Na początek gramy z Senegalem

Na początek gramy z Senegalem       ::  Fot:   Mariusz Czajkowski

W czwartek, 14 czerwca od meczu w grupie A pomiędzy Rosją i Arabią Saudyjską rozpoczęły się finały piłkarskich mistrzostw świata 2018 roku.

Reprezentacja Polski, która trafiła do grupy H swój pierwszy mecz rozegra we wtorek, 19 czerwca w Moskwie. To spotkanie zakończy pierwszą rundę spotkań we wszystkich grupach, a rywalem „Biało-czerwonych będzie Senegal.

Początek tego meczu zaplanowany jest o godz. 17. Przedstawiciel afrykańskiego futbolu to trudny przeciwnik, który ma w swoim składzie dobrze wyszkolonych taktycznie i technicznie piłkarzy. Najbardziej znanym jest zawodnik Liverpool FC, Sadio Mane, występujący na pozycji napastnika. O tym ile potrafi ten gracz można się było niedawno przekonać, oglądając finał Ligi Mistrzów, w którym Liverpool walczył z Realem Madryt.
Później Polaków czekają jeszcze dwa mecze w fazie grupowych rozgrywek. 24 czerwca zmierzą się z Kolumbią, a 28 czerwca z Japonią. Kolumbijczycy byli rewelacją poprzednich mistrzostw świata w Brazylii. Dotarli tam do ćwierćfinału, w którym przegrali z gospodarzami imprezy Brazylią 1:2. Łatwo o wygraną z nimi nie będzie, a „biało-czerwoni” muszą zagrać bardzo czujnie w defensywie. Najbardziej nieprzewidywalna jest reprezentacja Japonii, ale to także bardzo silny przeciwnik, który ma charakter i serce do gry.
Kibice wierzą jednak w reprezentantów Polski, którzy ostatnio potrafią się mobilizować na ważne mecze o punkty. Pokazali to już podczas ostatnich mistrzostw Europy, w których dotarli do ćwierćfinału. W nim dopiero po rzutach karnych musieli uznać wyższość Portugalii, późniejszego triumfatora imprezy.
Przed wylotem do Rosji reprezentacja Polski rozegrała dwa mecze kontrolne. W pierwszym z nich rozegranym w Poznaniu 8 czerwca Polacy zmierzyli się z Chile. Tam padł rezultat 2:2, chociaż po trzydziestu pięciu minutach gry wydawało się, że nasi piłkarze odniosą zdecydowane zwycięstwo. Bramki dla Polski zdobyli Robert Lewandowski (30 min) i Piotr Zieliński (34 min). Później jednak gra naszego zespołu narodowego wyglądała słabo i widoczny był brak sił u wielu piłkarzy. Być może przyczyną takiego stanu rzeczy były mocne treningi w Arłamowie.
W drugim spotkaniu, które odbyło się w Warszawie na Stadionie Narodowym 12 czerwca „Biało-czerwoni” sprawdzali formę z Litwą. W tym spotkaniu było już zdecydowanie lepiej, ale i przeciwnik był z nieco niższej półki. Polacy zwyciężyli 4:0. Dwie bramki w pierwszej połowie strzelił Robert Lewandowski (19 i 33 min – rzut wolny), a w drugiej gole zdobywali Dawid Kownacki (71 min) i Jakub Błaszczykowski (82 min – rzut karny). Nasi piłkarze chcieli pożegnać się ze swoimi kibicami przed wyjazdem do Rosji efektownym zwycięstwem i po prostu zadanie wykonali.
Wiadomo już, że z kadrą powołaną na mistrzostwa pozostał Kamil Glik, o czym poinformował lekarz reprezentacji Jacek Jaroszewski. Obrońca AS Monaco i naszej narodowej drużyny ma być do dyspozycji trenera od trzeciego meczu grupowego. Do Rosji nie pojechał tym samym Marcin Kamiński, który miał go ewentualnie zastąpić.
Po meczu z Litwą selekcjoner reprezentacji Polski, Adam Nawałka mówił między innymi: - Cały czas jesteśmy w dobrym nastroju, nasze przygotowania przebiegają bez zakłóceń. Jedynym takim małym zgrzytem był uraz Kamila Glika. Z tego co mi przekazano, Kamil wróci do treningów za tydzień. Wykazał się wielką determinacją i hartem ducha, walcząc o wyjazd na mundial. Teraz czekamy na start mistrzostw. My z pewnością nie oderwiemy się od ziemi. Wiemy, ile pracy nas jeszcze czeka, ale ze spokojem wsiadamy do samolotu. Tam mamy jeszcze kilka dni treningowych, liczymy na te jednostki treningowe, które pozwolą nam doszlifować pewne elementy.
Przypominamy skład reprezentacji Polski na mistrzostwa świata w Rosji - bramkarze: Bartosz Białkowski (Ipswich Town), Łukasz Fabiański (Swansea City), Wojciech Szczęsny (Juventus Turyn); obrońcy: Jan Bednarek (Southampton), Bartosz Bereszyński (Sampdoria Genua), Thiago Cionek (SPAL Ferrara), Kamil Glik (AS Monaco), Łukasz Piszczek (Borussia Dortmund), Artur Jędrzejczyk (Legia Warszawa), Michał Pazdan (Legia Warszawa); pomocnicy: Jakub Błaszczykowski (VfL Wolfsburg), Jacek Góralski (Łudogorec Razgrad), Kamil Grosicki (Hull City), Grzegorz Krychowiak (West Bromwich Albion), Rafał Kurzawa (Górnik Zabrze), Karol Linetty (Sampdoria Genua), Sławomir Peszko (Lechia Gdańsk), Maciej Rybus (Lokomotiw Moskwa), Piotr Zieliński (SSC Napoli); napastnicy: Dawid Kownacki (Sampdoria Genua), Robert Lewandowski (Bayern Monachium), Arkadiusz Milik (SSC Napoli), Łukasz Teodorczyk (RSC Anderlecht).
Program najbliższych meczów

Poniedziałek, 18 czerwca: grupa F – godz. 14, Szwecja - Korea Południowa (Niżny Nowogrod); grupa G – godz. 17, Belgia - Panama (Soczi), godz. 20, Tunezja - Anglia (Wołgograd).
Wtorek, 19 czerwca: grupa H – godz. 14, Kolumbia - Japonia (Sarańsk), godz. 17, Polska - Senegal (Moskwa); grupa A – godz. 20, Rosja - Egipt (St. Petersburg).
Środa, 20 czerwca: grupa B – godz. 14, Portugalia - Maroko (Moskwa), godz. 20, Iran - Hiszpania (Kazań); grupa A – godz. 17, Urugwaj - Arabia Saudyjska (Rostów).
Czwartek, 21 czerwca: grupa C – godz. 14, Dania - Australia (Samara), godz. 17, Francja - Peru (Jekaterynburg); grupa D – godz. 20, Argentyna - Chorwacja (Niżny Nowogrod).