Projekt przepadł

Kilka tygodni temu informowaliśmy Państwa, że projekt „Miasto przyjazne zwierzętom” zgłoszony do budżetu obywatelskiego na przyszły rok przez tygodnik „Miasto” przeszedł weryfikację formalną.

Liczyliśmy, że zostanie poddany pod głosowanie mieszkańców, by to koszalinianie zdecydowali, czy chcą, żeby z budżetu miasta finansowana była pomoc weterynaryjna dla chorych i rannych dzikich zwierząt. Niestety, niedawno otrzymaliśmy lakoniczną informację z ratusza, że nasz projekt nie będzie poddawany pod głosowanie, ponieważ został odrzucony „w trakcie weryfikacji merytorycznej”.

Dodajmy, że nasz projekt wychodził naprzeciw sygnałom Czytelników, którzy alarmowali nas, że nikt nie chce pomóc rannej sarnie czy ptakowi ze złamanym skrzydłem. W myśl ustaw o ochronie przyrody oraz o ochronie zwierząt są to stworzenia dzikie i w tym przypadku gmina nie ma obowiązku finansować ich leczenia czy eutanazji. Wiele samorządów decyduje się pomagać zwierzętom. Jednak koszaliński ratusz pozostaje głuchy na te informacje i – jak już pisaliśmy – zapowiada, że wprowadzi opiekę weterynaryjną, jeśli zostanie do tego zobligowany ustawą. Chcieliśmy więc wyręczyć nieczułych urzędników, jednak nie pozwolili nam na to. Szkoda, bo cierpią na tym niewinne zwierzęta.
Jeśli widzimy ranne zwierzę wymagające pomocy weterynaryjnej możemy dzwonić do odpowiednich służb i wymagać od nich interwencji: Straż Miejska – tel. 986, policja – tel. 997, 112, Wydział Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego – tel. 94 348 86 82. W przypadku zdarzeń drogowych z udziałem zwierząt całodobowy dyżur pełni Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami – tel. 94 340 34 00 lub 731 953 102.