Odeszła Maria Hudyma

Maria Hudyma  ::  Fot:   Mariusz Czajkowski

W wieku niemal 105 lat zmarła Maria Hudyma, Honorowa Obywatelka Koszalina, pionierka miasta, twórczy powojennej oświaty i bibliotekarstwa.
Przed II wojną światową Maria Hudyma  była nauczycielką na Kresach Wschodnich  w województwie tarnopolskim. W czasie okupacji organizowała tajne nauczenie. Od 1942 r. była w szeregach zbrojnego podziemia Związku Walki Zbrojnej, a następnie Armii Krajowej. Od 1947 r. związana jest z Koszalinem. Wtedy rozpoczęła pracę w szkole, a po kilku miesiącach objęła jej kierownictwo. W 1950 r., po powstaniu województwa koszalińskiego, została wydelegowana przez władze oświatowe do zorganizowania Wydziału Oświaty Wojewódzkiej Radny Narodowej w Koszalinie.

W maju 1957 r. przyjęła propozycję przejścia na stanowisko zastępcy dyrektora nowopowstałej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Koszalinie.  Funkcję wicedyrektora Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej pełniła przez 22 lata.
W uznaniu zasług za swoją działalność została wyróżniona następującymi odznaczeniami:
Krzyż Armii Krajowej, Londyn 1946 r., Srebrny Krzyż Zasługi z Mieczami, Londyn 1948 r.,
Srebrny Krzyż Zasługi, 1955 r. ,Zasłużony dla Miasta Koszalina, 1960 r., Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, 1966 r., Zasłużony Działacz Kultury, 1973, 1975 r.,Za zasługi dla Województwa Koszalińskiego, 1975, 1977 r., Medal Komisji Edukacji Narodowej, 1980 r.,
Krzyż Partyzancki, 1986 r., Medal Rodła, 1988 r., Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, 1998 r., Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, 2007 r
Pogrzeb Honorowej Obywatelki Koszalina odbędzie się w piątek, 29 grudnia, o godz. 12.30.