Kolejne mecze odwołane

Zimowa aura w tym roku nie jest sprzymierzeńcem piłkarskich rozgrywek drugoligowych. Najpierw odwołana została cała 20. kolejka spotkań, a tydzień później nie można było rozegrać kolejnych pięciu meczów w 21. kolejce.

Między innymi nie grali piłkarze Gwardii Koszalin, którzy mieli zmierzyć się w Poznaniu z tamtejszą Wartą. Nie zainaugurują wiosennych rozgrywek także 17 marca, bo mecz, w którym mieli podejmować Wisłę Puławy również został odwołany.
Warto dodać, że w 21. kolejce ze względu na zły stan boisk nie rozegrano także spotkań: Wisła Puławy - ROW 1964 Rybnik, Olimpia Elbląg - MKS Kluczbork, Siarka Tarnobrzeg - GKS Bełchatów oraz Garbarnia Kraków - Rozwój Katowice.
Aby piłkarze nie wypadli z tak zwanego rytmu meczowego, sztab szkoleniowy Gwardii szukał sparingpartnera. Czasu było mało, a ostatecznie zdecydowano się na mecz kontrolny w Darłowie z tamtejszą Darłovią, która występuje w grupie koszalińskiej wojewódzkiej klasy okręgowej.
Gwardziści zwyciężyli 5:0, a bramki zdobyli: Adam Setla (5 i 33 min), Paweł Krawczyk (20 min – samobójcza), Kamil Poźniak (35 min) oraz Robert Ziętarski (82 min).
- Kiedy dowiedzieliśmy się, że mecz z Wartą został odwołany, musieliśmy szybko znaleźć zespół, który mógłby rozegrać z nami sparing. Okazało się, że Darłovia również nie ma sparingpartnera. Może to nie była wymarzona drużyna na mecz kontrolny w przygotowaniach do kolejnego meczu ligowego z Wisłą Puławy, bo więcej graliśmy w ataku pozycyjnym i więcej przebywaliśmy na połowie rywali, ale chcieliśmy grać i potraktowaliśmy ten mecz jako kolejną jednostkę treningową – powiedział Tadeusz Żakieta, trener Gwardii.
Ciekawe czy teraz również znajdą sparingpartnera. Przypominamy, że piłkarze Gwardii po jesieni plasują się na przedostatnim miejscu w tabeli, ale zapowiadają wiosną walkę o pozostanie w gronie drugoligowców. Mogli mieć okazję na zdobycie trzech punktów i rewanż za porażkę (0:3) jesienią w meczu z Wisłą Puławy, ale płyta boiska na stadionie ZOS Gwardia przy ul. Fałata 34 nadal nie nadawała się do gry. To już trzecie spotkanie Gwardii, które zostało odwołane wiosną. Nowych terminów na razie nie ma, ale pewne jest, że te mecze rozgrywane będą w środy. Czasu na regenerację sił po każdym z meczów zbyt wiele więc nie będzie. - To już trzecia kolejka i trzeci mecz, którego nie możemy rozegrać, a później czeka nas bardzo trudne spotkanie w Radomiu. Bardzo niepokojące jest to, że później w ciągu dwóch miesięcy trzeba będzie rozegrać tyle meczów.  To śmiesznie brzmi, ale liga będzie krótsza niż okres przygotowań, który trwał trzy miesiące. Trudne będzie  granie w trzydniowym rygorze. My będziemy mieli o tyle lepiej, że odejdą sprawy z przemieszczaniem się, bo większość spotkań zagramy u siebie. Trudno, ale nie można narażać zdrowia zawodników. Płyta jest obecnie nasiąknięta wodą, a jak w piątek będzie zapowiadany mróz to zrobi się tam lód. Chciałbym, żeby był to już ostatni figiel spłatany przez zimę – powiedział trener Żakieta.
Program pozostałych spotkań 22. kolejki – piątek, 16 marca: GKS Bełchatów - GKS 1962 Jastrzębie Zdrój (godz. 19), MKS Kluczbork  - Warta Poznań (18); sobota, 17 marca: Stal Stalowa Wola - Znicz Pruszków (13), Błękitni Stargard - ŁKS Łódź (13), ROW 1964 Rybnik - Radomiak Radom (15), Legionovia Legionowo - Garbarnia Kraków (15), Rozwój Katowice – Siarka Tarnobrzeg (15); niedziela, 18 marca: Gryf Wejherowo - Olimpia Elbląg (13). Nie wiadomo tylko czy wszystkie wymienione mecze się odbędą.
Zbigniew Suwałowski