Poznaj, nie oceniaj

Poznaj, nie oceniaj    ::  Fot:   Mariusz Czajkowski

Już po raz szósty Koszalińska Biblioteka Publiczna organizuje akcję pod nazwą Żywa Biblioteka. Polega ona na spotkaniu z osobami dyskryminowanymi lub ocenianymi stereotypowo.
W tym roku akcja jest częścią Dni Koszalina. Jednak tradycyjnie będzie miała miejsce w gmachu głównym KBP przy pl. Polonii 1. Akcja ma uczyć tolerancji, ale żadna z „książek” nie może przekonywać swoich czytelników do akceptacji czy przyjęcia jej stylu życia lub światopoglądu.

Żywa Biblioteka ma tylko przekazywać wiedzę i doświadczenia osób narażonych na uprzedzenia lub wykluczenie. Jej celem jest także kształtowanie postaw otwartości i akceptacji wobec inności.
W ramach tegorocznej edycji będzie można porozmawiać z ateistką, byłą narkomanką, byłym więźniem, feministą i  feministką, parą homoseksualistów. Na spotkanie będą czekać poza tym  kobieta kierująca autobusem, matka dziecka z niepełnosprawnością, niepijący alkoholik, osoby aseksualna i biseksualna. Jako żywe książki wystąpią także osoby: edukująca dziecko samodzielnie w domu, po kryzysie psychicznym, uzależniona, wytatuowana, z chorobą afektywną dwubiegunową, z mieszkania treningowego, zakażona HIV. Na swoich czytelników będą czekać ponadto rodzic osoby nieheteroseksualnej, staruszka i Ukrainka.
Każda z tych osób w dniu akcji staje się Żywą Książkę, mającą swój tytuł. Każdy, kto chce porozmawiać z daną Książką, musi ją „wypożyczyć” od Bibliotekarza, który czuwa nad przebiegiem akcji. Rozmowa odbywa się w przyjaznej atmosferze, a jej celem jest poznanie problemów, jakie doświadcza Książka z powodu swojej inności. Poza rozmową, każdy zainteresowany będzie mógł posłuchać wykładów o prawach człowieka i mowie nienawiści.
(ejm)

Program Żywej Biblioteki:
10.00 -11.00 – wykład wprowadzający w tematykę dyskryminacji, tolerancji, praw człowieka (sala kinowa KBP) - Sylwia Chutnik, pisarka, feministka
11.00-13.00 – wypożyczanie Żywych Książek (czytelnia KBP)
13.00-14.00 - wykład „Mowa nienawiści - realny i wirtualny problem społeczny”, dr Marek Górka, Wydział Humanistyczny, Politechnika Koszalińska
14.00-15.00 - wypożyczanie Żywych Książek (czytelnia KBP)
15.00-16.00 – przerwa obiadowa
16.00-18.00 – wypożyczanie Żywych Książek (czytelnia KBP)