Małe zainteresowanie Kopertą Życia i Teleopieką

Mają pomagać i zapewniać bezpieczeństwo, w dodatku są bezpłatne. Niestety, wciąż niewielu koszalińskich seniorów korzysta z Teleopieki i Kopert Życia. Dlaczego? Domysłów jest dużo, ale konkretnych odpowiedzi brak.

Teleopieka to system, który w zamyśle jest prosty w obsłudze, a jednocześnie pozwala przez całą dobrę chronić i monitorować zdrowie i samopoczucie osoby starszej. Z programu może skorzystać każda osoba, która ukończyła 75 lat.

Co istotne, wszystkie niezbędne urządzenia, czyli elektroniczną bransoletkę z guzikiem SOS oraz telefon komórkowy wraz z kartą SIM mieszkańcy otrzymują bezpłatnie. W przypadku zagrożenia życia lub gorszego samopoczucia senior może skontaktować się z pracownikiem infolinii, który po rozeznaniu sytuacji skieruje do niego służby ratunkowe, pracownika socjalnego lub członka rodziny albo sąsiada. Jednak, do tej pory na to rozwiązanie zdecydowały się tylko dwadzieścia dwie osoby. Dlaczego? - Trudno mi udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Może zbyt mało informacji na ten temat pojawiało się w przestrzeni publicznej – zastanawia się Katarzyna Łuczak, zastępca dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Koszalinie i dodaje: - Żeby dotrzeć do jak największej grupy odbiorców kręcimy w tej chwili spot reklamowy o teleopiece, który trafi na naszą stronę internetową oraz na stronę miasta.
Podobnie sytuacja ma się z Koszalińską Kopertą Życia. Bezpłatny pakiet formularzy, dzięki którym służby ratunkowe będą wiedzieć, na co senior choruje, jakie przyjmuje leki i czy ma alergie można odebrać w większości koszalińskim Zakładów Opieki Zdrowotnej. Dzwoniliśmy do kilku z nich i dowiedzieliśmy się, że zainteresowanie Kopertą Życia jest nikłe. - Na początku, czyli latem i wczesną jesienią sporo osób starszych odbierało kopertę i pytało się, czemu ona służy, a od kilku miesięcy przychodzą po nią pojedyncze osoby - mówi dr Gabriela Kowalska-Karaczun, specjalista medycyny rodzinnej i zachęca, żeby z tego rozwiązania korzystać: - To jest taka wizytówka stanu zdrowia osoby starszej. Ktoś kto nie zna pacjenta, a będzie musiał udzielić mu pomocy od razu ma do wglądu jego historię choroby i informację o przyjmowanych lekach. Ratusz przygotował dla zainteresowanych seniorów kilka tysięcy Koszalińskich Kopert Życia. Urzędnicy mają nadzieję, że seniorzy będą jednak z nich korzystać. - Kampanię dotyczącą projektu rozpoczynaliśmy latem i być może wtedy mniej seniorów chodziło do lekarza, a tym samym nie mieli szansy, żeby kopertę otrzymać - mówi Dorota Gruszeczka z Urzędu Miejskiego: - Potem informacji w mediach było mniej, a tym samym może niektórzy adresaci programu zapomnieli o tym, że mogą bezpłatnie odebrać kopertę. Wydaje mi się, że być może niektórzy starsi mieszkańcy nie chcą umieszczać w swoich mieszkaniach koperty, bo to ich zdaniem oznaczałoby, że są już niesamodzielni. Tymczasem, naszym celem jest zadbanie o to, żeby byli bezpieczni i szybko dostali niezbędną pomoc.
(amb)

Dla kogo teleopieka?
Udogodnienie dotyczy koszalinian, którzy ukończyli 75 lat, a w uzasadnionych przypadkach 60 lat.  Usługa jest nieodpłatna, a umowa podpisana z firmą Infomedic obowiązuje do końca roku. Osoby, które chcą skorzystać z teleopieki, powinny zgłosić się do Domu Pomocy Społecznej w Koszalinie, przy ulicy L. Teligi 4, w celu wypełnienia karty zgłoszenia.