Miejskie działki w cenie

Nie maleje popyt na miejskie działki w Koszalinie. W 2017 roku do budżetu wpłynęło ponad 8 milionów złotych ze sprzedaży terenów należących do miasta. Ratusz szacuje, że w tym roku będzie podobnie.

W najbliższych miesiącach pod młotek pójdą, między innymi tereny znajdujące się w nowej strefie ekonomicznej, w rejonie ulic: Szczecińskiej, Wołyńskiej i Lechickiej. Plan zagospodarowania przestrzennego przewiduje, że na działkach można wybudować obiekty produkcyjne, składy, hale i magazyny. - W sumie na sprzedaż wystawionych zostanie dwadzieścia działek o łącznej powierzchni ponad 13 hektarów – mówi Robert Grabowski, rzecznik prezydenta miasta.
W tym roku kupić będzie można także działki w centrum Koszalina pod zabudowę mieszkaniową wielorodzinną z usługami. Tereny znajdują się, m. in. przy ulicy Konstytucji 3 Maja, a także pomiędzy ulicami Barlickiego, Konstytucji 3 Maja i Wróblewskiego oraz przy ulicy Drzymały.
- Zanim te tereny trafią pod młotek, radni muszą uchwalić plan zagospodarowanie przestrzennego dla Śródmieścia – wyjaśnia Robert Grabowski.
Planu wymaga też teren o powierzchni ponad 2 ha.  pomiędzy ulicami: Powstańców Wielkopolskich, Krakusa i Wandy, Gnieźnieńską, Kamieniarską, Sarzyńską, Działkową oraz terenem linii kolejowej relacji Koszalin – Białogard. - Zaproponowaliśmy,  żeby jedna ze znajdujących się tam działek mogła być przeznaczona pod budowę centrum handlowo – usługowego o powierzchni sprzedaży powyżej 2 tys. m. kw. - tłumaczy Wojciech Kasprzyk, zastępca prezydenta miasta.
Jeżeli radni wyrażą zgodę na propozycję ratusza, to teren zostanie wystawiony na sprzedaż w drugiej połowie roku. Włodarze nie chcą jednak na razie ujawnić, czy pojawił się inwestor, który byłby zainteresowany wybudowanie kolejnego centrum handlowego w Koszalinie.
Uchwalenie planu pozwoli też zbyć działkę przy ulicy Sarzyńskiej o powierzchni ponad 1 hektara, która przeznaczona jest pod zabudowę usługową.
W najbliższych tygodniach ratusz wystawi na sprzedaż także działki, na których postawić będzie można budynki wielorodzinne. Chodzi o tereny przy ulicach: Jagoszewskiego, Hallera i Staszica oraz na osiedlu Raduszka. - Średnia cena działki pod zabudowę jednorodzinną waha się od 120 do 140 zł plus VAT za metr kwadratowy, a cena za działki pod usługi to 100 zł plus VAT – mówi Robert Grabowski i dodaje: -  Widzimy ożywienie na rynku nieruchomości, bo zgłasza się do nas wielu zainteresowanych, a działki wystawiane przez miasto dobrze się sprzedają.
Urzędnicy szacują, że ratusz zarobi w tym roku na sprzedaży działek 10 milionów złotych.
(amb)