Miasto - Tygodnik Koszaliński

Kiedy wolne, kiedy bez zakupów?

W 2018 roku będzie 13 dni wolnych od pracy, choć można liczyć tylko dziewięć, bowiem trzykrotnie święto wypada w niedzielę, a raz w sobotę – dni i tak ustawowo wolne.

Najmniej będziemy pracować, jak zwykle w maju, bo w tym miesiącu przypadają aż cztery świąteczne dni. Po dwa takie dni będą w styczniu, kwietniu, listopadzie i grudniu. Ale ze względu na kalendarzowy układ świąt tworząc tzw. długie weekendy da się urwać więcej wolnego. I tak wystarczy za każdym razem wziąć jeden (tylko jeden!) dzień urlopu, by zaznać trzy, cztero a nawet pięciodniowego wypoczynku. Łącznie da nam to prawie 30 dni wolnego – oczywiście, rozłożonego na raty. W 2018 roku będzie aż siedem długich weekendów. I tak jeszcze w tym roku wystarczyło wziąć urlop 29 grudnia, by pozostać w domu aż do 2 stycznia. W 2018 Wielkanoc wypada 1 i 2 kwietnia. Jeśli weźmiemy wolne 30 marca mamy 4 dni wolnego, do 2 kwietnia. Kolejna okazja jest pod koniec kwietnia. Święto Pracy wypada, jak wiemy 1 maja,  (jest to wtorek) a Konstytucji 3 maja - w czwartek. O wolne prosi środa 2 maja i piątek 4 maja. W efekcie mamy najdłuższy weekend – od soboty 28 kwietnia do niedzieli 6 maja. Całe dziewięć (9!) dni. 31 maja, czyli w czwartek wypada Boże Ciało. Tu wystarczy wziąć wolne 1 czerwca, by zyskać cztery dni laby. Podobnie jest w listopadzie, bo Wszystkich Świętych także wypada w czwartek, więc potrzebny urlop 2 listopada, i mamy kolejne cztery dni bez pracy. Boże Narodzenie i drugi dzień świąt to wtorek oraz środa. Tu znów wolny piątek 21 grudnia da nam aż 6 dni na świętowanie. A jeśli dodamy do tego czwartek 27., piątek 28.  oraz poniedziałek 31 grudnia – zyskamy aż 12 dni wolnego od pracy i kłopotów z szefem. Oczywiście, można brać także wolne po świątecznym dniu, dzięki czemu spokojnie wrócimy do domu lub do równowagi po intensywnym wypoczynku. Pamiętajmy jednak, że od marca 2018 roku będzie obowiązywać ustawa o ograniczeniu handlu w niektóre niedziele, co może popsuć szyki urlopowe. Jakie dokładnie rodzaje sklepów będą nieczynne – okaże się w praktyce, bowiem handlowcy szukają sposobów, by jednak móc otwierać swoje  placówki w każdą niedzielę.

Dni świąteczne, wolne od pracy:
1 stycznia(poniedziałek) – Nowy Rok,
6 stycznia(niedziela) –Trzech Króli,
1 kwietnia(niedziela) – Wielkanoc,
2 kwietnia(poniedziałek) – Poniedziałek Wielkanocy,
1 maja(wtorek) – Święto Pracy
3 maja(czwartek) – Święto Konstytucji 3 Maja,
20 maja(niedziela) – Zielone Świątki,
31 maja(czwartek) – Boże Ciało,
15 sierpnia(środa) – Święto Wojska Polskiego oraz Wniebowzięcie Maryi Panny,
1 listopada(czwartek) – Wszystkich Świętych,
11 listopada (niedziela) – Święto Niepodległości,
25 grudnia (wtorek) – Boże Narodzenie,
26 grudnia(środa) – drugi dzień świąt.

Niedziele i dni świąteczne bez handlu:
11 i 18 marca, 1,2, 8, 15 i 22 kwietnia, 1,3, 13, 20i 31  maja, 10 i 17 czerwca, 8,15 i 22 lipca, 12, 15 i 19  sierpnia, 9, 16 i 23 września,14 i 21 października, 11 i 1, 18 listopada, 9, 25 i 26 grudnia.

(dj)

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież

Oglądasz teraz: Kiedy wolne, kiedy bez zakupów?