Wątpliwość

Na początku była wątpliwość. Właściwie całe morze wątpliwości. Czy sobie poradzę? Co na to rodzina? Jak moje mieszkanie to zniesie? A potem pojawiła się ona.

Cztery łapy, brązowa sierść i mnóstwo zmarszczek. Pięcioletnia suczka z bagażem trudnych doświadczeń. Przyjechała nad morze z Podkarpacia. Podróż najłatwiejsza nie była, bo Hera zamiast usiąść na przygotowanym dla niej miejscu przez większość czasu stała. Nie pomagało głaskanie, psie przysmaki, ani czułe słówka. To niczego dobrego nie wróży – pomyślałam. Wróciły wątpliwości.

Już nie morze, a ocean. Największy z możliwych. Dlaczego ja? – znów prowadziłam ze sobą monolog wewnętrzny. Przecież wszystkie czworonogi mnie lubią. Te zaprzyjaźnione i obce, tylko nie ona.
Pierwsze dni wspólnego życia z adoptowanym psem nie były łatwe. Moja nowa współlokatorka wymykała się wszystkim stereotypom swojego gatunku. Najczęściej stała w drzwiach salonu i tępo patrzyła w niewidoczny punkt. Za nic nie chciała korzystać z legowiska w pokoju, w którym spałam. Zamiast tego uparcie kładła się w korytarzu, a ja powtarzałam w myślach słowa zaprzyjaźnionej behawiorystki, która przestrzegała, że pies nie powinien odpoczywać w przedpokoju, bo zamiast spać będzie nasłuchiwał tego, co dzieje się na zewnątrz. Mój czworonóg odmawiał też jedzenia zdrowej, pełnowartościowej i drogiej suchej karmy, ale dostawał ślinotoku na widok schabowego. Nie wspomnę nawet o chrapaniu, bo w tym Hera prześciga niejednego mężczyznę. No, i te ranne pobudki. Mój pies najwyraźniej ma w nosie niepisaną zasadę, że w weekend śpimy dłużej. Ma za to wbudowany wewnętrzny budzik, który nakazuje mu meldowanie się przy moim łóżku, codziennie o 7.15. Jeżeli od razu nie wstanę, to zaczyna się feeria mlaskania, chrapania i chrząkania, dopóki nie stanę przy drzwiach gotowa do spaceru. Co mam w zmian? Najwierniejszą towarzyszkę wycieczek, przyjaciela na dobre i złe, i lojalnego kompana, który nie spuszcza ze mnie oka. Warto było? Oczywiście, że tak!
Aleksandra Barcikowska