. Będzie ona produkować odzież funkcjonalną dla mężczyzn uprawiających sporty siłowe:
– W moim życiu sport przewijał się od zawsze – przyznaje laureat. – Trenuję sporty walki i sporty siłowe. Pomysł na firmę to połączenie mojej pasji i nauki. Moja odzież, wspomagająca treningi i korygująca sylwetkę podczas ćwiczeń, jest przeznaczona dla mężczyzny w sile wieku, silnego, dążącego do celu i mającego pasję, będącego sportowcem. Odzież będzie można kupić w Internecie, na targach i u trenerów personalnych. Wygrana w konkursie bardzo ułatwi mi założenie firmy. Nie muszę myśleć o kredycie na rozpoczęcie działalności.
Michał Krasnostawski w nagrodę otrzymał 20 tys. zł brutto. Poza tym skorzysta z preferencyjnych zasad wynajmu lokalu w Centrum Biznesu lub pomieszczenia w Koszalińskim Inkubatorze Przedsiębiorczości. Może też liczyć na wsparcie doradców i pożyczkę na preferencyjnych warunkach z Fundacji Centrum Innowacji i Przedsiębiorczości. Otrzyma ponadto pakiet usług Parku Technologicznego S.A. i roczne doradztwo informatyczno-biznesowe od firmy Mikroserwis.
Wyróżnienie w tej kategorii otrzymał Bartosz Smyczek za firmę „Dom sportów elektronicznych”.
W kategorii drugiej największe uznanie kapituły zdobył Damian Szewczyk, uczeń trzeciej klasy technikum obsługi turystycznej w Zespole Szkół nr 1. Za zajęcie pierwszego miejsca otrzymał laptop i drona. Jego pomysł na biznes opiera się także na chęci sportowego, zdrowego stylu życia. Nastolatek zamierza w przyszłości otworzyć bar Smile.
– Oferowałby on dania dla sportowców i osób dbających o zdrowie – zapowiada Damian Szewczyk. – Sam od dziecka uprawiam sport, biegam za piłką. Dlatego powstał pomysł na taki bar, który będę chciał otworzyć po ukończeniu szkoły. Jako młody człowiek, znający ponadto sportowców i trenerów, umiem trafić do tej grupy klientów. Na pewno przyda się marketing szeptany.
Piotr Jedliński, prezydent Koszalina i pomysłodawca konkursu „Firma na start”, cieszy się, że nie brakuje w mieście młodych ludzi, którzy myślą o swoim biznesie.
– Finaliści konkursu to ludzie, którzy chcą żyć na własny rachunek, nie chcą mieć nad sobą szefa – dodaje włodarz miasta. – Musieli wykazać się dużą odwagą, aby swój pomysł i biznesplan przedstawić kapitule konkursu, złożonej z samych praktyków w prowadzeniu działalności gospodarczej. Ten konkurs jest dla tych, którzy mają pomysł na biznes, ale brakuje im kapitału. Mają też okazję zasięgnąć porad profesjonalistów.