Powstaje nowy zakład dla seniorów

Mimo że w Polsce przybywa osób starszych, nie mogą oni liczyć na opiekę lekarzy specjalizujących się w chorobach wieku podeszłego. W naszym województwie są cztery poradnie dla seniorów, ale żadna z nich nie znajduje się w Koszalinie.

W Szpitalu Wojewódzkim nie ma i w najbliższym czasie nie będzie osobnego oddziału geriatrycznego. - Pacjenci w podeszłym wieku są leczeni na oddziałach specjalizujących się w danych schorzeniach – informuje Cezary Sołowij, rzecznik placówki. – Tych z wieloma chorobami przyjmujemy na oddziały wewnętrzne. Nie mamy u nas geriatrów, ale to bardzo świeża specjalizacja. W Polsce jest ich tylko garstka.
Formą wsparcia dla najbardziej potrzebujących seniorów są nie tylko domy pomocy społecznej, ale zakłady opiekuńczo-lecznicze. W Koszalinie ma powstać osobna placówka tego typu.
W Koszalinie taka placówka działa od dziesięciu lat w budynku Specjalistycznego Zespołu Gruźlicy i Chorób Płuc. Jest to tylko oddział, mieszczący 27 łóżek, podczas gdy osób, które kwalifikują się do pobytu w takim miejscu, jest znacznie więcej.- Pacjenci czekają na przyjęcie wiele miesięcy – informuje Robert Szank, dyrektor Specjalistycznego Zespołu Gruźlicy i Chorób Płuc. – Obecnie mamy w kolejce dwieście osób. Dlatego jakiś czas temu postanowiliśmy o budowie osobnego obiektu. Mamy już pozytywną decyzję w tej sprawie komitetu sterującego, z Urzędu Marszałkowskiego, który jest naszą jednostką zarządzającą. Czekamy na jej potwierdzenie w formie pisemnej.
Nowy budynek powstanie od strony ul. Podgrodzie. Pomieści 47 łóżek, a jeśli szpital dostanie dodatkowe fundusze na ten cel, będzie można dobudować kolejną część, aby łącznie w placówce mogło przebywać o 80 pacjentów.
- Taki zakład jest przeznaczony dla osób obłożnie chorych – przypomina dyrektor szpitala przy ul. Niepodległości. – To jedyna tego typu placówka w Koszalinie i w okolicy, a potrzeby są bardzo duże ze względu na to, że nasze społeczeństwo się starzeje i przybywa osób, które wymagają opieki długoterminowej. Stąd konieczność budowy nowego, większego zakładu. Zacznie się ona w przyszłym roku, a zakończy pod koniec 2020 r. Inwestycja będzie finansowana w 85 procentach z funduszy unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego. Po pięć procent wartości prac przekażą Urząd Marszałkowski, Skarb Państwa i sam szpital. Łącznie budowa nowego obiektu ma kosztować 15 mln zł.
Na ostatniej sesji Rady Miejskiej radni podjęli uchwałę o dofinansowaniu Urzędu Marszałkowskiego kwotą 110 tys. zł. Pieniądze te trafią do szpitala przy ul. Niepodległości 44 na zakup ergospirometru, który ma kosztować 150 tys. zł. Resztę sumy placówka wyłoży z własnego budżetu. Dzięki dotacji koszalińskiego samorządu szpital przeciwgruźliczy będzie drugą placówką w naszym województwie mającą taki sprzęt. - Ergospirometr to bardzo ważne urządzenie, pozwalające na zbadanie wydolności oddechowej – wyjaśnia Robert Szank. – Dzięki ergospirometrii można zdiagnozować nie tylko choroby płuc, ale i niewydolność serca.
Nowy sprzęt powinien trafić do szpitala po wakacjach.
(ejm)