Miasto - Tygodnik Koszaliński

Czas, jak rwąca rzeka…

Przed wielu laty Czesław Niemen śpiewał o rzece, nad którą spędził pierwsze lata życia i o której wciąż pamiętał „choć czas, jak rzeka, jak rzeka płynie unosząc w przeszłość tamte dni.”

Piosenkę napisał w 1964 roku, miał wtedy 25 lat i mieszkając nie z własnej woli gdzie indziej tęsknił za szczęsnym dzieciństwem. Był w wieku, gdy rzeka życia, że tak metaforycznie na to spojrzymy - płynie jeszcze bardzo wolno, prawie niedostrzegalnie. Dopiero z następną dziesiątką lat zaczyna przyspieszać. To prawdziwy ruch jednostajnie przyśpieszony. Co znaczy, że rzeka płynie coraz szybciej i na koniec nie wpływa dostojnie do morza, jak Wisła czy Parsęta, lecz pędzi na łeb, na szyję.
Znów dopadł nas czas, gdy jego cezura jest widoczna, gdy nie da się jej odsunąć i udawać, że to wciąż ten poczciwy, stary rok, że mamy liczbę lat, do której przez ostatnie dwanaście miesięcy przywykliśmy. Niestety, za kilka dni data się nieodwołalnie zmieni. Dla osób przed dwudziestką to nic, drobna niedogodność, bo i tak telefony oraz komputery automatycznie przestawią się na nową. Ci przed trzydziestką zaczynają coś rozumieć, czuć, że coś się zmienia, przed czterdziestką to już bywa lekki popłoch. Po pięćdziesiątce są już starzy dla tych z początku listy, i zdarza się coraz częściej, że jest im to dobitnie pokazywane, a oni sami zdumiewają się, że kartki w kalendarzu ściennym nagle się skończyły, zaś żona mówi o choince. Po sześćdziesiątce, siedemdziesiątce to faktycznie już tej choinki nie warto rozbierać, tak szybko następują po sobie kolejne pory roku i doroczne święta.
W chwili wybicia północy z 31 grudnia na 1 stycznia standardem zachowania się jest niepohamowana radość, padanie sobie w ramiona, uściski i całusy oraz życzenia. Życzymy sobie po prostu szczęśliwego nowego roku! I to jest bardzo dobry tekst, choć dla każdej grupy wiekowej jednak ociupinkę co innego znaczy. Do siego roku więc, czyli w wolnym tłumaczeniu staropolszczyzny – spotkajmy się za rok! Koniecznie z majem w sercu!
Dana Jurszewicz

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież

Oglądasz teraz: Czas, jak rwąca rzeka…