Miasto - Tygodnik Koszaliński

100 dni imprez na 100-lecie

Rok 2018 to setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Uroczystości obchodów 11 listopada, czyli jednej z ważniejszych dat w historii naszego kraju, rozpoczną się w Koszalinie już w sierpniu.
W hali widowiskowo-sportowej odbyło się pierwsze spotkanie Komitetu Honorowego, który będzie odpowiadał za przygotowanie uroczystości. Zaproszonych zostało do niego kilkadziesiąt osób, reprezentujących różne organizacje i środowiska.
- Do komitetu zaprosiłem osoby ze wszystkich stron i opcji politycznych - od lewej do prawej, kombatantów, posłów, przedstawicieli administracji rządowej. Staramy się, by to spektrum było jak największe, bo święto będziemy obchodzić wszyscy, niezależnie od naszych poglądów. Dziś pierwsze spotkanie, pierwsze pomysły i pierwszy zarys programu, który chcemy rozpocząć na sto dni przed 11 listopada polonezem odtańczonym na sto par na Rynku Staromiejskim – mówi prezydent Koszalina Piotr Jedliński.
Komitet będzie pracował nad przygotowaniem wielu rozłożonych na sto dni imprez, które zakończą 11 listopada tradycyjne, główne uroczystości na placu Zwycięstwa oraz część artystyczna i naukowa w hali widowiskowo-sportowej.
- Jest to tak ważna dla Polaków i współczesnej Europy data, że nie wyobrażam sobie, by jej w specjalny sposób nie zaakcentować i bardzo się z tych uroczystych obchodów cieszę. Nasi historycy wezmą udział w takim merytorycznym uzupełnieniu tych obchodów. Jednym z pomysłów jest zorganizowanie konferencji naukowej na temat okoliczności odzyskania niepodległości przez nasz kraj – przyznaje profesor Michał Polak, dziekan Wydział Humanistycznego Politechniki Koszalińskiej.
W organizację 100-dniowych obchodów będą włączone między innymi Filharmonia Koszalińska, Bałtycki Teatr Dramatyczny i Centrum Kultury 105. Niektóre z planowanych imprez to koncerty muzyki z okresu zaborów w filharmonii, premiera "Wyzwolenia" Wyspiańskiego w BTD czy cykl filmów o odzyskaniu niepodległosci. Na Rynku Staromiejskim odbędą się koncerty o tematyce niepodległościowej i patriotycznej, a coroczny Festiwal Smaków będzie skupiony głównie na daniach popularnych w II Rzeczypospolitej. Jak przyznają członkowie Komitetu Honorowego, pomysłów jest sporo i o tym, które ujrzą światło dzienne i zostaną zrealizowane, dowiemy się pod koniec marca. (rb)

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież

Oglądasz teraz: 100 dni imprez na 100-lecie