In vitro po raz drugi

Mimo że wojewoda zachodniopomorski unieważnił przegłosowaną uchwałę, dotyczącą finansowania in vitro dla mieszkańców Koszalina, samorządowcy nie składają broni.

Zdecydowali się wszcząć nową procedurę, taką, która została pozytywnie zaopiniowana w innych miastach. Krystyna Kościńska, przewodnicząca Rady Miejskiej, i Marcin Waszkiewicz, radny, przedstawili nowy projekt uchwały, dotyczącej programu in vitro. Cel jest jeden - przyspieszyć pomoc mieszkańcom, którzy nie mogą mieć dzieci naturalną metodą. Radni czują powagę sytuacji i wiedzą, że na tę uchwałę czeka bardzo dużo osób.
- Powiedzieliśmy A, to chcemy powiedzieć B. Przyszedł czas, żeby poinformować o losach uchwały dotyczącej dofinansowania in vitro, którą podjęliśmy w listopadzie. Po szczegółowej analizie i kontakcie z radcami prawnymi, uznaliśmy, że odwołanie się od decyzji wojewody zachodniopomorskiego może być utrudnione ze względu na nowe przepisy prawne o świadczeniach opieki zdrowotnej. Nie chodzi nam o treść merytoryczną, ale formalną – podkreśliła Krystyna Kościńska.
Wykonanie uchwały radni powierzają prezydentowi Koszalina. Ma być przedstawiona na sesji Rady Miejskiej w marcu.
- Projekt uchwały jest bardzo krótki, ale treściwy. Będziemy proponowali, żeby program obejmował lata 2018-2022. Mamy nadzieję, że będzie to skuteczna uchwała. Mamy teraz zupełnie inne podejście do tej sprawy. Nie chcemy wojować z Wojewódzkim Sądem Administracyjnym. Uważamy, że szybsze i skuteczne dla mieszkańców Koszalina będzie to, jak zajmiemy się nowym projektem uchwały, a nie odwołaniem – tłumaczył Marcin Waszkiewicz, radny Rady Miejskiej w Koszalinie.
Działania wojewody zachodniopomorskiego i nowe zapisy w prawie Marcin Waszkiewicz określa jako zagrywkę polityczną.
- Trzy dni po przyjęciu naszej uchwały weszła w życie nowa ustawa, regulująca tego rodzaju programy profilaktyki zdrowotnej. Prawo i Sprawiedliwość, widząc to, co dzieje się w kraju, że samorządy interesują się programem in vitro, wprowadziło bardziej restrykcyjne prawo – mówił Marcin Waszkiewicz.
Koszalińscy radni stwierdzili, że nie będą odwoływać się od wcześniejszej decyzji wojewody zachodniopomorskiego, bo będzie to trwało zdecydowanie za długo. Przypomnijmy, że za uchwałą programu in vitro przedstawioną na listopadowej sesji Rady Miejskiej było 13 radnych, 8 przeciw, a dwie osoby wstrzymały się od głosu. Na ten cel miało być przeznaczonych 100 tysięcy złotych rocznie w latach 2018-2021.
(mw)