Miasto - Tygodnik Koszaliński

Bez czego nie ma świąt

Od początku listopada widzimy i słyszymy o nieodzownych elementach Bożego Narodzenia. Według niektórych są to pierogi z kapustą i grzybami, według innych to dania z ryb, barszcz z uszkami, biały obrus, nowy telefon.

Oczywiście nie może zabraknąć choinki, bo przecież pod nią trzeba schować prezenty. Czasem ktoś wspomni o kolędach, a nawet Pasterce, czyli mszy świętej odprawianej o północy. Coraz głośniej słychać, że święta to czas miłości, pokoju, pojednania. Czas spędzony z rodziną, z osobami nam najbliższymi. Nie zawsze są to ci sami ludzie.
W dobie coraz popularniejszego ekoterroru słychać głosy, że na święta Bożego Narodzenia lepiej nie jeść karpia (bo ryba żyje i cierpi, kiedy się ją pozbawia tego życia), ani nie stawiać w domu czy w miejscach publicznych choinki (bo drzewo żyje, a więc cierpi przy wycinaniu). Nieważna jest symbolika świerku lub jodły (biblijne drzewo poznania dobra i zła), ani ryby (oznaczającej Chrystusa). W końcu nieistotne jest to, co świętujemy, żeby ci, którzy Bożego Narodzenia nie obchodzą, nie poczuli się urażeni. W niektórych krajach możemy więc spotkać się ze świętami zimowymi lub po prostu z zimowymi wakacjami. I żadnych szopek ze świętą rodziną, żadnych kolęd, ani tym bardziej jasełek, łączących jedno z drugim. Po co dzieci uczyć jakichś mitycznych historii? Po co narzucać młodszym i starszym świętowanie czyichś urodzin?  
Niektóre zakazy dotyczące obchodzenia pamiątki Bożego Narodzenia w Polsce nie obowiązują. Mam nadzieję, że do tego nie dojdzie, choć i u nas są środowiska, którym nie podobają się jasełka w szkołach czy Orszaki Trzech Króli na ulicach.
Rugowania chrześcijańskiej symboliki z przestrzeni publicznej wcale nie chcą muzułmanie, którzy sami czczą i Jezusa, i Maryję. Oni nie mają problemów z publicznym wyznawaniem swej wiary. Pod tym względem mogą być dla nas, chrześcijan, przykładem. Nie jesteśmy mniejszością, choć może gdybyśmy byli, mielibyśmy większe prawo do bycia sobą?  
Ewa Marczak

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież

Oglądasz teraz: Bez czego nie ma świąt