Miasto - Tygodnik Koszaliński

Pustostany straszą

   Pustostany straszą  ::  Fot:   Mariusz Czajkowski

Opuszczone, zapomniane budynki. W Koszalinie ich nie brakuje. Jeden z nich, w którym kiedyś mieściła się prywatna przychodnia, doczekał się rozbiórki po pożarze.

Od dawna był miejscem koczowania bezdomnych. Inne puste nieruchomości także czekają na zrównanie z ziemią lub drugie życie. Czekają, a w tzw. międzyczasie stają się przyczynkiem do dramatu. Jak ten, który zdarzył się w środę. Z piątego piętra dawnego spichlerza przy ul. Lechickiej wypadła 23-letnia kobieta.

Ulica Lechicka. Od lat, tuż przy rondzie, straszy opuszczona ogromna nieruchomość. Budynek pochodzi z początku zeszłego stulecia. Powstał jako jednostka zaopatrzenia Wehrmachtu. Po II wojnie światowej polscy żołnierze także wykorzystali obiekt jako spichlerz.
- Obecnie należy do mieszkańca Koszalina – informuje Piotr Simiński, komendant Straży Miejskiej. – Kilkakrotnie karaliśmy go mandatami za niewłaściwe zabezpieczenie terenu. Skierowaliśmy nawet wniosek do sądu i sąd dwukrotnie ukarał go za niezabezpieczenie budynku. Przyznaję, że jest to trudne ze względu na dużą powierzchnię terenu. Dlatego zabezpieczenie jest prowizoryczne, co wykorzystują osoby bezdomne. Wiemy o tym, że tam koczują i dlatego regularnie sprawdzaliśmy ten budynek. Właściciel tłumaczy, że chciałby go rozebrać, ale nie ma na to pieniędzy, bo koszty byłyby ogromne. Na pewno będziemy go dalej namawiać do zabezpieczenia budynku.
Nie wiadomo czy najlepsze zabezpieczenie uchroniłoby przed zdarzeniem, do którego w środowy wieczór. 23-latka spadła ze znacznej wysokości. Nie żyje.
Na szczęście nikt nie ucierpiał w pożarze budynku przy ulicy Modrzejewskiej, od strony parku. Od jakiegoś czasu strażacy byli stałymi gośćmi dawnej przychodni, bo ktoś regularnie zaprószał w niej ogień. Tam też koczowali bezdomni, a mieszkańcy okolicznych kamienic bali się o własne bezpieczeństwo. Po ostatnim pożarze budynek został rozebrany, z niechlubnej mapy miejskich straszaków zniknął jeden punkt, ale jest ich jeszcze sporo.

Lecznica od ludzi
Leśna 29. Szesnastohektarowy teren, na którym stoi szkielet niedoszłego szpitala, miał niemal czterdziestu właścicieli. Obecnie zarządza nim Urząd Marszałkowski. Ruiny mają już ćwierć wieku. Jednak już pod koniec lat 70. państwo wywłaszczyło właścicieli gruntów, na których miała powstać lecznica. Budowa nowego, wielkiego szpitala zaczęła się w 1983 roku. Inwestycję wspierali mieszkańcy całego ówczesnego województwa koszalińskiego, bo to oni mieli być pacjentami placówki. Zabrakło jednak pieniędzy na jej dokończenie. Nie udało się pozyskać prywatnego inwestora. W 2009 r. inwestycja została formalnie zamknięta.
W listopadzie ub.r. Urząd Marszałkowski ogłosił pierwszy nieograniczony przetarg ustny na sprzedaż tej nieruchomości. Odbędzie się on 18 stycznia o godz. 12 w siedzibie Wydziału Inwestycji i Nieruchomości Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego w Szczecinie, ul. Piłsudskiego 40-42, IV piętro, pokój 308. W czwartek, 11 stycznia, minął termin wpłacenia wadium w wysokości 320 tys. zł. Nieruchomość wyceniono na 6,3 mln zł.

