Wyrapowana niepodległość

Przemysław Majewski   ::  Fot:   Mariusz Czajkowski

Znany koszaliński raper Przemysław Majewski, występujący jako 4Psolo, postanowił w oryginalny sposób uczcić 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Właśnie ukazała się jego płyta zatytułowana „Międzywojenna nuta”, na której znalazły się m.in. kompozycje, nawiązujące do piosenek popularnych w latach 20. i 30. XX wieku. Płytę można otrzymać bezpłatnie, na przykład podczas koncertu, który odbędzie się już 18 maja w Koszalinie.

Pierwszy utwór o tematyce patriotycznej pt. „Mam biało-czerwone serce” został nagrany przez 4P już w 2008 roku. Co ciekawe, jego tekst trafił do jednego z podręczników do języka polskiego. Ta piosenka, ale w innej wersji, znalazła się także na nowym albumie zatytułowanym „Międzywojenna nuta”. To właśnie ten krążek Przemek chce rozdawać każdemu chętnemu. W warstwie muzycznej są to nowe wersje szlagierów z lat międzywojennych. Słuchacz znajdzie więc Eugeniusza Bodo czy Mieczysawa Fogga... w wersji rap.
Raper ubrany w stylizowany garnitur i kapelusz już rozpoczął swój tour po miastach. Ostatnio gościł w Białogardzie i w Kołobrzegu. Przechodnie otrzymali do ręki srebrny krążek i miłe słowo od artysty.
– Zaczynam od miast blisko Koszalina – mówi Przemek Majewski. – Byliśmy już w Słupsku, w Sławnie, w Szczecinie. Będziemy dalej rozszerzać tę akcję. Od morza aż po Tatry – uśmiecha się raper.
To nie pierwszy raz, kiedy artysta mierzy się z polską historią. W ubiegłym roku ukazała się wspólna płyta z rockowym zespołem Pampeluna, na której przedstawione były losy polskiego państwa na przestrzeni wieków. Teraz artysta skupił się na okresie międzywojennym. Oczywiście ze względu na przypadającą w tym roku okrągłą rocznicę odzyskania niepodległości.
Wszyscy, którzy chcieliby otrzymać płytę, a także usłyszeć i zobaczyć wykonanie jej na żywo, będą mieli taką okazję. Już w piątek, 18 maja, o godz. 20 na boisku przy klubie „Na Skarpie” Koszalińskiej Spółdzielni Mieszkaniowej „Na Skarpie” odbędzie się koncert rapera. Usłyszymy na nim wszystkie patriotyczne utwory z płyty. Koncert odbędzie się w ramach festynu „Na Maksa”. Całość rozpocznie się już o godz 16. W planie występy, konkursy, kiermasz i poczęstunek.

Mateusz Prus