Miasto - Tygodnik Koszaliński

LOGIKA

Dzisiaj o logice, która w zadziwiająco ciekawych czasach przestaje być tym, co do niedawna pozwalało na jasne i ścisłe formułowanie myśli i poprawne rozumowanie.
Logika odchodzi do lamusa, ponieważ nie jest potrzebna – taki wniosek można wysnuć, obserwując naszą codzienność. Przykłady można mnożyć, niektóre są błahe, inne brzemienne w skutkach.
Jamno. Duma mieszkańców Środkowego Pomorza. Przepiękne jezioro połączone kanałem z morzem. Przez dziesięciolecia zanieczyszczane ściekami zrzucanymi do niego z okolicznych miejscowości. Kiedy wzrosła „świadomość ekologiczna”, z mozołem, różnymi sposobami, doprowadzono do polepszenia jego stanu, ale problemem stała się wymiana wody między jeziorem a morzem. Słodko-słona z natury woda Jamna raz była za słona, a raz za słodka, bo kanał blokował piasek nanoszony przez morze. Jednak pogłębianie kanału, kosztowne i pracochłonne, przynosiło efekty i wydawało się, że sytuacja jest opanowana. Optymiści planowali intensyfikację żeglugi, swobodne przepływanie z Jamna na morze i odwrotnie.
I wtedy pojawiło się logiczne myślenie osób, które wiedziały lepiej od innych, co należy zrobić, by sytuację polepszyć jeszcze bardziej. Za wielkie pieniądze wybudowano coś, co zablokowało dopływ wody z morza do jeziora i dzisiaj obserwujemy jak jezioro zamiera.
Co zrobić teraz, kiedy sytuacja stała się dramatyczna, nie bardzo wiadomo, ale można liczyć na następne „logiczne” podejście do sprawy.
To przykład poprawnego rozumowania i na tej podstawie wcielania w życie wniosków z niego wynikających.
Od miesięcy zastanawiamy się co kieruje ludźmi, którzy, często wbrew woli rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej, podjęli decyzję i z wielką determinacją realizują bezprecedensową akcję ekshumacji. Najczęściej nocą, w asyście setek policjantów i żandarmów wojskowych, zakłóca się spokój tych, którzy bronić się nie mogą, przeprowadza się skomplikowane i kosztowne badania szczątków i stwierdza, że nie ma na nich śladów środków wybuchowych i innych substancji, które świadczyłyby o zamachu. Logicznie myśląca osoba już dawno doszłaby do wniosku, że proceder powinien być zatrzymany. Ale nie w Polsce.
To dwa przykłady mówiące o braku logiki w postępowaniu, które powodują, że zastanawiamy się co jeszcze może przestać być logiczne i czy logiczne myślenie jest nam potrzebne w życiu. Otóż logika jest potrzebna, ale nie wszyscy o tym, niestety, wiedzą.
Wielka szkoda.
Na zakończenie przykład logicznego myślenia „lżejszego kalibru”. Konkurs dla słuchaczy jednej z rozgłośni radiowych. Pytanie brzmi: jak nazywa się alkohol, z którego znana jest Szkocja? Słuchacz, po długim zastanowieniu, odpowiada: Finlandia.
Pomyślał logiczne - inaczej. Jest miłośnikiem alkoholu pod nazwą, którą wymienił, logika niepotrzebna podobnie jak w przypadku jeziora Jamno i wymuszonych ekshumacji.
Andrzej RudnikDodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież

Oglądasz teraz: LOGIKA