Pusty szpital
Urząd Marszałkowski od kilku lat próbuje pozbyć się zabytkowego obiektu przy ul. Słonecznej 15. Wybudowały go na początku XX wieku protestanckie siostry diakonisy, jako oddział przeciwgruźliczy obecnego szpitala wojewódzkiego. Przez lata budynek służył jako szpital psychiatryczny, prowadzony przez spółkę Medison i siedziba hospicjum. Po przeprowadzce obu instytucji do nowych obiektów budynek został wystawiony na sprzedaż. Zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego jego funkcją podstawową mają być usługi publiczne ze szczególnym uwzględnieniem usług opieki zdrowotnej. Dodatkowo mogą się w nim znaleźć usługi komercyjne. Jednak pomimo wielu prób nie udało się znaleźć nowego właściciela. W drugiej połowie grudnia na stronie internetowej UM WZ pojawiło się ogłoszenie o przetargu. Poprzednie ukazały się w czerwcu i we wrześniu 2017 r. Cena obiektu to prawie 3,5 mln zł.

Była księgarnia, będą mieszkania
Lepszy los czeka obiekt stojący w samym centrum Koszalina, przy ul. Zwycięstwa 106-108. Budynek nieco ponad dwa lata temu trafił w ręce szczecińskiej spółki Braxton Investment. Zamierza ona zaadaptować go na potrzeby mieszkalne. W obiekcie, który powstał jako siedziba Międzynarodowego Klubu Prasy i Książki, mieściły się ostatnio różne firmy i sieciowa księgarnia. W niedalekiej przyszłości ma w nim powstać 21 mieszkań z balkonami. Pojawi się też zewnętrzna winda. Remont obejmie m.in. wymianę elewacji i montaż dodatkowych drewnianych elementów.
Tyle szczęścia nie mają inne lokale użytkowe, znajdujące się w samym centrum Koszalina, wzdłuż ul. Zwycięstwa. Tę część miasta opuszczają banki i parabanki. Tylko jeden z nich niedawno został zajęty. Mieści się w nim Stowarzyszenie Lepszy Koszalin.

Na usługi lub ochronę zdrowia
Obecnie Zarząd Miasto Budynków Mieszkalnych ma w swoich zasobach 53 wolne lokale użytkowe. Z tej liczby 47 przeznaczonych jest do wynajęcia (8 w drodze przetargu, a 39 w trybie bezprzetargowym). W stosunku do 6 lokali prowadzone są czynności, które mają ustalić sposób zagospodarowania. Wolne lokale użytkowe na działalność handlową, usługową, magazynową czy związaną z ochroną zdrowia wynajmować można w drodze przetargu publicznego organizowanego przez ZBM. Wolne lokale użytkowe przeznaczone na działalność biurową lub pracownie plastyczną wynajmowane są przez Urząd Miejski w trybie bezprzetargowym.

Wyremontować, a potem zamieszkać
Na swego nowego gospodarza czeka wiele pustych lokali mieszkalnych w zasobach ZBM. Ta spółka na koniec poprzedniego roku miała 96 wolnych mieszkań. Z tej puli 23 lokale są gotowe do zamieszkania. To osiemnaście mieszkań socjalnych i pięć mieszkań docelowych. Trwają czynności związane z ich zasiedleniem. Ponadto szesnaście lokali jest przeznaczonych do remontu na koszt przyszłego najemcy. Z tej liczby sześć mieszkań zostało wytypowanych do wynajęcia w ramach kwartalnego naboru ofert.
Dziewiętnaście lokali przechodzi remont, który przeprowadza Gmina Miasto Koszalin. Trzynaście lokali jest w trakcie przebudowy w celu usamodzielnienia.
ZBM przyjmuje nabór ofert na wyłonienie inwestorów, czyli przyszłych najemców sześciu mieszkań w różnych częściach miasta. Oferty o ich przydział wraz z wymaganymi załącznikami przyjmowane są w siedzibie ZBM przy ul. Połczyńskiej 24 do 19 stycznia. Na stronie internetowej www.zbm.koszalin.pl znajduje się ogłoszenie w tej sprawie. Przed złożeniem oferty zainteresowani Inwestorzy muszą zapoznać się ze stanem technicznym lokali wytypowanych do tej formy wynajęcia. ZBM podaje dwa terminy, podczas których można obejrzeć lokale.

 

Ewa Marczak

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież

Oglądasz teraz: Pustostany straszą