Nie tylko akta

Archiwum Państwowe zawiera dokumenty przydatne tym, którzy poszukują swych przodków. Zawiera też cenne informacje o mieście i regionie. Będzie je można poznać 9 czerwca podczas Nocy Archiwów, organizowanej z okazji Międzynarodowego Dnia Archiwu.

Tego wieczoru  placówka wraz z partnerami szykuje wiele atrakcji.Nie tylko historycy miasta czy Pomorza mogą na co dzień odwiedzić neogotycki obiekt przy ul. M. Skłodowskiej-Curie 2. Mieszczą się tam kilometry archiwów, dotyczących m.in. koszalinian żyjących kilkaset lat temu.
- Archiwa to nie tylko akta, ale filmy, muzyka, motoryzacja, archiwa rodzinne, kulinaria – wylicza Joanna Chojecka, dyrektor AP w Koszalinie. - Noc Archiwów to wydarzenie plenerowe, multimedialne, przeznaczone dla całych rodzin. Będą warsztaty kaligrafii, genealogiczne, parada starych samochodów, przygotowana przez Stowarzyszenie Klasyczny Koszalin, i regionalny zlot foodtrucków. Nie zabraknie wystaw, pokazów filmowych, także bajek na nieużywanych już rzutnikach, i występów artystycznych. W budynku głównym pokażemy wystawę „Archiwa nie tylko aktami wypełnione -wszystkie oblicza archiwów” zawierającą rożne nasze dokumenty. Pojawią się też Planszówki nad morzem, czyli rycerze w innym wydaniu.
Marcin Ozga z Instytutu Pamięci Narodowej zaprasza na wykłady o agentach i filmach operacyjnych, kręconych z ukrycia przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa.
-Pokażemy też wystawę „Jarocin w obiektywie bezpieki”, powstałą na podstawie albumu o festiwalu rockowym w Jarocinie – dodaje Marcin Ozga. -Będą też wielkoformatowe edukacyjne gry lotnicze.
Mariusz Rodziewicz, muzyk i dziennikarz muzyczny, zaprasza na mini giełdę muzyczną z płytami niezależnych zespołów rockowych z Koszalina oraz z niezależnych wytwórni płytowych z całego kraju.
- Mam też kilkadziesiąt egzemplarzy składanki „Z archiwum koszalińskiego rocka”, które dołożę do zakupów-zachęca miłośników muzyki.
Oddział Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego zaprasza na Msze św. z elementami liturgii w języku kaszubskim o godz. 17.00 do kościoła pw. św. Józefa Rzemieślnika przy ul. Łużyckiej. PO niej na dziedzińcu AP wystąpi zespół Ziemia Bobolicka, która zaśpiewa m. in.pieśni kaszubskie i pokaże kaszubskie tańce. Podobne utwory, a także pieśni nawet sprzed czterech wieków wykona chór Żeński Chór Kameralny Kanon z Cewlina.
Członkowie Zrzeszenia opowiedzą o pierwszym herbie Koszalina, który był częścią Księstwa Kaszubskiego, a rządzący miastem Gryfici byli dynastią kaszubską. Pokażą też film dokumentalny „Na psa urok”, którego bohaterowie opowiedzą, jak się ustrzec przed urokiem. Nie zabraknie stoisk z rękodziełem kaszubskim.
- My pokażemy stare zdjęcia i aparaty fotograficzne – wyjaśnia Tomasz Adamski ze Stowarzyszenia Historyczno-Eksploracyjnego „Odkrywcy”. - Wystawimy też ciemnię fotograficzną i szklane negatywy.
AP  przygotowało też konkurs genealogiczny„Wszyscy jesteśmy rodzinnymi archiwistami”.Przeznaczony jest on dla mieszkańców Koszalina i powiatu koszalińskiego. Konkurs polega na przygotowaniu do 7 czerwca jednego zdjęcie i najstarszego dokumentu z archiwów rodzinnych oraz opisaniu historii rodzinnej, z którą są związane. Regulamin konkursu dostępny jest na stronie internetowej:www.koszalin.ap.gov.pl i w siedzibie AP. Na laureatów czekają atrakcyjne nagrody, które zostaną wręczone podczas Nocy Archiwów. Najlepsze prace stworzą wystawę, która także 9 czerwca zostanie otwarta.

Noc Archiwów pt. „Archiwa nie tylko aktami wypełnione” odbędzie się w sobotę, 9 czerwca, w godz. 18.-24 .Wstęp wolny.

(ejm)