Miasto - Tygodnik Koszaliński

Pippi Pończoszanka w Koszalinie

   III Dziecięcy Festiwal Sztuki Filmowej  ::  Fot:   Mariusz Czajkowski

Spotkanie z postaciami książek Astrid Lindgren, rozmowa ze znaną aktorką i warsztaty – pierwszy dzień wiosny najmłodsi koszalinianie spędzą bardzo aktywnie.

W najbliższą środę  ruszy III Dziecięcy Festiwal Sztuki Filmowej. Jego organizatorem jest Centrum Kultury 105.Pierwsze seanse zaczną się już w sobotę (17.bm.) o godz. 10.45 w sali kina Kryterium. Wstęp na nie kosztuje 5 zł. Także tego dnia w samo południe rozpocznie się pokaz filmu „Smocze serce”. Podczas niego dzieci będą miały niespotykaną okazję przekonać się, jak wygląda praca lektora, czyli osoby czytającej polskie listy dialogowe zagranicznych filmów. Wstęp na ten seans także 5 zł.

CK 105 do 17 marca czeka na zgłoszenia nazwy festiwalu. Zwycięzcę konkursu poznamy na zakończenie tegorocznej edycji filmowego wydarzenia dla młodych widzów. Nazwa będzie obowiązywać od przyszłorocznego festiwalu.
–Dziękujemy za udział w innym naszym konkursie – na wymarzoną lalkę Pippi informuje Monika Modła, zastępca dyrektora CK 105, dyrektor festiwalu. - Dostaliśmy prawie dwieście prac. Wybraliśmy cztery projekty, według których maskotki uszyła firma Kolor Plusz. Przyznaliśmy jeszcze dwadzieścia trzy wyróżnienia.
Wstęp na wszystkie festiwalowe seanse jest darmowy.
Korowód z Pippi i Astrid
Wszystko zacznie się 21 marca, o godz.10.00, barwnym pochodem. Dzieci, przebrane za bajkowe postacie, przejdą sprzed ratusza do kina Kryterium. Już zapisanych jest 2 tysiące uczestników. W związku z tym nastąpi czasowe wyłącznie skrzyżowania Zwycięstwa - Rynek Staromiejski i ulicy Zwycięstwa do skrzyżowania z ul. Piastowską w godzinach 10.15 do 10.45 (dwa pasy ruchu). Korowód poprowadzi nie tylko Pippi Langstrumpf, ale szwedzka pisarka, która ją stworzyła, czyli Astrid Lindgren, mimo że...nie żyje.
- U nas dość często zdarzają się cuda – zaznacza Katarzyna Stenzel z CK 105.
O godz. 10.30 rozpocznie się pokaz filmu „Pipii Langstrumpf” z 1969 r., a także warsztaty plastyczne. O godz. 11.00 i 13. 00 z dziećmi spotka się aktorka Edyta Jungowska, która czyta bajki, m.in. Sastrid Lindgren na audiobookach.
W godz. 11.00-19.00 w sali baletowej CK105 będzie można m.in. zobaczyć wystawę interaktywną „Exploratorium. O godz. 10.30, 11.30 i 12.30 w Clubie 105 z dziećmi spotka się Teatr Kompania Marzeń.  W samo południe młodzi miłośnicy kina obejrzą film „Dzieci z Bullerbyn” z 1986 r. O godz. 17.00 rozpocznie się spektakl Bałtyckiego Teatru Dramatycznego pt. Pippi Pończoszanka”.  
Drugiego dnia, w czwartek, 22 marca, o godz. 9.00 zacznie się film „Pippi Langstrump – Ucieczka Pippi”, a o godz. 11.00 film „Nils Paluszek”. Od godz. 12.00 będzie można wziąć udział w naborze do programu TV MAX „Dzieciaki talenciaki”. Jego uczestnicy zaśpiewają wybraną przez siebie piosenkę z bajki.
Na zakończenie festiwalu tradycyjnie pojawi się tort. Dla dzieci i dorosłych zaśpiewa zespół Studio Accantus, wykonujący piosenki z filmów i musicali.

 

Ewa Marczak

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież

Oglądasz teraz: Pippi Pończoszanka w Koszalinie