Ministerstwo wspiera seniorów

Ponad 250 tys. zł z budżetu Ministerstwa Pracy, Polityki Społecznej i Rodziny trafi do Sianowa. Gmina otrzyma dofinansowanie na prowadzenie Dziennego Domu Senior + oraz utworzenie Klubu Seniora.
Od końca ubiegłego roku w mieście działa dzienny ośrodek pobytu dla osób starszych. Placówka, która znajduje się w budynku po Szkole Podstawowej nr 1 może pomieścić trzydzieści osób. Wsparciem objęci są tam mieszkańcy nieaktywni zawodowo, którzy ukończyli 60 lat. Pracownicy domu pomagają seniorom w codziennych czynnościach, a dzięki temu poprawiają komfort ich życia. Na podopiecznych placówki czekają również zajęcia kulturalne i edukacyjne, a także rehabilitacja i inne zabiegi prozdrowotne.

- Wciąż prowadzimy rekrutację, bo mamy jeszcze wolne miejsca, więc zachęcamy wszystkich, którzy spełniają kryteria do złożenia wniosku – mówi Maciej Berlicki, burmistrz Sianowa.
Dokumenty dostępne są w Urzędzie Miasta, Miejsko-Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej oraz na stronie www.sianow.pl. Ministerstwo Pracy pozytywnie oceniło wniosek złożony przez sianowski ratusz i przyznało gminie 108 tysięcy złotych  na funkcjonowanie placówki. Kwota pozwoli na sfinansowane m.in. usług opiekuńczych dla seniorów, wyżywienia oraz materiałów na warsztaty.
Urząd Miasta otrzyma także 150 tys. zł na adaptacje i wyposażenie pierwszego piętra budynku, w którym znajduje się dzienny dom pobytu dla osób starszych i stworzenie tam Klubu „Senior +". Dotacja pozwoli na sfinansowane prac remontowo-budowlanych oraz kupno niezbędnego wyposażenia, czyli: mebli, sprzętu medycznego, rehabilitacyjnego oraz RTV i AGD.  - Dzięki temu będziemy mogli organizować w klubie zajęcia ruchowe, gimnastykę leczniczą oraz wydarzenia kulturalne i edukacyjne – wymienia Maciej Berlicki i dodaje: - Oczywiście, nie zamierzamy narzucać niczego seniorom. Będziemy z nimi konsultować, co chcieliby robić i spróbujemy sprostać ich oczekiwaniom.
Klub „Senior +” będzie mógł pomieścić piętnaście osób powyżej 60 roku życia. Jej otwarcie planowane jest na koniec tego roku. - Mamy bardzo aktywnych seniorów, a otwarcie klubu to kolejna forma, którą im proponujemy – podkreśla burmistrz Sianowa.